Hamilelikte Baba Adayları

Değerli okurlarımız, kadın hastalıkları ve doğum uzmanımız Dr. Tülay Egeli bu yazısında, siz hamile olan veya olacak anne adaylarımıza ve baba adaylarımız için, yürüyeceğiniz bu kutsal ve eşsiz yolda, rehberlik etmek amacıyla, hamilelikte baba adayları konusunda, değerli bilgilerini ve tavsiyelerini, sizlerle paylaşmak amacıyla yazmıştır.

Artık eşiniz hamile, sizin için de değişik, karmaşık duygular hissedeceğiniz, yepyeni bir dönem başlıyor. Sizin için de, bir çeşit hamilelik dönemi … Sürecin hem içinde hem dışında hissediyorsunuz, artık eşiniz eskisi gibi canlı, aktif değil, bir 24 saati eskisi gibi geçiremiyorsunuz.

Şu anda, ailede en çok önemsenen kişi o, üstüne üstlük, eşiniz tüm enerjisini ve ilgisini karnındaki bebeğe vermiş durumda. Peki siz? Siz bütün bunlara uyum sağlamaya çalışırken, kendi kendinize de, bir sürü soru soruyorsunuz. Genişleyen bu aileme, iyi bakabilecek miyim? İşimden vakit bulup, iyi bir baba, güçlü, güvenilir bir eş olabilecek miyim? Bütün bu duygular arasında sorumluluğunuz çoktan başladı bile…

Hamilelikte Baba Adayları

Bir baba adayı olarak;

Hamilelikte ben ne yapabilirim diyorsanız, eşinize hamilelik boyunca sağlayacağınız duygusal destek, onun hamileliğe uyumunu kolaylaştırır. Hamileliğin ilk 3 ayındaki, eşinizle ilişkinizin nasıl olduğu, eşinizin doğum sonrası uyumunu, önemli ölçüde belirler. Baba adayının varlığı desteği, sevgisi, kadının annelik rolünü geliştirmesine yardımcı olur.

Siz de hamilelik sürecinde ne kadar ilgili, ne kadar içinde iseniz, kendinizi o kadar aktif, sürecin bir parçası olarak dahil hissedersiniz. Dolayısıyla hem eşinizle aranızdaki ilişki, beslenerek  devam eder, hem de daha bebeğiniz doğmadan babalığın keyfini yaşamaya başlarsınız.

Hamilelikte baba adayları ! İşte size önerilerimiz;

*Eşinizin hamilelik aylık kontrollerine beraber gidebilirsiniz. İşiniz nedeniyle gitmemiş iseniz,  heyecanla, eşinizin daha sonra anlatmasını isteyebilirsiniz.

*Hamilelik boyunca, siz de, eşiniz gibi sağlıklı beslenmeye özen gösterebilirsiniz. Sigara içiyorsanız, bırakabilir, ya da evde içmemeyi tercih edebilirsiniz.

*Hamilelik ve doğumla ilgili kitapları beraber okuyabilirsiniz, konuyla ilgili eğitimlere birlikte katılabilirsiniz.

*Eşinizin karnındaki, bebeğinize dokunarak, bebeğin anne karnındaki hareketlerini hissedebilirsiniz. Ayrıca, onu henüz göremeseniz de, onunla konuşmanız, şimdiden anne karnında bebekle iletişim kurmanız önemlidir. Ona gürültülü olmayan ,sevdiğiniz müzikleri dinletebilirsiniz. Araştırmalar, doğduklarında bebeklerin, anne karnındayken dinledikleri müziklere tepki verdiklerini göstermektedir.

*Alışverişe beraber çıkmak, ikiniz için de eğlenceli olabilir.

*Hamilelik boyunca, eşinizin değişken ruh halini, anlayışla karşılamaya çalışır, destek olursanız, eşinizin çoğu zaman ifade edemediği korkularını, endişelerini, heyecanlarını en aza indirmesine yardımcı olurken, aile bağlarınızı da güçlendirmiş olursunuz.

*Ev işlerinde yardım ederek, eşinizin daha çok dinlenmesine olanak verebilir, onunla bol bol konuşup destek verebilirsiniz.

Hamilelikte baba adayları ! Anneyle duygusal iletişiminiz…

*Unutmayın, eşinizin mutlu ve huzurlu bir ortamda ise, rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirecek, daha rahat bir doğum gerçekleşecek ve doğacak bebek de huzurlu, sağlıklı olacaktır. (Uzun süren aşermeler, bulantı, kusmalar, fazla kilo almak, anne adayının duygusal bir sorun yaşadığını gösterebilir.)

*Eşinizin dış görünüşü değiştiği için ya da bebeği incitmekten korktuğunuz için cinsel isteklerinizde değişiklikler yaşayabilirsiniz. Cinsel tutkunun, şefkatli dokunuşlarla yer değiştirdiği daha sık sarılmalar, o talep etmese de küçük dokunuşlarla yapabileceğiniz bir masaj, ona kendisini daha güçlü, daha huzurlu, daha savaşçı ve daha aile gibi hissettirecektir. Aranızdaki bağlar çok daha güçlenecektir.

*Doğum sürecinde, olayın dışında, kenarda, seyircisi değil de, gayet içinde, eşinizin yanında, sakinliğinizi koruyarak, sesinizle, dokunuşlarınızla, en büyük destekçisi ve güven kanadı olmayı seçebilirsiniz…İşte  asıl orada, eşinizin gücüne güç katacak, fısıltıyla söylediğiniz ’’ yaparsın,başarırsın ‘’ kelimeleri, onun içindeki savaşçı anneyi daha da çok harekete geçirecektir…

*Doğum, daha kolay, daha rahat, daha coşkulu, daha keyifli gerçekleşecek… Ve o, mucizevi kavuşma  anına, bir aile olurken, bizzat destek ve güven veren baba adayı olarak,  tanıklık ettiğinizde,  tarifi imkansız bir tatmin duygusu içinizi dolduracak…

Sevgi, saygı, şefkat duygularıyla, bir aile olarak, güçlü bağlarınız, doğum sürecinde eşinizin en çok ihtiyaç duyduğu güç, güven, destek anlamında sizin sağladığınız işbirliğiyle, daha da güçlenecek…

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?