Hamileliğin ilk 3 Ayı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanımız Dr. Tülay Egeli bu yazısında, siz hamile olan veya olacak anne adaylarımıza, yürüyeceğiniz bu kutsal ve eşsiz yolda, rehberlik etmek amacıyla, Hamileliğin 1.ayı, hamileliğin 2.ayı, hamileliğin 3.ayı şeklinde, hamileliğin ilk 3 ayı ve ay ay bebeğin gelişimi konusunda değerli bilgilerini sizlerle paylaşmak amacıyla yazmıştır.

Bebek bakıcısı ajansı olarak, güvenilir bebek bakıcısı, tecrübeli bebek bakıcısı, referanslı bebek bakıcısı, yatılı bebek bakıcısı, gündüzlü bebek bakıcısı, eğitimli bebek bakıcısı ihtiyaçlarınız için, yenidoğan bebeğimize bakıcı arıyorum diyen tüm ailelerin, bebek bakıcısı danışmanlık şirketi olarak hizmetindeyiz.

Hamileliğin ilk 3 ayı

Hamileliğin ilk 3 ayı

Beklenen günde adet kanaması gerçekleşmediğinde, hem bir şaşkınlık yaşadınız,hem de gerçekten bebeğiniz olduğunun doğrulanması için defalarca test yaptınız ya da yaptırdınız.Bu ikiniz için de heyecanlı birkaç gündü. Planlayarak ve isteyerek bir bebeğe sahip olmak çok güzel bir duygudur. Belki de şu an ikiniz de bunun doğru zaman olup olmadığını sorguluyorsunuz. Mutluluk,heyecan ve endişeyi bir arada yaşıyorsunuz. Duygularınız sürekli değişiyor. Bunların hepsi çok normal.

Hele siz anneler bir an gülerken ,bakarsınız ki ağlamaya başlamışsınız. Vücudunuzda birtakım değişiklikler olmakta; mideniz bulanmakta ve muhtemelen kendinizi hep yorgun hissetmek siniz. Bu değişiklikler sizi tedirgin edebilir ve bazılarınız içinse pişmanlık sınırına getirebilir. Merak etmeyin, bu dönemi hemen hemen her kadın yaşamaktadır.

İnsanlar hayatlarında önemli bir değişiklik olacağı zamanlarda bu tip kaygılar yaşarlar.Bu geçici bir süredir.Hissettiğiniz bütün bu duygular normaldir.

 

BU DÖNEMDE HER ANNE ADAYI NELER YAŞAR?

Bu ilk aylarda, vücudunuzda gözle görülen veya hissettiğiniz birçok değişiklik olmaktadır. Bu değişikliklerden dolayı da, kendinizi eskisinden farklı hissetmeniz doğaldır.

HAMİLELİKTE BULANTILAR: SİNDİRİM SİSTEMİ

Hamilelikte bulantı ve kusmalar, sabahın erken saatlerinde ya da günün herhangi bir saatinde olabilir. Şiddeti kişilere göre değişir. Gebelerin %70’inde görülür. Hamilelikte bulantının sebebi, plasenta ve fetüs salgılanan hormon değişiklikleri dir ve sindirim sistemi yavaşlar. Mide boşalım süresi ,safra kesesi boşalma hızı yavaşlar. (hazımsızlık, ekşime, reflü, kabızlık, vs eklenebilir) Ayrıca duygusal stresi yoğun olanlarda ve yorgunlukta artabilir. İlk gebelikte, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde bulantı – kusma daha şiddetli olabilir. Bu bulantılar genellikle, gelişmekte olan bebeğe zarar verecek düzeyde, bir beslenme yetersizliğine yol açmaz. Hamilelerin büyük çoğunluğunda, bulantılar 3-4. aylarda kesilir.  Nadiren gebelik boyunca devam eder. Bu bulantıların en iyi yanı ise, diğer gebelik belirtilerin olduğu gibi hormonlarının görevlerini yaptığının bir belirtisi olmasıdır.

Hamilelikte bulantıların şiddetini azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

* Midenizi bulandıran görüntü, koku ve tatlardan ve sigara dumanından uzak durun.

* Sık aralıklarla, azar azar yemek yiyin.

* Sabah yataktan çok yavaş kalkın, kalkınca da, başucunuzda kraker tipi gıdalar bulundurun. Gün içinde, eğilip kalkma larınızın da yavaş olmasına dikkat edin.

