Yeni doğan bebeğin ilk günlerinde neler yapılmalıdır?

Yeni doğan bebeğin ilk günleri; Bebeğiniz sonunda kucağınızda… Dokuz ay bekleyip, merak içinde günleri saydıktan sonra, cennet kokulu bir meleğe bakıyorsunuz.

Bu haftaki yazımızda, yeni doğan bebeğin ilk günlerinde neler yapılmalıdır? bahsederek, sizin mutlu, bir o kadar da heyecanlı günlerinizde yanınızda olmak istedik.

Belki de yeni doğmuş bebeğinizin, bir miktar kabarık gözlü ve buruşuk olmasını beklemiyordunuz. Ancak sıkışık ve sulu bir yerde, uzun süre kaldığını ve ardından son zamanlarda birazda sıkıştığını düşündüğünüzde, bu durum size daha mantıklı gelecektir. Neyse ki, bu durum günden güne, haftadan haftaya normale dönecektir.

Yeni doğan bebeğin ilk günleri

Tüm bu ilk kucaklamaları, ilk emzirme çabalarını ve ilk ten buluşmalarının tadını çıkarmayı unutmayın.

Şimdi, ailenizin en yeni üyesi ile yakınlaşmaya başlama zamanı…

‘’Unutmayın; sevgi ve bağlılık duyguları her zaman otomatik olarak gerçekleşmez, bazen ilerleyen haftalarda ve aylarda alışmanızda mümkün olabilir’’

Yeni doğan bebeğinizin ilk haftası; 

Bebeğiniz bu hafta ne yapabilir? Sizler neler yapmalısınız?

*Yeni doğan davranışlarında en belirgin olanı, bebeğin emme refleksi (yanağı okşandığı zaman o yöne dönecek) de dahil olmak üzere, tüm yenidoğanlara standart olarak gelen, yerleşik refleksler olacaktır. Doğumu takip eden ilk 72 saat, sarı renkli kolostrum sütünüz gelir. Bu sütün bileşimi farklıdır ve bebeğin bağışıklığına yaptığı destek ile bebeğinizin ilk aşısı gibidir. Bebeğinizi emzirme çalışmalarına, hastanedeki bebek hemşiresi ve yakınlarınızın doğru desteği ile, en kısa zamanda başlamalısınız. Bebeğiniz, ilk ayının çok büyük bölümünü, uyuyarak geçirecek ve 2- 3 saatlik aralıklarla beslenmek için uyanacaktır.

*Bebeğiniz ilk başta çok uykulu görünüyorsa şaşırmayın. Uzun süren belirgin uyuşukluktan çıkan yeni doğanlar, yorucu bir yoldan geldi ve  doğuştan donanımlara sahip olarak tasarlandı. Haftalar ilerledikçe, daha uzun süre uyanıklık yaşayacak. Şimdilik, uykusuzluğundan yararlanın ve bebeğiniz dinlenirken sizde dinlenin.

Göbek bağı;

Uzmanlara göre; göbek bağı, anne karnında, bebeğin anneden besin ve oksijen almasını sağlar. Aynı zamanda, anneden bebeğe bağışıklık sistemini güçlendirici antikorların geçişi de, bu kordon sayesinde olur. Bebek doğduğunda, bu bağın steril şartlarda ve belli bir uzaklıktan kesilmesi gerekir. Göbek yoluyla, bebeğin vücuduna birçok mikrop girebileceği için, göbeğin temiz tutulması ve pansumanı son derece önemlidir. Bebeğin göbek bağı kendiliğinden düşene kadar, doktorunuzun önerdiği şekilde ve düzenli olarak bu durumu doğru yönetmelisiniz.

*Bebeğiniz,doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde, biraz kilo verecektir.  Bu normal bir gelişmedir. Emzirmenizi düzenli yaparsanız, kısa sürede kilo alıp toparlanacağını göreceksiniz.

Pişik olmaması için dikkat etmelisiniz;

Yeni doğan bebeğiniz çok hassas bir cilde sahiptir. Bu sebeple, bezini sık sık değiştirmeniz gerekir. Temizlemede temiz su, özel temizleyici sıvılar veya alkolsüz hassas alt değiştirme bezleri kullanabilirsiniz. Bebeğinizin altının uzun süre havasız kalmasını engellemeli ve temizlikten sonra bebekler için özel pişik kremleri uygulamalısınız.

*Bebeğinizin hareket etmesi, kollarını bacaklarını oynatması, kaslarının güçlenmesi, kemiklerinin düzgün gelişmesi için önemlidir. Doktorunuzun yönlendirmesi ile banyosunu ve banyo sonrası masajını yaparak gelişimine destek verebilirsiniz.

Son olarak tavsiyemiz !

Yeni doğan tarama testlerini, yeni doğan işitme testlerini ve yeni doğan kalça çıkıklığı testlerini yaptırmayı sakın ihmal etmeyin.

Bu haftaki yazımızda, yeni doğan bebeğin ilk günleri nde neler yapılmalıdır? konusunda, bazı önerilerde bulunduk, umarız faydası olacaktır. 28 yıllık bebek bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, yeni doğan bebek bakıcısı arıyorum ve dadı arıyorum diyen tüm işverenlerin hizmetindeyiz. Bebeğinizi profesyonel ellere teslim etmek istiyorsanız, bizi arayın.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
23.12.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.