Yabancı uyruklu bebek bakıcısı çalıştırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz ?

Evinize aldığınız bakıcı konusunda, eğer tercihiniz yabancı uyruklu bakıcı ise, yabancı uyruklu bebek bakıcısı çalıştırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz ? sorunuz için, bu yazımızı hazırladık. Çünkü canımızı ve malımızı emanet edeceğimiz bu insanlar, elemelerden ve süzgeçlerden geçirilmiş olmalıdır.

Yabancı uyruklu bebek bakıcısı çalıştırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz ?

Diyelim ki bu konularda hiçbir bilginiz yok! nelere dikkat etmelisiniz, deneyim ve tecrübelerimizle sizlere şu bilgileri sunabiliriz;

Yabancı uyruklu bebek bakıcısı çalıştırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz ?

*Yabancı bebek bakıcısı işe alırken, kimlik araştırmaları yapılmış, oturma izinli bakıcı olması en önemli önceliktir. Kaçak veya oturma izinsiz yabancı bebek bakıcı çalıştırmanın cezası çok büyüktür. Ayrıca canınızı ve malınızı emanet ettiğiniz bakıcının yasal olması, sizin için en önem arz eden konudur. Ev adresinin olması, kimlerle yaşadığına, referans bilgilerinin doğru olup olmadığına, aile yaşantısının düzenli olup olmadığına, işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına dikkat etmelisiniz.

 Yabancı uyruklu bebek bakıcısı, referanslı bakıcı olmalıdır! 

Referansı ile muhakkak iletişime geçip, birebir konuşmalısınız. Her ne kadar, tanıdık çevreden veya arkadaşınızın tavsiyesi dahi olsa, referans ile görüşmeyi asla atlamamlısınız. Referansı ile ilgili olarak, bakıcı size, ulaşmadığını, iletişimi kaybettiğini, telefonunun bozulduğunu, ailenin yurt dışına gittiğini söylemesi, hiçbir şeyi değiştirmez.

Bakıcının referansı olmazsa olmaz!!

Yabancı bebek bakıcısının, daha önceki çalıştığı ailede çalışma süresi minimum 1,5 – 2 sene olmalıdır. Bu tutarlı çalışabileceğini gösterir. Ayrıca 3 – 4 – 5 – 6 sene aynı ailede çalışmış olmak çok olumlu bir referans süresidir.

Bebeğinizi yeni gelen ve deneyimsiz bir yabancı bakıcıya asla emanet etmeyiniz!

Yabancı uyruklu bebek bakıcısı, daha önce muhakkak bebek bakmış olmalıdır. Yaşlı bakımı veya ev işlerine yardımcı olarak çalışmış bir yardımcıyı, bebek bakıcısı olarak işe almayın. İsterse 5 çocuk annesi olsun, bir başkasının bebeğinin sorumluluğunu almak, bambaşka bir tecrübedir. Ayrıca, bebeğinizin ayına göre veya yaşına göre bebek bakmış mı? buna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü, bebeğin rutini ve bakım sürecini daha önce deneyimlemiş olması, çok daha verimli bir hizmet almanızı sağlar.

Yabancı uyruklu bakıcı işe almadan evvel;

İhtiyacınızın şeklini iyi düşünüp belirlemelisiniz. Örneğin; yatılı yabancı bakıcı ise, izin günü ve seyahatlerinizi önceden konuşmalısınız. Veyahut ihtiyacınız olan, yabancı gündüzlü bakıcı ise, istediğiniz mesaileri ve esneklikleri önceden konuşmalısınız. Durum şu ki, ilk baştan nasıl konuşursanız, herşey öyle devam edecektir. Sonradan yapılan değişiklikler, iki tarafıda işin içinden çıkılmaz hale getirebilir. Yatılı bir bakıcıyı gündüzlüye çeviremezsiniz, ya da gündüzlü bir bakıcıyı yatılıya ikna edemezsiniz.

Herkes çalışma şeklini, kendi hayatında göre önceden belirler!

*Yatılı bakıcı da, en büyük sorun aradaki kültür farkıdır. Zamanla sizin örf, adet ve isteklerinize uyum sağlayacak yapıda olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz. Yabancı bakıcının olgun, aklı başında ve iş ahlakı olan bir bakıcı olmasına çok dikkat etmelisiniz.

*Ailesini ve ülkesini, daha iyi para kazanmak amacıyla şartlanmış çalışmaya gelir. Bu nedenle, sizinle manevi bağ kuran ve uzun vadeli çalışacak yabancı bebek bakıcı ile anlaşmanız çok önemlidir. Bakıcı seçimi yaparken, bakıcının mutlu olacağı, istediği rakamla anlaşmanız çok önemlidir. Bu, bakıcının uzun vadeli ve verimli çalışmasını sağlar.

Yasal olarak, yabancı bebek bakıcı hizmeti veren, bebek bakıcı danışmanlık firması olarak, aileleri bilinçlendirmek ve birçok konuda farkındalıklarını arttırmak amacıyla, yabancı uyruklu bebek bakıcısı çalıştırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?  bilmeniz gereken tüm konuları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Güvenilir bebek bakıcısı ve tecrübeli bebek bakıcısı hizmeti almak için bizi arayın.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
11.11.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.