* Soslu ve yağlı yiyecekler yerine, ızgara et, organik tavuk hindi, balık, pilav, makarna, börek, patates, sütlü tatlılar, meyve, salata gibi kuru, az yağlı ve hafif yiyecekleri tercih edin.

* Canınız neyi çekiyor ise onu yiyin, kendinizi yemek yemeğe zorlamayın.

* Özellikle kusma yoluyla çok sıvı kaybediyorsanız, bol miktarda sıvı almalısınız.

* Yemek esnasında fazla su içmemeye  çalışın.

* Daha fazla uyuyun, dinlenin. Çünkü yorgunluk bulantınızı arttırabilir.

* Yemeklerden ve kustuktan sonra, dişlerinizi fırçalayın ve ağzınızı çalkalayın. Ayrıca artan kortizol seviyelerine bağlı olarak dişlerde çürükler, diş eti iltihapları görülebilir.

*Dar giysilerden kaçının.

* Stresten olabildiğince uzak durun.Günlük 30 dakikalık açık hava yürüyüşü ve nefes çalışmaları iyi hissetmenize yardımcı olur.

* Günde bir – iki kereden fazla kusuyorsanız ya da her yediğinizi çıkarıyorsanız ve halsizlik hissediyorsanız hemen doktorunuzla görüşün.

HAMİLELİKTE AŞERME;

Normalde yediğiniz şeyleri canınız çekmeyebilir. Ya da ekşi, tuzlu veya tatlı şeyleri yemek isteyebilirsiniz. Çünkü ağzınızın tadı değişebilir. Kokulara karşı, ,eskisinden daha hassas olabilirsiniz. Tükürük salgısında da bir artış görülebilir. Hamilelikte hormonal değişiklikler genelde ilk 3 ayda olduğu için, aşerme de hamileliğin ilk 3 ayı nda yoğun olarak görülebilir. Vücudumuzdan gelen sinyalleri anlamalı  ve vücudun ihtiyaç duyduğu temel maddeleri almaya özen göstermeliyiz. Genellikle aşerme ve iğrenmeler 4. Aydan sonra biter.

HAMİLELİKTE SIK İDRARA ÇIKMA :

* Hem artan hormonlar hem büyüyen rahmin, idrar kesesine mekanik basısı nedeniyle meydana gelir. Ayrıca, hapşırırken, öksürürken, gülerken nadiren idrar kaçırabilirsiniz. Vajinal akıntıların yoğun olması durumunda, idrar yolu iltihapları da artar. Böyle durumları doktorunuzla paylaşın.

* İdrarınızı asla tutmayın ihtiyaç duyduğunuz anda idrarınızı yapın. İdrarınızı tutmak, idrar kesesinin tam olarak boşalamamasına yol açar, bu idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar. Gebeliklerde en sık görülen enfeksiyon idrar yolu enfeksiyonlarıdır ve tedavi gerektirir. Çünkü enfeksiyonlar, düşük tehdidi yaratabilir.

* Ayrıca idrar yaparken, öne doğru eğilmek, idrar kesesinin tam olarak boşalmasına yardımcı olur.

HAMİLELİKTE GÖĞÜSLERDE HASSASİYET :

* Artan östrojen ve progesteron nedeniyle olur. Göğüslerinizi iyi destekleyen ,penye – balensiz  sütyenler kullanabilirsiniz.

HAMİLELİKTE BAŞ AĞRISI VE KENDİNİ İYİ HİSSETMEME :

* Hormonlar, duygusal stres, yorgunluk, sıvı açığı, alerjik rinit, sinüzit gibi durumlar baş ağrısını ilk 3 ay tetikler.

*Sinüs baş ağrılarında yüzün ön tarafı, kenarları, burun çevresine, gözlere sıcak kompres uygulanabilir.

*Gerilme baş ağrılarında, boyun arkasına, soğuk kompres konulabilir, masaj yapılabilir.

*Gevşeme egzersizleri, meditasyon, nefes egzersizleri, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Doğru ve kaliteli beslenme ve iyi dinlenme ve egzersiz de olumlu etkilidir.

