Kaliteli Bebek Bakıcısı ile Çalışmanın Farkı

Hayatta kullanılan her ihtiyacın kalitesi, kişinin beğenisi ve önceliklerine göredir. Fakat bebek bakıcısı kalitesi, bazı önemli doğrulardan ve detaylardan oluşur. Bu detay ve doğrular, asla vazgeçilmemesi gereken, gerçeklere dayanan özelliklerdir. Bu haftaki yazımızı, kaliteli bebek bakıcısı ile çalışmanın farkı konusunda bilgiler paylaşmak için kaleme aldık.

Kaliteli Bebek Bakıcısı ile Çalışmanın Farkı

Kaliteli bebek bakıcısı dürüsttür, hiçbir konuda yalan söylemez;

Güvenmek ve inanmak için, dürüstlük en önemli özelliktir. Hele ki canınızı emanet ettiğiniz kişiye, sonsuz inanmalı ve güvenmelisiniz. 22 yıllık insan kaynakları kariyerimde, yüzlerce belki de binlerce sahte referansla karşılaştım. Çok rahat yalan söyleyebilen insanların dosyalarını koymak için, bir kara liste klasörü oluşturdum. Bırakın bebek emanet etmeyi veya evinizin anahtarını vermeyi, bu tarz insanlara selam bile verilmemelidir. Çünkü kötüler, acımasızlar ve çok iyi yalancılar. Çok uzun yıllarını, bu işe emek veren bir insan olarak, ilk beş dakikada yalan söylediğini anlayabiliyorum. Referansı araştırmak sadece olayın kanıtı oluyor.

Kaliteli bebek bakıcısı ne anlama geliyor bir bakalım;

Kalite, ababtır. Oturma ve kalmasını bilen, mesafesini koruyabilen, işvereninin özel hayatına saygılı olmaktır. Kaliteli bebek bakıcısı, yatılı bebek bakıcısı olarak çalışıyorsa, hayatının neredeyse tamamını o aileye ve çocuğa adamıştır. Bebek bakıcısı bir nevi işiyle evlidir. Seyahat engeli yoktur. Bazı gerekli durumlarda esneklik gösterebilir. Bir sıkıntısı olduğunda çekinmeden işvereni ile konuşur. Kaliteli bakıcının iletişim kanalları açıktır. Bebekle ilgili attığı her adımı, anne babaya danışarak atar. Bebeğe gözlemler, olağan dışı bir durum fark ettiğinde ebeveynlere haber verir ve tedbir aldırır. Çocuğu her türlü dış etkenden korur, çocuğun gözü kulağı, eli ayağı olur. Gündüzlü bebek bakıcısı için önemli olan, yukarıdaki tüm özelliklerin yanı sıra, çalışma saatlerine olan saygısıdır. Kaliteli bir gündüzlü bakıcı, iş ahlakı ve prensiplerine saygılı çalışarak, işverenine haber vermeden geç kalması veya işe gelmemezlik yapması gibi konularda oldukça dikkatli davranır. Ayrıca, evdeki bakıcının, sürekli izin alması, özel hayatını işine yansıtması da, kaliteli bir hizmet almanızı mümkün kılmaz.

 

Kaliteli bebek bakıcısından hangi işleri beklemelisiniz?

Bebek bakıcısının, bebekten arta kalan zamanı olunca, çocuğa ve ebeveynlere yemek yapabilir, çocuğun odası, oyuncakları, çamaşırı, evin derli toplu kalmasını sağlamak gibi basit ve çok yormayan işleri yapabilirler. Çünkü, bebek bakımı, insanı fiziken yoran ve pozitif olmayı gerektiren, en büyük sabır ve özveri gerektiren meslektir. Bazı aileler, bebek bakıcısının ev işlerinin tamamını yapabilmesinin, bebek bakıcısına zaman açabilmek ile alakası olduğunu düşünebilir. Bu yanlış bir bakış açısıdır. Kaliteli bebek bakıcısı, zamanının çoğunu, bebekle oyun oynayarak, aktivite yaparak ve bebekle kaliteli vakit geçirerek mutlu çalışır.

