Hamilelikte Nefes Ve Meditasyon İle Doğuma Hazırlık

Değerli okurlarımız; Kadın hastalıkları ve doğum uzmanımız Dr. Tülay Egeli bu yazısında, siz hamile olan veya olacak anne adaylarımıza, yürüyeceğiniz bu kutsal ve eşsiz yolda, rehberlik etmek amacıyla, hamilelikte nefes ve meditasyon ile doğuma hazırlık konusunda değerli bilgilerini sizlerle paylaşmak amacıyla yazmıştır.

Doğuma Hazırlık Hamilelikte Meditasyon

Doğuma Hazırlık

Hamilelikte kaygılarla dolusunuz, acaba sorularını düşünmemek için çok çaba harcıyorsunuz. Doğuma dair korkularınız var, acılı mı olacak? Baş edebilecek miyim? Keşkelerim olacak mı? Her şey sağlıklı olacak mı? Bebeğimi sağlıkla kucağıma alabilecek miyim? Ve daha pek çok soru…

Haklısınız, bir bilinmeyeni deneyimliyorsunuz.. Ama Merak etmeyin..Kafanızdaki bu soruların cevabı, hatta daha fazlası 4K 1N Doğuma Hazırlık Eğitiminde var…Öncelikle, bilgi korkunun panzehiridir.

4k 1n Doğuma Hazırlık Eğitiminde, Neler Var ? Neleri Hedefliyoruz ?

Doğumda bedenin acıyla karşılık vermesine neden olan , korkular ve kaygılar dır. Bu olumsuz duyguların, beden fizyolojisini nasıl bozduğunu, bilimsel kanıtlarıyla öğrendiğinizde doğuma bakış açınız çok daha iyimser leşecek. Keşkelerinizin olmaması için, gebeliğin 4 – 5.ayından sonra, zihninizi ve bedeninizi doğuma hazırlamaya başlamanız, bebeğinizin odasını, ihtiyaçlarını hazırlamak kadar önemlidir. Korkusuz-Kaygısız-Keşkesiz-Keyifli bir Hamilelik ve Doğum için, özellikle şehirde yaşayan, hayatının kontrolünü eline almış, sosyokültürel açıdan gelişmiş kadının, doğuma dair olumsuz zihin algılarını, korku, kaygıyla dolu olumsuz inanç kalıplarını, bilinç ve bilinçaltı düzeyde, yeniden format atmaya ihtiyacı var. Bu eğitimde doğuma dair, kararlara aktif katılacak kadar her türlü bilgi ile bilinciniz, her şeyi bedeninizin zaten bildiğine dair farkındalıklar kazanacak, her şeyi bedeninize bırakma konusundaki teslimiyeti de  nefesle meditasyon – imajinasyon ve olumlama  çalışmaları ile bilinçaltı zihniniz öğrenicek.

Çünkü, doğumda en çok ihtiyaç duyduğumuz, her şeyi bedenin – rahimin bildiğine dair güçlü inanç ve güven, her şeyi bedene bırakma konusunda nefesle, hızlı ve derin gevşemeyle teslimiyet yaratabilmektir. Doğumun hızlı – kolay – keyifli – tatminkar olması, en çok bu parametrelere bağlıdır. Ve  tabiİ ki, manipülatif olmayan ve destek ve güven veren medikal ekip…

Doğumda, etkin, aktif olmak,güveni, keyif almayı seçmek, hayatın en büyük kutlamasında , tatmin duygusunu keyifle yaşamak, daha doğal ve daha içinde bir doğum yapmak, doğanın bir parçası olduğuna göre bizim de hakkımız…

Hamilelik ve doğumda başrolü oynamak istemez misiniz?… Çünkü başroldesiniz..

Ebeveynlik yolculuğunuz, hayatta yaşayacağınız en muhteşem deneyimlerden biridir. Bu deneyimleri çok daha doyurucu kılacak seçimler yapmak hakkınız. Yaptığınız seçimler, aldığınız kararlar, sizin ve bebeğinizin yaşamını ne kadar etkileyebileceğini düşündüğünüzde , çok büyük önem taşıyor. Bu kararların pek çoğundaki kilit unsur, sizin doğuma nasıl baktığınız, hamileliğe, doğuma ve ebeveynliğe giden bu maceradaki kendi rolünüzü nasıl gördüğünüzle yakından ilişkilidir.