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI :

Hamilelikte kasık ağrısının sebebi; İlk gebe kaldığınızda kasıklarınızda, kalça ve belinizde ağrı hissi ile karşı  karşıya kalabilirsiniz. Bu durum artan hormonal duruma bağlı olarak rahim genişlerken, onu tutan elastik dokuların bu gelişmeye ayak uydurmaya çalışırken gerilmeleri ile ilgilidir. Rahatsızlık verici olsa da, endişelenmeye gerek yoktur. Ilık banyo, dinlenme ve gevşeme egzersizleri ile rahatlayabilirsiniz. Ağrı şiddetli, sürekli, veya ateşle birlikte ise doktorunuza başvurabilirsiniz.

HAMİLELİKTE KİLO ARTIŞI:

* Toplam olarak gebelik boyunca kilo artışında , 11-16 kilo alımı normaldir. İ

Hamileliğin ilk 3 ayı nda, kilo artışı 0-4 kg arasında değişir. Hatta, bulantı kusmalarda 2-4 kg kaybı yaşayanlar da görülmektedir. 3 aydan sonra ayda 1.5-2 kg alımı normal kabul edilir. Gebeliğin geç dönemlerinde ani kilo artışları ,artmış sıvı retansiyonu dediğimiz ödeme bağlı gebelik tansiyonu habercisi olabilir.

HAMİLELİKTE KALP VE DOLAŞIM SİSTEMİ:

Gebelik kalbin yükünü arttırır.

* Fetal dokuların oksijen ihtiyacı giderek artar. Giderek büyüyen rahim ve memelerin oksijen ihtiyacı artar. Gebenin, artan ağırlığıyla, efor kapasitesi artar. Artan ihtiyaçlar, kan hacminin, kalp atım volümünün ve hızının arttırılması ile dengelenir. Yani kalbin işi artar. Periferde damarlanma artar. Paralel olarak akciğerlerin de işi artar. Yani solunum hızı artar.

GEBELİKTE KANAMA:

Hamileliğin ilk 3 ayı nda görülen kanama, her 4-5 gebeden birinde görülebilir. Hamilelikte kanamanın şiddeti, süresi, devamlı olup olmadığı belirlenmelidir. Kanama herhangi bir problemin varlığını gösterebilir. Bu nedenle kanama olduğunda doktorunuza başvurunuz.

HAMİLELİKTE CİNSELLİK:

İlk üç ay cinsel isteğin azaldığı, bulantılar, kokulara hassasiyet, göğüslerde acı, tiksinme, yorgunluk hissi, sürekli uykuya eğilim neticesinde, bir de bebeğe zarar veririm hissiyle, kadının uzak durduğu bir eylemdir. Cinsel yaşam, çiftlerin geleneksel, sosyo ekonomik yapıları, coğrafi – yöresel durumlar, istenen – planlı ya da zamansız gebelikler, kadının gebeliğe hazır olup olmaması ile de bağlantılıdır.

Hamilelik boyunca kanama, hamilelikte düşük riski  veya hamilelikte erken doğum tehdidi yoksa ve doktorunuz aksini söylememişse cinselliğin sürdürülmesi normaldir. Bu dönem de de esas olan, birbirinize gösterdiğiniz anlayış ve aranızdaki uyumdur.

Anne adayları, hamilelik boyunca cinsel isteklerinizde artma yada azalma olabilir. Her iki durumda normaldir. Hamileliğin ilk 3 ayı boyunca bulantı, yorgunluk, göğüslerde gerginlik gibi yaşanan rahatsızlıklarla cinsel isteksizlik görülebilir. 3-6 ay arasında ise bu şikayetler azaldığında, cinsel istek artabilir. 6-9 aylarda da kişiye göre değişmekle beraber yine istek azalabilir.

HAMİLELİKTE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER VE SAĞLIĞINIZ İÇİN BAZI ÖNLEMLER:

* Grip nezle olanlardan uzak durun, onları öpmeyin.

* Eşiniz ya da çocuğunuz hastaysa onların tabağından yemeyin ve bardağından içmeyin.

* Bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerin, kişisel eşyalarını kullanmayın.

* Çok kalabalık ve havasız yerlerde bulunmayın.

* El hijyenine, özellikle dışarıdan gelince dikkat edin.

* Çiğ et, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden uzak durun.

Hamileliğin ikinci 3 ayı için tıklayınız | Hamileliğin son 3 ayı için tıklayınız

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?