Emzirirken dikkat etmeniz gerekenler

İlk annelik tecrübesi yaşayan yeni doğan anneleri için, ilk emzirme tecrübesi edinmek, heyecanlı bir başlangıçtır. Bebeği doğru bir yöntemle emzirip, doymasını ve büyümesini sağlamak yegane amaç haline gelir. Bu hafta, yeni doğan annelere özel, bebeğinizi emzirirken dikkat etmeniz gerekenler, yazımızı paylaşmak istiyoruz.

Emzirirken dikkat etmeniz gerekenler

İlk emzirme

Göğüs uçları, sinir ve kan damarlarından oldukça zengin olduğu için, en duyarlı noktalardan biridir. Doğum sonrası ilk emzirmede, bebeğinizin emme performansını değerlendirmeniz çok önemlidir. Emme refleksi güçlü olan ve uzun süre emmek isteyen bebeğinize, her iki göğsünüzü dönüşümlü olarak 10-15 dakika sürecek şekilde emzirebilirsiniz. Bu göğüs uçlarınızın yaralanmasını ve tahrişini engeller. Eğer, meme ucunu zor yakalıyor ve birkaç dakika emip uykuya dalıyorsa, yanağını, çenesini okşayarak, ayak tabanlarını kaşıyarak, ağzına yakın bir noktadan, göğüs areolasına parmak ucunuzla küçük dokunuşlar yaparak, emme refleksini uyarabilirsiniz. Böyle uyuyarak aralıklı emen bebekler, göğsünüzde uzun süre kalabilir.

İlk emzirme günleri

Göğüs uçlarınızı korumanın yollarından biri de, kuru kalmasına dikkat etmenizdir. Göğüs ucu kremini kullanırken, kurumadan, nemli iken kremi uygulamayın. Emzirmeye başladığınız andan itibaren, prolaktin hormonu, göğüs dokusundaki süt üretimini faaliyete geçirir, kan damarları genişler ve sıcaklık artar. Nemli bırakmak, bakteri, mantar, pamukçuk başlamasına neden olabilir. Emme, göğüs uçlarında, ilk günlerde bir sızı yaratabilir, ancak vücut buna alışır ve ağrı duymadan emzirme çok kısa sürede gerçekleşir. Eğer bebek, memeyi doğru olarak kavramışsa, yani sadece meme ucunu değil, meme ucunun etrafındaki koyu renkli alanı kavramış ise, emzirmeye başladığında, normal olan acının, emme boyunca azalır ve yok olur. Eğer emzirme boyunca acı devam ediyorsa, bebeğin, göğüs ucunu doğru kavramadığını düşünebilirsiniz. Bu durumda acı duyulmasının sebebi, bebeğin dilini meme yerine meme ucuna karşı hareket ettirmesidir. Eğer bebek memeyi doğru kavramış ise, emme işlemi esnasında çenesinin, bazen de kulaklarının hareket ettiği görülür. Bebek sürekli emmek istemez, kısa aralıklarla dinlenerek emmeyi sürdürür.

Emzirmeye başlarken neler yapılmalı?

Annenin yanı başında, içeceği bir içecek hazır bulundurulmalı. Emzirmenin sık olması, kandaki prolaktin düzeylerinin artmasını ve sütün çoğalmasını sağlar.

Göğüs uçlarınızı yalnızca emzirmeye başlarken ve biterken su ile temizleyin. Gerekmediği zamanlarda da bunu sık yapmak, tahrişi arttıracaktır. Göğüs uçlarınızın hava ile temas edip kurumalarını sıklıkla sağlayın. Göğüs uçlarınızı koruyan yumuşatan onaran bir göğüs ucu kremi de kullanabilirsiniz.

Yeni doğan bebekler için doğru emzirme yöntemi

Bebeğe doğru meme verme yöntemi ile emzirmek, acı verici olmaktan çıkar ve bebeğiniz yeterince beslenebilir.

 • Öncelikle, rahat edebileceğiniz bir pozisyonda oturmalısınız.
 • Mümkünse sırtınızı bir yere yaslayın. Bebeğinizin vücudu da size yakın ve paralel olmalıdır.
 • Bebeğinizi, başı ve omuzları memenizin, burnu ise meme ucunuzun karşısında olacak şekilde kendinize çevirin.
 • Emzirmek için öne eğilmeyin, henüz küçük olan bebeğinizi desteklemek için kolunuzun altına bir yastık koyarak, bebeğini göğsünüze yaklaştırın.
 • Boşta kalan elinizle göğsünüzü tutup, göğüs ucunuzla bebeğinizin dudaklarını, ağzını kocaman açana kadar okşayın.
 • Bebeğinizin ağzı yarım açıkken, meme vermeye çalışmayın, zaten açsa yanağındaki uyaranı fark edip ağzını açacaktır.
 • Meme ucunu değil ,meme dokusunu almasını sağlarsanız, memeden süt akışı ve bebeğin çabasının, doyurucu olarak buluşmasını sağlamış olursunuz
 • Bebekle meme dokusu buluşmasının iyi olmadığını düşünüyorsanız, küçük parmağınızı, bebeğinizin ağzına nazikçe sokup emzirmeyi kesin ve yeniden deneyin. Bebeğiniz düzgün şekilde emiyorsa, şakaklarında ve kulaklarında bir kıpırdanma görürsünüz.
 • Bebeğiniz, göğsünüze doğru biçimde yerleşmişse, nefes alışverişi kesilmeyecektir. Memeniz ve bebeğinizin burnu arasındaki mesafeyi koruyunuz.
 • Bebeğin emerken hava yutmaması için, bebeğin alt dudağı da dışarıda olmalıdır.
 • Bir memeden diğerine geçmeden önce bebeğinizin gazını çıkarırsanız, daha rahat ettiğini göreceksiniz.

Anneliğin kutsal ve meşakkatli yoluna ilk adımı atan annelerimiz için, bebeğinizi emzirirken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili önemli bilgiler paylaşmaya çalıştık. Çalışan bir anne iseniz, bebeğinizin ilk aylarından itibaren, referanslı bebek bakıcısı ve tecrübeli bebek bakıcısı ile, erken yol almanız çok önemlidir. Hem sizin güven duyup, gözünüz arkada kalmadan bebeğinizi teslim etmeniz açısından, hemde bebeğiniz ile ilgili tüm süreçlerinizi birlikte yaşamanız açısından, profesyonel bebek bakıcısı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, bebek bakıcısı danışmanlık şirketimizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ
07. 12. 2020

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?