 

Bebek Bakıcılığı bir meslektir! Ev işlerine yardımcılık ayrı bir meslektir. Bu ikisi aynı kişiden beklenirse, kaliteli bebek bakıcısı olmaz! Bebek başlı başına sabır ve özveriye dayanır. Gerçekten bebek sevgisi olan insanlar bebek bakmalıdır. Ev işlerine yardımcı olarak çalışmak, fiziksel ve sistemsel olup, temizlik işlerinde yetenek gerektirir. İkisi birbirinden farklı meziyetlerdir.

 

Bazı ebeveyn beklentileri;

‘’Ben evden çalışıyorum, bebek bende olduğunda, bakıcı evi temizlesin’’

‘’Çocuğu alıp dışarı çıkıyorum, bütün gün ev boş olacak, bakıcı evi köşe bucak temizlesin’’

‘’Bakıcının, her gün köpeğimizi gezdirmesini istiyoruz, dışarda ihtiyacını görmesi gerekiyor’’

‘’Bakıcının kedimizin kumunu temizlemesi gerekiyor’’

‘’Büyükannemiz geldiğinde çocuğa bakar, bakıcı büyükanne varken genel bir temizlik yapsın’’ gibi… beklentilere girebiliyor.

Evcil hayvanın, evdeki sahiplenen bireyin üstlenmesi gereken sorumluluklar veya sadece ev işlerine yardımcı personelinden isteyebileceğiniz işler, evdeki bebek bakıcısının yapması gereken işler haline gelince, bakıcı mutsuz, yorgun, kısa vadeli çalıştığını söyleyebiliriz.  Bu nedenle, öncelik bebek ve bebekle ilgili herşey olmalıdır.

 

Kaliteli bebek Bakıcısı Nasıl bulunur? sorumuza gelelim;

Öncelikle, profesyonel ve kurumsal bakıcı danışmanlık firması olmalıdır. Resmi İşkur mevzuatlarına uygun, çalışanlardan komisyon almayan ve kanunlara uygun bakıcı danışmanlığı olmalıdır. Burada işveren ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri, sırf komisyon ödememek için, yasal olmayan, merdiven altı, komisyonu çalışandan alan firmalara güvenmektir.

Ayrıca, profesyonel bakıcı danışmanlığının, sizi anlamasındaki ve yönlendirmesindeki profesyonelliği çok önemlidir. Çünkü, sizinle her daim iletişim kurarken, aynı özen ve itinayı göstermesi gerekiyor. Bebek bakıcısı danışmanlık şirketi, size duymak istediklerinizi değil, bakıcı konusunda, olması gerekeni ve izlenecek en doğru yolu göstermesi gerekir.

 

Bebek Bakıcısının kaliteli olduğunu nasıl anlarız?

 • Deneyimleri
 • Yeterliliği
 • Kişisel özellikleri ile işe uygunluğunu yansıtan kriterleri
 • Düzenli bir hayatı ve hedefleri
 • İşine olan saygısı ve uyumlu bir yapıda olması
 • Mantıklı, akıllı, pratik bir yapının yanı sıra, duygusal, sahiplenici, istikrarlı ve işini severek yaptığı gibi, belli başlı özellikler bize kaliteli bir şekilde mesleğini yapan bir kişilikte olduğunu gösteren ilk donelerdir diyebiliriz.

 

Kaliteli Bebek Bakıcısı ile Çalışmanın Farkı

Bebek bakıcısının kalitesi, ücretini nasıl etkiliyor?

Profesyonel bebek bakıcısının sahip olduğu deneyimler, referanslar ve özellikler nedeniyle, kalite bebek bakıcısı ücretlerini etkiliyor.

Ebeveynlerin beklentilerine uygun tecrübelerinin olması gibi.

Örneğin;

 • Kaç yıldır bu mesleği yaptığı
 • Eğitimli bebek bakıcısı olup olmadığı
 • Aynı yaş grubu bebek bakım tecrübeleri olması
 • Yatılı bebek bakıcısı olması
 • Gündüzlü bebek bakıcısı olması
 • Yabancı bebek bakıcısı olması
 • Bebek bakım sertifikalarının olması
 • Dış görünüşüne verdiği önem, bakım ve hijyen
 • Mesafe, saygı ve kültür gibi…

 

Bu hafta sizlere, kaliteli bebek bakıcı ile çalışmanın farkı yazımızda, açık şeffaf ve gerçek bilgiler sunduk. Açık olmak, net olmak ve doğru adımlar atarak, bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz -12.05.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?