ilk defa bebek bakıcısı çalıştıracak annelere tavsiyelerimiz

Sevgili anne babalar, annelik ve babalık, dünyanın en meşakkatli ve fedakar yolculuğudur. Bu yolculuk, karnınızdaki ilk hareketten başlar ve son nefesinize kadar devam eder. Ebeveyn olmak, sabır, bitmeyen bir özveri, sonsuz sahiplenme  ve kendiniz için yaşamayı unutmaktır. Bu haftaki yazımızı, ilk defa bebek bakıcısı çalıştıracak annelere tavsiyelerimiz şeklinde hazırlamaktaki amacımız, ilk ebeveynlik tecrübelerini yaşayacak ailelere yoldaş olmaktır.

ilk defa bebek bakıcısı çalıştıracak annelere tavsiyelerimiz

ilk defa bebek bakıcısı çalıştıracak annelere tavsiyelerimiz

  • BEBEK BAKICISI ADAYI, İLK MÜLAKATTAN, EN SON AŞAMAYA KADAR, GÜVEN HİSSİNİ SİZE KESİNTİSİZ VERMELİDİR!

Bebeğinizin bakıcısını seçerken, adaylar içinde, çalışmaya karar verdiğiniz adayın, size verdiği farklı güzel bir enerjisi olmalı, bu enerji içinde, bebek bakıcıyı bebeğinizle hayal etmeli ve aynı resimde mutlu olacağını hissetmelisiniz. Bu enerjiye ister, karşılıklı elektrik, ister doğru bakıcıyı bulmak deyin, bu his olmazsa olmaz.

  •  BEBEK BAKICI İLE İLETİŞİM KURABİLECEĞİNİZ ORTAK NOKTALAR OLMALI!

Bebek bakıcısı ile rahat iletişim kurabilmek, aynı dili konuşabilmek, birçok konuda ortak düşünce ve duygularla hareket etmek çok önemlidir. Çünkü, bu duygu alışverişi ve iletişimdeki açıklık, bebeğin yetiştirilmesine de yansır, ortak paydada mutlu ve huzurlu çalışmanızın anahtarı güçlü bir iletişimdir.

  • DETAYLI REFERANS ARAŞTIRMASI VE GÖRÜŞMELERİ YAPMALISINIZ!

Her anne baba, tecrübeli bebek bakıcısını işe almadan evvel, referans kontrolü yapmak ister. Buradaki amaç, başka ailelerin, aynı şartlarda,bebeğini  bakıcıya emanet etmişler mi? emin olmak ve bakıcının bebeğe karşı davranışlarının nasıl olduğunu öğrenmektir. Önceki tecrübelerinde, bakımını üstlendiği bebeğin annesi veya babasının, referans verirken size söyleyecekleri, çok değerlidir. Referans bir nevi, en başta güven kazanmanın en önemli yolu da diyebiliriz.

  • BEBEK BAKICISININ AİLE HAYATINI VE DÜZENİNİ BİLMELİSİNİZ!

Bebek bakıcısının aile bireylerini tanıyın. Evli ise eşinin ve çocuklarının, ne iş yaptıklarını, eğitimlerini, yaşam koşullarını öğrenin. Bakıcı adayı bekarsa, kimle yaşadığını, annesi, babası, kardeşi, varsa erkek arkadaşı gibi detaylarını bilmelisiniz. Bakıcının özel hayatındaki yaşayış tarzını, işe olan ihtiyacını ve en önemlisi, aile bağlarının yapısını öğrenin. Aile hayatı düzgün bir bebek bakıcısı, daha huzurlu çalışacaktır. Özel hayatındaki sorunlarını işe yansıtmayacaktır.

  • BAKICININ BEBEKLERE OLAN OLAN SEVGİSİNİ VE SEVEREK BU MESLEĞİ YAPTIĞINI HİSSETMELİSİNİZ!

Anne ve baba olduktan sonra, çocuk sevgisinin nasıl eşsiz bir duygu olduğunu yaşıyorsunuz. Bu sayede, çocuk sevgisinin var olduğu insanları, da daha iyi algılayabiliyorsunuz. Çocuk sevgisi olan insanları, gözlerinden, sözlerinden ve vücut dilinden hissedebilirsiniz. Bebek bakıcılığı mesleği, mecburiyetten yapılan veya sadece para kazanmak amaçlı bir meslek olamaz. Kalbinde ve ruhunda çocuk sevgisi olan, çocuklarla beraber olmaktan mutluluk duyan kişilerin bakıcılık yapması gerektiğini unutmayın.

