İyi bir bebek bakıcısı bulmak için yapılacaklar?

İnsanlar hayatları boyunca, en doğru kararları verip, kendileri için en iyi olanı yapmaya çalışır. Anne baba olduktan sonra ise, bebekleri için en iyi şeyleri yapmaya kendilerini adarlar. Bebek bakıcısı arıyorum demeden önce, okumanız ve uygulamanız için, sizlere iyi bir bebek bakıcısı bulmak için yapılacaklar? listesi hazırladık.

İyi bir bebek bakıcısı bulmak için yapılacaklar?

Bebek bakıcısında olmasını istediğiniz özellikleri düşünün ve not alın;

Yaş, eğitim ve referans gibi özelliklerin yanı sıra, yatılı bebek bakıcısı mı? gündüzlü bebek bakıcısı mı? karar vermelisiniz. Genellikle çalışan anneler, uzun mesailerde çalışıyorsa, yatılı bakıcı tercih etmelidir. Ev hanımı veya, kısa mesaide çalışan anneler ise, gündüzlü bakıcı tercih edebilir.

Bebek bakıcısından istemeniz gereken önemli belgeler;

 Türk bebek bakıcısından, sabıka kaydı, ikametgah, kimlik fotokopisi

yabancı bebek bakıcısından, ikametgah izin belgesi(oturma izni) istemelisiniz. Ayrıca, bulaşıcı hastalıklar laboratuvar testlerini, anlaşma yaptıktan sonra yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra bebek bakıcısına, düzenli kullandığı ilaçlarının olup olmadığını, ciddi bir ameliyat geçirip geçirmediğini ve kronik bir rahatsızlığının olup olmadığını, muhakkak sorularınıza eklemelisiniz. Eğer, eğitimli bebek bakıcısı tercih ediyorsanız, aldığı eğitime dair, sertifika veya diploma gibi belgelerini de, görmenizi tavsiye ederiz.

Bebek bakıcısının, kişisel özelliklerini ve aile yapısını bilmelisiniz;

Bebek bakıcısının, deneyimi, referansları ve tecrübesi kadar, sizlerle uyum içinde yaşaması da çok önemlidir. Çünkü, sizinle aynı frekansta olması, bebeğin düzeni ve rutini için önemlidir. Sizlerin anne baba olarak, iletişim içinde olmanız ve bebek bakıcısının da, bu iletişime olan kanallarının, açık olması çok önemlidir. Bebek bakıcısı, evliyse ve çocukları var ise, ne iş yaptıkları ve nasıl bir düzeni olduğunu bilmelisniz. Uzun vadede çalışabilmesi için, sorumluluk ve yükümlülüklerini öğrenmelisiniz.

Sağlam bir referans kontrolü yapmalısınız;

Bebek bakıcısının daha önce çalıştığı ailedeki çalışma süreleri, ayrılış nedenleri, bebeği kaç aylıktan alıp ne kadarlığa kadar baktığı, bebek bakımı ile ilgili dikkat ve sevecenliği ile ilgili bilgileri almalısınız.

İstediğiniz esneklikler, mesailer, tatiller ve yazlık durumlarını konuşmalısınız;

Tercihiniz yatılı bebek bakıcısı ise, izin günleri, tatiller, seyahatler ve yazlık durumlarınızı konuşmalı ve anlaşmalısınız. Eğer gündüzlü bebek bakıcısı ile çalışmak istiyorsanız, sabah ve akşam çalışma saatlerini, izin günlerini ve istediğiniz esneklikleri söyleyerek, ileride çıkabilecek sorunların önüne geçmelisiniz.

Evcil hayvanınız varsa veya almayı düşünüyorsanız, bunu görüşme esnasında söylemelisiniz;

 Evinizde, kedi, köpek ve buna benzer evcil hayvanlarınız varsa, bebek bakıcısının korkmasından veya en önemlisi alerjik bir durumunun olup olmadığından yola çıkarak, konuşmalısınız. İlerisi için ise, evcil hayvan konusunda planlarınız varsa, bunu da atlamamanızda fayda vardır. 

Ev işleri ile ilgili beklentileriniz varsa, en baştan bunları açıklamalısınız;

 Aileler, bebeğin bakımından arta kalan zamanlarda veya bebekle kendileri ilgilenirken, evin yemeği ve günlük işlerinide bekleyebiliyor. Bu noktada, bebek bakıcısı ile beklentilerinizi konuşup, neleri yapıp yapamayacağı konusunda anlaşmalısınız. Daha sonrasında, karşılıklı memnuniyet ve uzun vadede sorun çıkmaması adına, bu önemli bir konudur.

Önemli not: Evinize bakıcı kamera sistemi yaptırdıysanız veya yaptırmak gibi bir niyetiniz varsa, bebek bakıcısına bunu en baştan söylemelisiniz.

Bebek bakıcısının bu işi severek yapıp yapmadığını ve daha kaç yıl bu işi yapmak istediğini öğrenmelisiniz;

Bebek bakıcısı, yaşı ve tecrübesi ne olursa olsun, genç dahi olsa, bebek konusunda sabrı ve dikkati konusunda istekli olmalıdır. Daha önce bebek bakmış bazı bakıcılar, bu sorumluluktan yorulmuş veya daha kolay işlerde çalışmak isteyebilir. Bu nedenle, bizler mülakat esnasında, ne iş yapmak istediğini ve hangi işi yaparak mutlu olacağının altını, dikkatle çiziyoruz. Sizlere de bu konuda, bebek bakıcısını doğru seçmenizi öneriyoruz.

 Anne baba olarak, bebek bakıcısına olmazsa olmaz kurallarınızı anlatmalı ve bu kurallara tepkisini ölçmelisiniz.

Bebek bakıcılığı, dikkat ve özen isteyen bir meslektir. Bu dikkat ve özene ek olarak, anne babanın kuralları çerçevesinde yönlendirmeler yapılabilir. Çağımız teknolojisi, faydalı olduğu kadar, zararlarıda olduğu için, çocukların erken yaşta bu teknolojiye adapte olmaları doğru değildir. Bu nedenle, bilinçli anne babalar, bebeklerinin yanında televizyon ve teknolojik aletler kullanılmasını istemezler. Bebeğin yanında telefonla uzun sohbetler yapılsın ve sosyal medya ile uğraşılsın istemezler. Bütün bunların yanı sıra, her ailenin bebeğini büyütme tarzı ve kültürü farklıdır. Bu nedenle, anne babanın bebeği ile ilgili, yeme içme, uyku ve oyunlar konusunda kuralları olacaktır. Profesyonel bebek bakıcısı, anne babanın bu kurallarına uymak zorundadır. Sadece burada, ebeveynlerin bu kuralları en baştan, bebek bakıcı ile, net ve detaylı konuşması gerekiyor.

Uzun yıllar sektörde olan, kurumsal ve referansları kuvvetli bir bakıcı  danışmanlık şirketi ile çalışmalısınız. Biz kurumsal olarak, 29 yıldır, bakıcı danışmanlık firması olarak hizmet vermekteyiz. İyi bir bebek bakıcısı bulmak için yapılacaklar konusunda, tecrübelerimizden kazandığımız en önemli ayrıntıları sizlere aktarmaya çalıştık. Tecrübeli ve profesyonel bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-05.03.2021

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?