Hamileliğin Son 3 Ayı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanımız Dr. Tülay Egeli bu yazısında, siz hamile olan veya olacak anne adaylarımıza, yürüyeceğiniz bu kutsal ve eşsiz yolda, rehberlik etmek amacıyla, Hamileliğin 7. ayı, hamileliğin 8. ayı, hamileliğin 9. ayı şeklinde, hamileliğin son 3 ayı ve ay ay bebeğin gelişimi konusunda değerli bilgilerini sizlerle paylaşmak amacıyla yazmıştır.

Bebek bakıcısı ajansı olarak, güvenilir bebek bakıcısı, tecrübeli bebek bakıcısı, referanslı bebek bakıcısı, yatılı bebek bakıcısı, gündüzlü bebek bakıcısı, eğitimli bebek bakıcısı ihtiyaçlarınız için, yenidoğan bebeğimize bakıcı arıyorum diyen tüm ailelerin, bebek bakıcısı danışmanlık şirketi olarak hizmetindeyiz.

Hamileliğin son 3 ayı

Hamileliğin Son 3 Ayı

*** Artık irileşmiş olan bebeğinizin, diyaframa baskı yaparak, nefes alıp vermenizi zorlaştırabilir. İş yaparken, hatta konuşurken bile kendinizi nefes nefese hissedebilirsiniz. Kansızlığınız artıyorsa, ani eğilip kalkmalarınız da bu nefes açlığını arttırabilir. Gündelik işlerinizi yavaş yapın, sakin yürüyüşler, sükuneti koruyan – diyaframı çalıştıran doğru nefes alma egzersizleri ve meditasyonları, yoga vs yapın. Yüksekte yatın.

*** Hamilelikte, mide girişindeki kapak, hormonal ve mekanik değişikliklerle gevşer, bu da mide asidinin, yemek borusuna geri kaçmasına, yani reflüye yol açar. Göğsün orta yerinde kuvvetli bir yanma, bazen de inatçı öksürük, boğaz yanması ve ağrısı, hatta ses kısıklığı yapar. Bu durumda az az ve sık sık yemek , 10-12 bardak sıvı alımını ihmal etmemek, yüksekte yatmak yetmiyorsa, asit nötralize eden ilaçlar konusunda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

*** Hamilelikte kramplar artabilir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi mineral dengelerinde yaşanan sorunlar bunlara neden olabilir. Yorgunluğun ve büyüyen rahmin bazı sinirler üzerine yaptığı baskı da kramplara yol açabilir. Bastırılmış korkular, kronik stres, yani sürekli alıştığımız o endişeli halimiz de kaslarımızda gerginlik yaratır. Dinlenmek, ayakları yükselterek, nefes ve gevşeme çalışmaları, doktorunuzun önerdiği kalsiyum, magnezyum, D vit gibi preparatlar çözüm sağlar.

*** Hamilelikte parmak ve bileklerde şişmeler sıklıkla olur. Yüzüklerinizin sıktığını fark ederseniz, takmaya bilirsiniz. Uzun süre ayakta kaldığınızda, kendinizi yorarak iş yaptığınızda, çok hızlı kilo aldığınızda, tuzu fazla kullandığınızda, az su içtiğinizde  bu şikayetler artar. Sık sık bacaklarınızı yükseğe kaldırın. Hamilelikte kaliteli ve dengeli beslenme ( karbonhidratlar, tuzun az tüketilmesi, sık aralıklarla beslenme, yürüyüş, pasif egzersizler, yeterli su tüketilmesi ) de, yardım edecektir. Rahat kıyafetler, rahat ayakkabılar tercih edin, boğazı çok sıkan çoraplar giymeyin.

*** Hamilelikte idrar kaçırma, artan yükün altında kasların zayıflaması nedeniyle olur. O bölgedeki kaslar, kegel kaslarıdır, onları irademizle kontrol etmeyi daha hamilelikte öğrenmek ve uygulamak, hem normal doğumu kolaylaştıracaktır, hem doğum sonrası, hem cinsel açıdan, hem de  idrar kaçırma, sarkma gibi sorunlara yol açmaz. Nefesi kullanarak kegel egzersizlerini daha hamilelikteyken rutine oturtmak, kegel kaslarının güçlenmesini, irademizi kullanarak onları yönetmeyi öğretir.

*** İsilik gibi sorunlar, çok kilo alan veya çok terleyen gebelerde görülür. Çok terleyen deri kıvrımlarında daha çok olur. Bu bölgelerin sık sık yıkanması, kuru tutulması, pamuklu giysiler tercih edilmesi, çok zorluyorsa da doktor yardımı alınması gerekir.

HAMİLELİĞİN 7. AYI – BEBEĞİN 28.  HAFTASI (Hamileliğin Son 3 Ayı)

*** Yaklaşık 35 cm boyunda ve 1000 gr ağırlığındadır

*** Vücudunda yağ depolanmaya başlar,derisi yağlı bir madde ile kaplıdır.

*** Parmağını emebilir,hıçkırabilir.

*** Ağrı ,ışık,ses gibi uyaranlara yanıt verebilir.

*** Beyin ,gelişimi hızla devam etmektedir.

HAMİLELİĞİN 8. AYI – BEBEĞİN 32. HAFTASI (Hamileliğin Son 3 Ayı)

*** Yaklaşık 40 cm oyunda 1750-2000 gr ağırlığında

*** Özellikle beyin olmak üzere büyüme çok hızlıdır,bebek görüp duyabilir.

*** Organların çoğu gelişmiştir,ama akciğerler gelişimini sürdürür.

HAMİLELİĞİN 9. AYI – BEBEĞİN 36 – 40. HAFTALARI ARASINDA  BEBEĞİN GELİŞİMİ (Hamileliğin Son 3 Ayı)

*** Boyu 45-51 cm,ağırlığı 2750-3200 gr civarında

*** Bu dönemde haftalık, ultrason ve NST ( bebek kalp atışları ) takipleri yaptırılmalı.

*** Her saat başı bebek hareketleri sayılmalı, üst üste 2 saat hareket etmiyorsa doktora başvurulmalıdır.

*** Ultrason takiplerinde bebeğin duruşu,bebeğin aylık kilo artışı, suyu, plasentası, kasılmaların derecesi, sıklığı , bebek kalp atışlarının durumu değerlendirilmeli, normal doğum düşünülüyorsa, vajinal açıklık, pelvik çatının uygunluğuna dair muayeneler yapılmalıdır.

Hamileliğin 36. haftasına kadar günler çabuk geçmiş ancak son ay zaman durmuştur. Sanki, sabırsızlık da oldukça artmıştır. Arayanlar, ne zaman olacak diye soranlar sabırsızlığınızı biraz daha arttırır. Bu ayda, heyecan bir başka yaşanır. Bu sabırsızlığın telaşına kendinizi kaptırmayın aksine doğumunuzun bir planı olduğunu, vücudunuza bu konuda güvenmeyi seçin, iyi beslenin, düzenli doktor kontrollerinizi yaptırın. Zihninizi ve bedeninizi uyum içinde, tüm gerginliklerden uzak tutacak, hamilelikte nefesle meditasyon çalışmaları yapın. Bebeğinizle bağlarınızı çok daha güçlendirin. Belki şu anki hamileliğiniz ve doğumunuz bir daha tekrarlanmayacak, telaştan çok, keyfini çıkarmayı unutmayın .

Sağlıkla, sevgiyle, huzurla, keyifle doğum gününüz şimdiden kutlu olsun…

Hamileliğin ilk 3 ayı için tıklayınız | Hamileliğin ikinci 3 ayı için tıklayınız

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?