İdeal bebek bakıcısı kaç yaşında olmalı?

25 Yıldır, bakıcı mülakat ve işe yerleştirme sektöründe, birçok ebeveynle çalıştım. Bebeğime bakıcı arıyorum diyen anne babalar için, ideal bebek bakıcısı kaç yaşında olmalı? konusunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bu haftaki yazımda, bebek bakıcısının yaşı konusunda, neleri dikkate almanız gerekiyor, uzun yıllara dayanan tavsiyelerimi kaleme alacağım.

İdeal bebek bakıcısı kaç yaşında olmalı?

Bebek bakıcısı kaç yaşında olmalı?

Bu durum, tamamen anne babanın kültürüne ve hayat tecrübesine bağlıdır. Kimi anne babalar çok genç ve dinamik olsun ister. Sebep olarak da, bebeğin enerjisine yetişebilmesi ve prezantasyonu için. Aslında, enerjinin ve kendine bakmanın, yaşla hiçbir alakası olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle bebek bakımında, enerji = sabır ve özveridir. Bebeğin ne kadar koştuğu değil, ne kadar aktivite ile, kaliteli vakit geçirdiği önemlidir. Genellikle klişeleşmiş bir cümle vardır. ‘’Çocuğun peşinden koşmalı’’ çocuk bütün gün hiç durmadan koşmaz. Çocuk koştuğunda, ona ayak uydurup eğlenmek ve bir adım arkasında hareketlerini hissettirmeden kontrol etmek ve güvenliğini sağlayabilmek önemlidir. Ayrıca diğer bir önemli konu, bakıcı genç yaşlarda ve eğitimli bakıcı ise, profesyonel olarak sorumluluğun farkında olur. Çok genç yaştaki bazı bebek bakıcıları, olgunlaşma ve tecrübe konusunda yetersiz olabilirler. Olgunlaşma derken kastettiğim, özel hayatının düzenli olması ve yine özel hayatının işine yansımaması konusudur.

Bebek bakıcılığını, genç yaşta yapan bakıcılar, nişanlı, evli veya küçük yaşta çocuk sahibi olmaları gibi birçok durum, uzun vadeli çalışması konusunda risk olabilir. Bütün bunların yanı sıra, anne babalar, genç bakıcı tercih etmelerinin nedeni, daha çok yönetebilmek ve ev işleri konusunda da, daha fazla destek almak istemeleri olabilir. Burada anne babalara düşen ilk görev, bebeğin güvenliğine, gelişimine öncelik verip, bakıcının enerjisini daha çok bebeğe vermesini sağlamalarıdır. 20-30 yaş arası bebek bakıcısının, sene bazında ve yenidoğan bazında referanslarının uzun süreli olması çok ender rastlanır bir durumdur. Yaşı gereği ve tecrübe gereği çok uzun yıllara dayanan referansları olmayacaktır. Genç bakıcı ile çalışmak istiyorsanız, bütün bunları tekrar tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Bebek bakıcısındaki ideal yaşı ve enerjiyi çözmenin ipuçları nelerdir?

Bakmanız gereken pencereler şunlar;

 • Bebek bakıcısı kaç yıldır bu işi yapıyor ve ayrılma sebepleri nelerdir?
 • Bebek bakıcılığını hayatına meslek olarak oturmuş mu?
 • Eski çalıştığı ailelerde hangi sorumlulukları almış veya almamış?
 • Aile hayatı, düzeni ve gelecek planları nelerdir?
 • Herhangi bir sağlık sorunu, geçmişinde geçirmiş olduğu bir sağlık sorunu, düzenli kullandığı ilacı var mı?
 • Gündüzlü bebek bakıcısı ise, çalışma mesaisini olumsuz etkileyecek durumları geçmişte sık sık yaşamış mı?
 • Gündüzlü bakıcı ise, bakıcının kendi evinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler var mı?
 • Yatılı bakıcı ise, izin günü, seyahat engeli ve yine yukarıda bahsettiğimiz gibi, özel hayatında işine yansıyan ve uzun vadeli çalışmasını engelleyen durumlar yaşamış mı?
 • Daha kaç yıl bu işi yapmayı planlıyor?
 • Maddi ve manevi hedefleri var mı?
 • Geçimini bu işlemi sağlıyor? yoksa bebek bakıcılığını alternatif olarak mı yapıyor?

 

İdeal bebek bakıcısı kaç yaşında olmalı?

Bebek bakıcısının en ideal yaşı ;

Bebek bakıcısı ideal yaşı 35- 50 yaş arasıdır. Eğitimli bakıcı, anaokulu öğretmeni bakıcı, lisans veya önlisans çocuk gelişimi mezunu genç bakıcılarda 20-35 yaş ardında olabilir. Veya, 30- 35 yaş arası anne olmuş, küçük çocuğu olmayan ve 5 ila 10 yıl arası tecrübeli bakıcılar da olabilir. Gördüğümüz gibi, ya eğitim ya da alaylı eğitim dediğimiz, mesleki tecrübe yılları olmazsa olmazdır. Bir bakıcı veya bir insan, mizaç gereği sakin ve yavaş hareket edebilir. Yada yılların verdiği yorgunluktan dolayı, artık iş enerjisi kalmamış olabilir. Bunlar olgun yaşlarda dikkat etmeniz gereken kriterlerdir. Her zaman söylediğim gibi, referans bebek bakıcısının aynasıdır. Güven, sabır, beceri, enerji ve tüm yeteneksel önceliklerinizi, bebek bakıcısının daha önce çalıştığı aileden, referans alarak öğrenmek, en sağlıklı yöntemdir.

 

31 Yıllık kurumsal kadromuz ve referanslı bebek bakıcısı portföyümüzle, sizleri en iyi bakıcılarla bir araya getirmek, hizmet anlayışımızdır. Bu hafta, ideal bebek bakıcısı kaç yaşında olmalı? konusunda bilgiler paylaştık. Evime bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-22.04.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?