Yeni doğan bebekler hangi pozisyonda yatırılmalı ?

Yeni anne baba olmuş ebeveynleri endişelendiren,  yeni doğan bebekler hangi pozisyonda yatırılmalı ?  sorusu kafa karıştıran bir durumdur.  Yeni doğan bebeklerin yastık kullanmaya ihtiyacı yoktur, çünkü 1 yaşına kadar yastığa gereksinim duymazlar. Yeni doğan bebekler dönüşümlü olarak sırt üstü yatırma ve yan yatırılma ( sağa doğru – sola doğru ) şekilde yatırılmalıdır.

Bebekleri yan yatırma pozisyonu, bebek sağlığı açısından her zaman daha uygundur. Öncelikle bebeği yatağa yatırmak için yatağa iyice yaklaşılmalı, bir el bebeğin başını desteklerken diğer el kalçasını destekleyecek şekilde bebek tutularak yavaşça sırtüstü pozisyonda yatırılmalıdır. Önce kalçasının, sonra kafasının altındaki el yavaşça çekilirken bebek ile göz teması kurmaya ve sakince konuşmaya devam etmek gerekir.

Yeni doğan bebekler hangi pozisyonda yatırılmalı ?

Hangi yatış şekli bebekler için tehlikelidir ? diye sorabilirsiniz.

Bunun cevabı ile beslenme sonrası bebeği sırt üstü yatırmak, kusma ihtimali olduğu için ani bebek ölümü sendromu nedeniyle tehlikeli olacaktır. Bebekler  6-7 aya kadar yatırılması gereken yüz üstü yatırma pozisyonu da yine aynı  şekilde ani bebek ölümü tehlikesine yol açabilir. Bunun nedeni ise başını kaldıracak kadar bebeğin kasları henüz gelişim göstermemiş olması nefes almada güçlük ya da boğulma riskini ortaya çıkarabilir.

Uyku esnasında tehlikeli olarak nitelendirilen yüzüstü yatış pozisyonunu, bebeğin başında biri varken yani bebek uyanıkken rahatlıkla deneyebilirsiniz. İlerleyen aylarında bebekleri yüzüstü yatırılma pozisyonuna yatırma alıştırıldığında bebeğin yer çekimine karşı dik durabilmesine, emekleme sürecine hazırlanmasına , rahatlıkla gaz çıkarabilmesine  ve ardından yürümede zorluk çekmemesi için bu yatış pozisyonu önemlidir.

Ayrıca bebeğin kafa kemiği yumuşak olması sebebiyle, uzun süre düz sırt üstü yatması bebeğin  kafasının arka kısmının düzleşmesine yol açabilir. Bebekte kafa düzleşmesinin olup olmadığı anlamak için, bebeğin kafasına yukarıdan bakın ve kafasının arkasına ya da yanları düz görünüyorsa pozisyona  bağlı düzleşme olmuş demektir. Bebeklerin düz kafa sendromunu ve ani bebek ölümlerini engellemek ve önlemek için yatış yönünü değiştirin önersin de bulunabiliriz.

Bebeklerin sırt üstü ya da zaman zaman sağa yan çevirme pozisyonu ya da sola yan çevrilme pozisyonu yönünde çevrilerek ( genelde beslenme sonrası ) yatırabilirsiniz. Bunun için yan yatma yastığı , yumuşak havlu gibi destekleyiciler kullanabilirsiniz. Hatta emzirirken bile sağa sola tutmanız da bebekte düz kafa sendromunu engelleyebilir.

Beslenme sonrası yeni doğan bebekler hangi pozisyonda yatırılmalı ?

Sorusunu da cevaplamış oluruz. Uyurken tekrar düz dönmesi de normal , paniklemeyin tekrar  çevirin. Bebekler kendi kendilerine dönebilecek kadar gelişim gösterdiğinde, el kol hareketleri yapacağından dolayı üzerine battaniye veya yorgan örtülmemesi önemlidir çünkü istemsiz bir şekilde örtüyü kafasına çekebilir. Ancak soğuk üşür diyorsanız da, bebeklerde kundaklama şeklinde ya da göğüs kısmından aşağı şekilde yanlara sıkıştırabilirisiniz.

Bazı durumlarda ise anne veya babanın, bebeğin yatış pozisyonuna dikkat etmesi ve müdahale etmesi gerekebilir. Özellikle ek gıdalardan dolayı reflü ya da karın ağrısı oluşan bebeklerde baş kısmının yükseltilmesi gerekmektedir. Bebeğin başını güvenli bir şekilde yükseltmek için çarşafın altına konulan özel baş yükselticilerden koyabilirsiniz.

27 yıllık bilgi ve deneyimli portföyümüzle Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, yeni anne ve baba olan ailelerin deneyimli bir şekilde, yeni doğan bebekler hangi pozisyonda yatırılmalı ? ve buna benzer tecrübe gerektiren tüm konularda, bebeklerini emin ellere , gözü arkada kalmadan teslim edecek, referanslı bebek bakıcısı arayışlarında iletişimlerini bekliyoruz. Aynı kalp atışında olan kişilerde aranızdaki köprü olalım. İhtiyacını olan en iyi bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız, en iyi bebek bakıcısı danışmanlık şirketi  bizi arayın.


Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ – 03.02.2020

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
2 Yorumlar
 • eveozelders
  Posted at 16:11h, 29 Mart Cevapla

  Takip edilmeye değer bir websiteniz var

  • Güldan ŞAHBAZ
   Posted at 22:33h, 26 Ekim Cevapla

   Teşekkür ederiz eveozelders

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.