Yatılı Bakıcının Sorumlulukları

Bakıcı olabilmenin ön koşulları, bebekleri sevmek, gözlemlemek, anlamak ve anlam verebilmekten oluşur. Bu sebeple, yatılı bakıcı olmak isteyenlerin kesinlikle, engin bir bebek sevgisi ve sabrına sahip olması en önemli yapı taşıdır. Bebeklere karşı her zaman anlayışlı ve sakin bir tavırla yaklaşmak gerekir. Yatılı bakıcının sorumlulukları, bu önemli adımla başlar. Yatılı bakıcı, insani olarak, çok olumlu vasıflara sahip olan, akıllı, güçlü, azimli, güvenilir, sağduyulu, empati yapabilen, sorumluluk sahibi ve özgüvenli bir yapıya sahip olmalıdır. Bu yazımızda, yatılı bakıcı ile çalışmak isteyen ailelerimiz için, yatılı bakıcının sorumlulukları konusunu kaleme alacağız.

Yatılı bakıcı, öncelikle bebeklerle ilgili her türlü bilgiye sahip olmalıdır;

Bebekler doğdukları andan itibaren, aralıksız bir rutine girer. Bu rutinlere uyabilmek, yani yemesi, içmesi, uykusu gibi temel öz bakım ihtiyaçlarını , ailenin istediği program ve kurallarda gerçekleştirmek çok önemlidir. Bakıcının bebekle iletişimi için, öz bakım ihtiyaçları karşılanırken de, ebeveynlerle ile uyum frekansında yönetilmelidir. Eğer ilk kez anne baba olduysanız ve bu konuda size yön gösteren bir bakıcı ile ilerlemek istiyorsanız, bakıcılığı meslek olarak edinmiş, profesyonel yatılı bakıcı ile çalışmalısınız. Profesyonel bakıcı, bebeğin belli bir rutinde düzenini sağlamakta, yıllara dayanan deneyimleriyle size rehber olacaktır. Fakat bu, bebekle ilgili sizin izniniz dışında, hareket edebilmesi anlamına gelmez.

‘’Bakıcınız ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü yatılı bakıcı, bebekle iletişimi, güvene dayanan sağlam temeller olmalıdır’’

Bebek ile yatılı bakıcı arasındaki güven köprüsü;

Bebekler, sevdiği ve sevildiği kişiye sonsuz güven duyarlar. Belli bir yaşa kadar, kendilerini ifade edemedikleri ve en önemlisi kendilerini korumayı bilmedikleri için, güvenilir ve dikkatli bir yatılı bakıcına muhtaçtırlar. Bu noktada yatılı bakıcı – bebek ilişkisinde, yatılı bakıcının son derece dikkatli, özgüvenli, vicdanlı ve merhametli olması çok çok önemlidir. Herkes bebek bakamaz. Bebek bakıcılığını, mesleğim olarak hisseden, bu meslek için zihinsel ve fiziksel yeterliliğe sahip, kendini geliştirmeyi başarmış kadınlar bebek bakıcılığı yapabilirler. Bu özelliklerin rehberliğinde, yıllara dayanan deneyim ve tecrübelere sahip referansları olması da vazgeçilemez bir tercih sebebi olmalıdır.

‘’Peki, bir bakıcının profesyonel olup olmadığını nasıl anlarsınız? Tabii ki, daha önce çalıştığı, tecrübeleri ve referanslarından!!!’’‘’

Yatılı bakıcının bebekle iletişim anahtarı;

 

Yatılı bakıcı, bebeğin  emekleme döneminden itibaren ne kadar hareketli ve enerjik bir döneme girdiğini bilerek sorumluluk alır. Bebek İle yemek yemek ve uyku ihtiyaçlarının dışındaki tüm zamanı, onunla oynayarak geçirir. Bebekler, yatılı bakıcıdaki enerjiyi hemen alırlar. Yatılı bakıcının gerçekten içinden gelerek mi? yoksa mecburi bir tavırla mı? ilgi ve alaka gösterdiğini hissederler. Bebekler, yetişkinler gibi önyargıya sahip olmadıkları için, yatılı bakıcıda alacakları sıcak elektriğe hemen karşılık verirler. Önemli olanda, bebek – yatılı bakıcı ilişkisinde, yatılı bakıcıdan içten ve samimi elektrik almalarıdır. Sevgi sözcükleri ve huzurlu bir ses tonu, bebek masajları, masallar, şarkılar, park gezintileri gibi… Ayrıca, parmak kasları ve motor gelişimi için, renkli oyun kartları, hamurlar ve bebekler için uygun hamurlar, kalemler gibi materyallerden faydalanarak, bebekle kaliteli zamanlar geçirilmelidir. Bunlar hem anne baba için, hem de yatılı bakıcı için, bebekle iyi zamanlar geçirmenin en mutlu paylaşımlarından biri olacaktır.

