Yatılı bakıcı nasıl bulunur?

  Yatılı bakıcı ihtiyacı doğar doğmaz, akıllara gelen ilk soru, yatılı bakıcı nasıl bulunur? sorusudur. Bakıcı arayan aileler, bu işi profesyonelce yapan bakıcı danışmanlık şirketleri olduğundan haberdar olmayabiliyor. Tanıdık, eş, dosttan bakıcı bulmaya çalışabiliyorlar. Bu şekilde bakıcı bulmak, daha güvenilir ve içe sinen bir yöntem gibi görünse de, işveren ve çalışan ilişkisini profesyonelce yönetmek konusunda, sıkıntılar çıkarabilir. Bu haftaki yazımızda, yatılı bakıcı arıyorum diyen ihtiyaç sahiplerine yol gösterecek tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Yatılı bakıcı nasıl bulunur?

Yatılı bakıcı bulmak için yapılması gerekenler;

Günümüzün sunduğu en büyük kolaylık, internet ortamında araştırma yapmaktır. İnternette, bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı, yaşlı bakıcısı ve hasta bakıcısı şeklinde, eve bakıcı hizmeti veren birçok şirketi bulabilirsiniz. Bu şirketler arasında, ilk dikkat edeceğiniz nokta, İşkur’a bağlı danışmanlık firması olmasıdır. Bu, kanunlara uygun şekilde sektörde olan, bakıcı firması olduğu anlamına gelir. Sonraki adım, sektörde kaç yıldır oldukları ve çalışma şekilleridir. Bütün bu bilgileri aldığınız ve sizinle iletişime geçen firma yetkilisi, sizi detaylı dinlemeli ve doğru yönlendirmelidir. Çünkü sizden alacağı bilgiler, sizi doğru adayla eşleştirmesi için kılavuz olacaktır. Sonrasında, size sunacağı adaydan, sizi ne kadar dinlediğini ve anladığını da görmüş olacaksınız.

 

Örneğin şu hataya düşmemelisiniz!

Çocuğunuz var, ev işlerine yardımcı bakıcı arıyorsunuz. Bakıcı şirketi size, daha önce çocuklu evde çalışmamış aday sunuyor ise, bunu kabul etmemelisiniz. Çünkü, çalışan anne olmasanız dahi, evdeki yardımcıdan mutlaka çocuğunuzun bakımında da, bazı desteklerde bulunmasını isteyeceksiniz. Ayrıca daha önce yaşlı bakımı veya hasta bakımı yapmış kişi, anne olmuş olsa dahi, bebek bakıcısı olarak çalışamaz. Her bakıcı, kendi branşında işe yerleştirilmelidir.

 

Yabancı yatılı bakıcı arıyorsanız!

Mutlaka oturma izinli yatılı bakıcı işe almalısınız. Ayrıca, nerede ve kiminle yaşıyor gibi, özel hayatının düzeninden emin olup, minimum 2-3 sene çalışmış, referansını verebilen bir yatılı bakıcı olmalıdır. Referansı ile ilgili, numaralarını kaybettim, ulaşamıyorum, taşınmışlar gibi hikayelere inanmamalı, referansı yurtdışına dahi taşınmış olsalar bile, iletişim kurabileceğinizi bilerek, referans istemelisiniz. Yatılı bakıcıyı tanıdıkla bulmuş olmanız farketmez, referansla görüşmeden işe almamanızı tavsiye ederiz. Referans bakıcının aynasıdır. Bakıcının güvenilir olması, becerikli olması ve kişisel yapısı ile ilgili tüm detayları referanstan öğrenirseniz, daha emin adımlarla ilerlemiş olursunuz.

 

Yatılı Bakıcı ile uzun vadeli çalışabilmek için olmazsa olmazlara gelirsek;

Yatılı bakıcı için, işleri bitince, dinlenebileceği ve kendine ayırdığı zamanlar için, ayrı odası olması şarttır. Bebekle aynı odada, evin, salonu, çalışma veya oturma odasında kalması, uzun vadede sorun yaratacaktır.

Yatılı bakıcının seyahat engeli olmamalıdır. Özellikle yazın yazlığa gitme durumunuz varsa, süresini ve şartlarını belirtmelisiniz.

Yatılı bakıcının izin günü veya günlerini, gereken esneklikleri, en baştan en ince ayrıntısı ile konuşup anlaşmalısınız.

-Evinizde evcil hayvan yada hayvanlarınız varsa, veya daha sonra hayvan sahiplenecekseniz, bu konuda, korku- alerji gibi sorunların olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yatılı bakıcıdan, bebek bakımı dışında, beklediğiniz ev işlerini detaylı konuşmalı ve hangi sorumlulukları alıp alamayacağı konusunda anlaşmalısınız.

Yatılı bakıcı için, evde kamera sistemi kullanıyorsanız, veya kullanmak niyetiniz varsa, yatılı bakıcı mülakat görüşmesinde bunu belirtmelisiniz. Yatılı bakıcının, kendi kaldığı şahsi odasına kamera konulmamalıdır.

 

Yatılı bakıcı nasıl bulunur? diyerek çıktığınız yolda, size her konuda kılavuz olacak, her konuda doğru yönlendirip, beklentilerinize uygun aday ile sizleri eşleştirebilecek, profesyonel bakıcı ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Daha fazla bilgi almak ve sizinle çalışmak istiyoruz diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-12.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?