  • BEBEK BAKICI İŞBAŞI YAPMADAN EVVEL, EVİNİZE KAMERA SİSTEMİ YAPTIRMALISINIZ. ÇALIŞAN BİR ANNE İSENİZ, BAKICIYI GÜN İÇİNDE KAMERA İLE GÖZLEMLEYEBİLİRSİNİZ!

Bebek bakıcısı kamera sistemi, bakıcıya güvenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bebeğin, gün içerisindeki rutinini takip edip ve gözlemlemeniz için, çok önemlidir. Özellikle, çalışan yoğun anneler, fırsat buldukça çocuklarını görebilir, her şeyin yolunda olduğunu anlar. Ayrıca bakıcıyla güven köprüsü oluşturmanız için, ilk başta mutlaka yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir. önlemdir.

  • EN BAŞTAN KURAL VE SINIRLARI NET KOYMALISINIZ!

Baştan konulan kurallar ve şartlarda esneklik yapılmamalıdır; Bebek bakıcısı ile en baştan konuştuğunuz kuralları ve çalışma koşullarını değiştirmeniz anlaşmazlığa yol açabilir. Bu durum, iki taraf içinde, ilk görüşme esnasında belirlenmelidir. Sonradan yapılan, mesai, iş tanımı veya ücret değişiklikleri, iki taraf içinde işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.

  • BAKICIDAN, BEBEKLE İLGİLİ GÜNLÜK BİR AJANDA TUTMASINI İSTEYEBİLİRSİNİZ

Bu yöntem sayesinde, gün içerisindeki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Özellikle Bebeğinizi, hastalık ve ilaç kullandığı dönemlerde, takip ve doktora geri bildirim için, çok akıllıca bir yöntemdir. Ayrıca, bebeğiniz büyüdüğünde, anı niteliğinde, hoş bir hatıranız olur.

  • ÇALIŞAN ANNE İSENİZ BAZEN EVE FARKLI ZAMANLARDA GELEBİLİR VE BEBEĞİNİZİN BAKICIYLA BAĞINI GÖZLEMLEYEBİLİRSİNİZ

Çalışan bir annesiniz, belirli mesailerde çalıştığınız için, evden çıkış ve giriş saatiniz sabittir. Bazen eve geliş saatinizi değiştirin, örneğin eve 2 saat daha erken gelin, bunu bir sürprizmiş gibi yapabilirsiniz. Bebeğinizin anlık durumunu birebir yaşayıp, bakıcısı ile aralarındaki duygusal durumu hissedip, her şeyin yolunda olup olmadığına daha net anlarsınız. Bu tür izlemeleri, bebeğiniz bakıcıyla parka gittiği saatlerde, uzaktan onları izleyerek de yapabilirsiniz. Burada önemli olan detay, özellikle dışarıdayken, bebekle olan ilgisini ve güvenliğini sağlaması konusundaki yeterliliğinden emin olmaktır. Aksi takdirde, sürekli başkalarıyla konuşuyor ve iletişime geçiyorsa, bebeğin yalnız başına oynaması konusunda olumsuz ve tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir.

ilk defa bebek bakıcısı çalıştıracak annelere tavsiyelerimizi aktarmaya çalıştık. Burada önemle belirtmeliyiz ki, bebek bakıcısı, bebeğin güvenliğini sağlayacak her türlü önlemi alabilmelidir. Dikkatli ve öz güveni olan, profesyonel bebek bakıcısı ile çalışmalısınız. Bebeğin ateşlenmesi, boğazına bir şey kaçması v.b. gibi yaşanabilecek, ev kazalarında soğukkanlı bir şekilde, ilk müdahaleyi yapıp, izlenecek en doğru adımları alabilecek kapasitede olması gerekiyor.

29 Yıllık bakıcı bakıcısı ajansı olarak, güvenilir ve referanslı bebek bakıcısı arıyorum diyen ailelerin yanındayız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
GÜLDAN ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
10.08.2020

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?