Anadolu Yakası Yatılı bakıcı aranıyor semtlerimiz;

 

Yatılı bakıcı aranıyor Kadıköy

Yatılı bakıcı aranıyor Altunizade

Yatılı bakıcı aranıyor Acıbadem

Yatılı bakıcı aranıyor Erenköy

Yatılı bakıcı aranıyor Kozyatağı

Yatılı bakıcı aranıyor Moda

Yatılı bakıcı aranıyor Göztepe

Yatılı bakıcı aranıyor Fenerbahçe

Yatılı bakıcı aranıyor Feneryolu

Yatılı bakıcı aranıyor Ataşehir

Yatılı bakıcı aranıyor Ümraniye

Yatılı bakıcı aranıyor Çekmeköy

Yatılı bakıcı aranıyor Sancaktepe

Yatılı bakıcı aranıyor Çamlıca

Yatılı bakıcı aranıyor Suadiye

Yatılı bakıcı aranıyor Bostancı

Yatılı bakıcı aranıyor Maltepe

Yatılı bakıcı aranıyor Kartal

Yatılı bakıcı aranıyor Pendik

Yatılı bakıcı aranıyor Kurtköy

Yatılı bakıcı aranıyor Üsküdar

Yatılı bakıcı aranıyor Küçükbakkalköy

Yatılı bakıcı aranıyor Beykoz

Yatılı bakıcı aranıyor Kavacık

Yatılı bakıcı aranıyor Kısıklı

Yatılı bakıcı aranıyor Kandilli

Yatılı bakıcı aranıyor Rasathane

 

Avrupa Yakası Yatılı bakıcı aranıyor semtlerimiz;

 

Yatılı bakıcı aranıyor Levent

Yatılı bakıcı aranıyor Sarıyer

Yatılı bakıcı aranıyor Tarabya

Yatılı bakıcı aranıyor Etiler

, Yatılı bakıcı aranıyor Ulus

Yatılı bakıcı aranıyor İstinye

Yatılı bakıcı aranıyor Zekeriyaköy

Yatılı bakıcı aranıyor Yeniköy

Yatılı bakıcı aranıyor Şişli

Yatılı bakıcı aranıyor Beşiktaş

Yatılı bakıcı aranıyor Taksim

Yatılı bakıcı aranıyor Beyoğlu

Yatılı bakıcı aranıyor Kâğıthane

Yatılı bakıcı aranıyor Kemerburgaz

Yatılı bakıcı aranıyor Eyüp

Yatılı bakıcı aranıyor Göktürk

Yatılı bakıcı aranıyor Gaziosmanpaşa

Yatılı bakıcı aranıyor Fatih

Yatılı bakıcı aranıyor Merter

Yatılı bakıcı aranıyor Zeytinburnu

Yatılı bakıcı aranıyor Bakırköy

Yatılı bakıcı aranıyor Ataköy

Yatılı bakıcı aranıyor Yenibosna

Yatılı bakıcı aranıyor Halkalı

Yatılı bakıcı aranıyor Küçükçekmece

Yatılı bakıcı aranıyor Florya

Yatılı bakıcı aranıyor Yeşilköy

Yatılı bakıcı aranıyor Bahçelievler

Yatılı bakıcı aranıyor Ortaköy

Yatılı bakıcı aranıyor Nişantaşı

 

Yatılı bakıcının sorumlulukları ile ilgili, en önemli bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık. Bu noktada, yatılı bakıcı arıyorum diyen ailelerin, bütün bu bilgileri göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bizler yatılı bakıcı danışmanlık firması olarak, 29 yıllık deneyimimizle, size tavsiyemiz, iyice araştırmadan ve referansı ile görüşmeden yatılı bakıcı işe almamanızdır. Güvenilir yatılı bakıcı, profesyonel yatılı bakıcı ve referanslı yatılı bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ – 14.05.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?