İkiz bebekleri büyütürken nelere dikkat edilmelidir ?

İkiz bebeklerin doğumundan itibaren, gelişimleri ilgili her şey çok dikkatli takip edilmelidir. Bu haftaki yazımızda, özellikle ikiz bebekleri olan ailelerimiz ile İkiz bebekleri büyütürken nelere dikkat edilmelidir, paylaşmak istiyoruz.

Siz ikiz ebeveynlerine, ilk ve en önemli önerimiz, bebeklerinizi anne baba olarak paylaşmayın. Biriyle diğerinden daha fazla zaman geçirerek ayrım yapmayın. Bakım süreçlerini, her zaman aynı kişinin yapması, hiç de adil olmayacaktır. İkiz bebekleriniz ile ilgili olarak, ne siz nede etrafındaki insanlar, sevgi ve ilgi ayrımı yapmadan, adil davranmanız çok önemlidir.

İkiz bebekleri büyütürken nelere dikkat edilmelidir ?

İkiz bebeklerinize ayrı ayrı isimler verin. Kendinizin ve çevrenizin, onlara kendi isimleri ile hitap etmesini sağlayın.

İkiz bebeklerin kıyafetlerini ayırın. Eşyalarını ayrı dolaplara yerleştirin. Bu sayede, giysilerini kendileri seçmeye başladıklarında zorlanmasınlar. Her zaman aynı giysileri giymeleri, geleneksel veya alışkanlık olmamalı, kendi zevklerine saygı duyulmalıdır. Çünkü onlar ayrı birer bireylerdir.

İkizlerin doğum günlerinde, ayrı pastaları olsun, oyuncakları ayrı olsun, hediyeleri farklı olsun. Bütün bunlar, kendine aidiyet ve kendi hayal dünyalarının kapılarını oluşturacaktır. Kendilerini özel hissetmeleri özgüvenleri için önemlidir.

İkizlerinize, ayrı yaşamaları konusunda deneyim kazandırın. Ayrı zamanlarda, her ikisini de tek olarak, gezmeye ya da alışverişe götürün. Böylece, onların tek başına ilgi görme ihtiyaçlarını karşılayın. Aynı zamanda, ayrı da olabileceklerini kanıksayıp, farklı dünyalarda kapıları açık olsun.

Anılarını ve özel paylaşımlarını ayrı tutun.

Örneğin; 

Fotoğraf albümleri ayrı olsun. İkisi ile de, ayrı paylaşımlar deneyimleyin. İkisininde aynı enstrümanı çalmasını veya aynı sporu yapmasını istemeyin. Farklı sanatsal yetenekleri veya istekleri olabileceğini unutmayın.

Zamanı iyi kullanmalısınız;

Çocukları büyütürken, bir düzen oturtup, çocuklara rutin kazandırırsanız,  herşey daha kolay olacaktır. Yemek saati, uyku saati, banyo saati, oyun saati gibi, planlı ve programlı yaşamaya, zamanla çocuklarınızda adapte olacaktır. İkiz bebeklerin günlük bir rutini olması, sizi çok daha rahatlatacak ve zaman kazandıracaktır.

İkizler birbirine benzeyebilir, ama farklı da olabilirler;

İkizleri birbiri ile kıyaslamamaya ve ayrı ayrı bireyler olarak görmeye önem verilmelidir. Bütün çocukların güçlü veya zayıf oldukları konular vardır ve ikizler birer istisna değildir. Birbirlerinden oldukça farklı zevk ve karakterlere sahip olabilirler. Bu yüzden onları birbirleri ile kıyaslamak ya da yarıştırmak doğru değildir.

Ebeveynler, tek çocuk sahibi iken bile çok yorulurken, ikiz bebek büyütmek, hiç de kolay değildir. Bu sabır ve özveri isteyen bir yolculuktur. İkiz bebekleri büyütürken nelere dikkat edilmelidir konusundaki önerilerimizi sizlerle paylaştık. İkizlerle ilgili bu konular dışında daha onlarca konu vardır. Bu yolculukta işleri kolaylaştırmak için, ikiz bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız bizi arayın.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
23.12.2019

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?