İçinizde yeni bir hayat taşıdığınızı ve yakında onu dünyaya getireceğinizi fark etmeniz, daha önce hiç hissetmediğiniz, pek çok duyguyu ve heyecanı beraberinde getirir. Artık düşüncelerinizin çoğu bu küçük bebek üzerinedir. Bu çok önemli…. Ama unutmayın ki,bebeğiniz gelişirken meydana gelen değişikliklere dair duygularınızı yaşarken, ne kadar özel olduğunuzu sürekli aklınızda tutmalısınız. Bu deneyim, size ve bebeğinize özgü… Kaç çocuğunuz olursa olsun, her biri biricik, her birinin doğumu bir kez.. Bir daha tekrarlanmayacak… Dünyada bu minicik insana, gebe kalabilecek ve onu dünyaya getirebilecek başka bir kimse yok… O sizsiniz. Bebeğiniz için, mümkün olan en güvenli, en tatmin edici ve elbet en rahat doğumu istemeniz kadar, doğal bir şey yok…

Meditatif doğum

Meditatif doğum programı, bu benzersizliğe ışık tutmak, içgörü kazandırmak, korkuyla karışık, karmaşık ve şaşkınlık yaratan duygularla bulanık hale gelen ruhsal durumunuzu, duygularınızı berraklaştırmak, hislerinize odaklanma konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlar, doğuma hazırlık.

Meditatif doğum,sadece bir doğurma tekniği/yöntemi değil, aynı zamanda bir doğurma felsefesidir. Temel ilkesi, çocuk doğurmanın, kadınlar için, normal, doğal,ağrısız, sağlıklı bir işlev olduğudur. Doğal gerçekleşen olay zincirine bakarsak, kadın vücudu nasıl gebe kalmayı bilir, bebeğin gelişimi, dışarıdan hiçbir müdahale olmadan gerçekleşir. Vücut tüm bu işlevleri içgüdüsel olarak bilir, doğurma eylemini de içgüdüsel olarak gerçekleştirir.

İç organlarımızın faaliyetini düşündüğümüzde, kalbimiz ömür boyu atarken, hücreler birbirleriyle, dokular, organlar birbirleriyle alışveriş ve işbirliği yaparken, hiçbirinden acı duymuyoruz. Rahim de böyle tasarlanmıştır. Hamilelik ve doğumda, rahatsızlık hislerinden tamamen arınmak yerine, onlarla nasıl baş edebileceğimiz, sükunet – sakinlik kısmında, nasıl zihin – beden bütünlüğünü koruyabileceğimizi öğrenmek asıl amacımız.

Öncelikle, kendi yaradılışımızdan gelen doğurma bilgisini kucaklamalıyız. Nazik doğumun dünyaca ünlü savunucusu Dr.MİCHEL ODENT’ in ifadesine göre; “Fizyolojik bir sürece yardım edilemez, önemli olan onu engellememektir. ” Doğa en iyi doktordur. Doğal doğum yapmak isteyenler, kararlarında desteklenmeli, bakım ve bilgiyle, güvenle teşvik edilmeli, yıldırıcı ve korku uyandırıcı diyalog, hikayelerden uzak tutulmalıdır.

Doğumun, iyi bir medikal ekip desteğinden önce, bedenin, acıyla karşılık vermesine neden olan stres ve korkunun zihinden uzak tutulduğunda, doğanın, diğer tüm normal fizyolojik işlevlerde olduğu gibi doğumu da, içgüdüsel olarak tasarladığı gibi sorunsuz gerçekleştirebileceği inancını güçlendirmektir. Yüksek risk grubunda olmayan , %95 lik anne adayında, bedenlerine doğanın tasarladığı gibi güven duyma inancını pekiştirmek, zihinlerindeki korkularla, bedenlerinin işleyişine nasıl sekte vurdukları  ve bu fasit döngüyü nasıl kırabilecekleri konusunda, ikna edici bilgi ve uygulamaları içerir.

Doğuma Hazırlık

Daha mutlu, sakin, huzurlu, sevgi ve güven duygularının hakim olduğu farkında, bilgili, enerjik, kontrolü elinde tutan kimlikle, hamilelik ve doğum sürecinde, zihninizi ve bedeninizi nasıl başarıya  hazırlayacağınızı öğretir.

Bilincin fark ettiklerini, bilinçaltı ve bedenin de fark etmesini sağlıyacak yöntemlerin alıştırmalarını içerir. Nefesi iyi kullanmayı, nefesle sağlanan hızlı ve derin  gevşemeyi , istediğiniz zaman çağırabilmeyi, görselleştirmelerle zihni odaklamayı, meditasyon ve olumlamalarla eski inanç kalıplarını yıkarak yenileriyle değiştirmeyi hedefler. Bedeninizin , doğanın en güzel aracı olduğunu, fark etmenize yardımcı olur. Çünkü doğa, bedeninizi bu büyük mucizeye hazırlamak için, en başından beri sizinle birlikte çalışır.

Doğumu fizyolojisiyle ve etki eden hormonlar zincirinde öğreterek, hamileliğe ve doğuma sakin bir yaklaşım geliştirmenin yolları ile ilgilenir. Doğumla ilgili, geleneksel, kültürel  inanç ve efsanelerin pek çoğunun kökenlerini anlamanızı sağlayarak, hamilelik ve doğuma yepyeni bir bakış açısı kazanmanızı hedefler. Onu her gün endorfinlerle doldurmanın yollarını öğretir.

Doğmamış bebeğinizle bağ kurmanızı sağlayacak alıştırmalar içerir. Bilinçli ve küçük bir insan olarak, doğmadan önce bile, sizinle tamamen etkileşimde bulunabilen bebeğinizi daha iyi anlamanın yolları ile tanıştırır… Bebeklerimiz, anne karnında da hisseden canlılar, bebeğinize odaklanarak endorfinle doldurduğunuz bedenlerinizde sürekli artan sevgi enerjisi , sizin ve bebeğinizin sağlığı  için yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan biridir.

Ayrıca babanın da bu deneyimi nasıl gördüğü,doğumla ilgili umutları, hayalleri olabileceği, eşiyle, bebekleriyle daha doğmadan empati yapabilen, sevgi – şefkat ve güven zemininde , eşinin en büyük destekçisi olmasını ön planda tutarak, geleneksel doğum yaklaşımlarındaki gibi olayın kenardaki seyircisi değil, bir aile olmanın sorumluluğunda, gücüyle, güveniyle aktif katıldığı baba rolünü önemser. Eşler arasında, ebeveynliğe doğru giden bu  yolda, şefkatli , güven ve sevgi dolu aile bağları, henüz bebek doğmadan, gelişmeye, pekişmeye başlar.

Hamilelikte, Nefes, Gevşeme, İmajinasyonun Olumlu Telkinleri

Mükemmel ve mucizevi çalışan bedeninize, zihninizle de uyum sağlama yeteneğini yakalarsanız, formda olma, iyi beslenme, egzersiz, iyi beden duruşu, gündelik hayatınızın rutinine oturtup yepyeni bir içgörü kazanarak, doğuma ve doğum sürecine , doğal, rahat, keyifli,sevgi ve güven çerçevesinde  yepyeni bir bilinç ve inanç oluşturabilirsiniz.

Meditasyonla doğuma hazırlık; zihninizi korku – gerginlik – yetersizlik – çaresizlik duygularından arındırabilmek için, nefes, gevşeme, görselleştirme, olumlu telkinleri kullanır.  Sadece düşünerek, stresten kurtulamayız. Zihinde her duygunun, vücutta bir karşılığı vardır. Zihin ve beden bir bütündür. Zihniniz – bedeniniz ve bebeğinizle işbirliği içinde  odaklanabilmeyi, o transı yaratabilmeyi, günlük rutine oturtarak içselleştirmeyi hedefler… Tamamen uyanık ama farkında olduğunuz, kontrolü tamamen elinizde tuttuğunuz, kurban rolünden sıyrılıp, bilgiyi, bilinci, içgüdüleri  ( vücudun doğal bilgisini) birleştirerek, doğamızla, doğal tasarımımızla, doğurma kapasiteyle, doğum fizyolojisinin bilgilerini birleştirip, güven duygusunu süreçte sürekli kılma yolculuğudur.

Doğal bir şekilde doğum yapma, kapasitenize, en büyük sekteyi, o konuya ilişkin biriktirdiğiniz olumsuz duygular ve olumsuz inançlar vurmaktadır. Bu olumsuz yük, olumsuz biyokimyaya dönüşmekte, doğal fizyolojinin işlevini bozmaktadır. Hazırlık programının özü burasıdır. Bu sınırlayan inançlar, çözümlenmemiş korkuların, hamilelikte ve doğumda, zihni ve bedenin fizyolojisini nasıl duran ya da direnen halde sekteye uğrattığını bilimsel ispatlarıyla açıklıyarak, doğanın doğurma eyleminde zaten varolan içgüdüsel kapasitemize, güçlü bir inanç geliştirmeyi, eski inanç kalıplarını, yenileriyle değiştirmeyi hedefler. Doğumla ilgili olumsuz düşünceleriniz, duygularınız, yeniden güncellenir, formatlanır. Doğanın doğallığına teslim olmuş, bir bütünlük inancıyla, doğum yolculuğu yapmayı hedefler..

Hamileliğiniz ve doğumunuz için, en iyi ortamı, en iyi yolları seçebilmek, keşfedebilmek, siz ebeveynlerin ellerinizde… Daha azına razı olmamak hakkınız…

Siz ebeveynler olarak yeni rolünüze adım atıyorsunuz.  bir aile oluyorsunuz. Bu yolculukta , NEFES, MEDİTASYON, HIZLI VE DERİN GEVŞEME YÖNTEMLERİ, bu hayatın en önemli değişimine, rahat ve basit bir yaklaşım sunar. Bir bebeği karşılamaya hazırlanmak, sadece hamilelik ve doğum sürecinizi değil, hayatınızın geri kalanını da değiştiren bir deneyimdir. Daha iyi bir dünyaya giden yol, çocuklarınızın doğumuna yaklaşımınızda başlar. Gelecek ellerinizde… Doğum günlerimiz hayatın bir kutlamasıyla, bebeğinizin doğum gününü de, bir şölene dönüştürmeye hakkınız var.

Hayatın, canlılığın, geleceğin, barışın, sevginin, varoluşun kutlamalarına, bu muhteşem mucizenin, tam merkezinde olarak başlayabiliriz.

Doğum, doğanın en iyi şekilde tasviridir. İnsan ırkının hayatta kalmasını sağlayan, yaşam gücünün en üst noktasıdır.

Kadınların Bedenleri , Kadınların Erdemi (Women’s Bodies Women’s Wisdom) kitabının yazarı Dr. CHRİSTİANE NORTHRUP, şu meydan okumayla , doğum yapan tüm anneler için , konuyu iyi özetliyor.

“Bir düşünün, annelerin çoğunluğu, bedenlerine ve doğum coşkusu yaşama kapasitelerine dair, yenilenmiş bir kudret ve güç anlayışıyla, doğum yataklarından çıksa neler olur… Yeterince kadın, doğumun kendi gerçek gücüyle temasa geçmek için, harika bir fırsat olduğunu fark ettiğinde ve bunun sorumluluğunu almaya istekli olduğunda, doğum gücünü geri kazanacağız ve teknolojinin ait olduğu yere taşınmasına yardım edeceğiz – kadınların efendisi değil, kadınların emrinde bir teknoloji…”

Yazar SUZANNE ARMS ’ın, çok anlamlı dizeleriyle;

Eğer saygının ve nezaketin, korkunun ve nefretin yerini aldığı
Şiddetsiz bir dünya yaratmayı ümit ediyorsak…
İşe hayatın başında birbirimize davranma şeklimizle
Başlamamız gerekiyor.
Zira en derindeki modeller, burada oluşturuluyor.
O köklerden büyüyor, korku ve yabancılaşma
Ya da SEVGİ ve GÜVEN…

4K 1N , NEFES VE MEDİTASYON İLE DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ

KORKUSUZ – KAYGISIZ – KEŞKESİZ – KEYİFLİ BİR DOĞUM İÇİN;
HER SALI SAAT – 10-13 ARASI – ÜCRETSİZ – DAVETLİSİNİZ –
EĞİTMENLER: Kadın hast. Ve Doğum Uzmanı  Dr TÜLAY EGELİ , Doğum Psikoloğu SEVDE NUR AKYILDIZ
ADRES: Ambarlı mah Öğretmenler cad.No:62 D:4 AVCILAR-İSTANBUL
TELEFON: 0212 676 12 27 ( Lütfen randevu alın-kontenjan sınırlıdır. )

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?