Dadılar bebek bakıcıları içinde neden ayrıcalıklı bir yere sahiptir ?

Bebeğime dadı arıyorum diyerek bu yola çıkan, her anne baba, dadının ayrıcalıklarını bilir ve bu ayrıcalıklar nedeniyle, dadı arıyorum der. Çünkü, dadı, bebek bakıcılarının en kıdemelisidir. Bu yazımızda sizlere, dadılar bebek bakıcıları içinde neden ayrıcalıklı bir yere sahiptir? açıklamaya çalışalım.

Bir dadı, dürüst, güvenilir, anneyle uyumlu, iyi niyetli, sevecen, saygılı,  mesafesini iyi koruyan ve şefkatli yapıdadır. Bebeğin temel bakımı yanı sıra, bebeğin gelişimi ile ilgili bilgilere de sahiptir.

Dadılar bebek bakıcıları içinde neden ayrıcalıklı bir yere sahiptir ?

Dadıların, bebek bakımı ile ilgili bilgisiz veya deneyimsiz olma şansları yoktur. Güncel olan, tüm bebek bakım teknikleri ve gelişim süreçlerini takip ederler. Özellikle, tecrübesiz annelere, birçok konuda, kılavuz niteliğinde hizmet verirler.

Evde bebek bakıcısı çalıştıran aileler, bebek bakımı dışında beklentiler içerisine girer, fakat dadıların uzmanlık alanı sadece bebek ve bebeğin bakımı, gelişimi ile ilgili herşeydir. Dadı hizmeti almak, aslında bir bilinçli hareket etme yöntemidir. Tam anlamıyla sorumluluk isteme hakkı anlamına gelen bir tabirdir. Fakat, dadı çalıştırmak için, ciddi bir bütçe ve çalışma ortamına sahip olmayı gerektirir.

Örneğin; evde temizlik işlerinden sorumlu bir yardımcı olması gibi. Çünkü dadılar, bebekle ilgisi olmayan hiçbir temizlik sorumluluğu almazlar.

Dadılar hangi sorumlulukları alır;

*Dadı, bebekle beraber her seyahata dahil olur.

*Bebeğin her türlü ihtiyacının ön hazırlığını yapar.

*Gelişim çizelgesini takip eder, not alır, aile ile iletişim halinde süreci devam ettirir.

*Bebeğin kıyafetlerinin yıkanıp ütülenmesi, oyuncaklarının temiz tutulması, odasının düzenli tutulmasını sağlar.

*Bebeğin ek gıdaya geçişi ve bebeğin ayına göre ek gıdalarının hazırlanışını, doktor direktifleri ile yönetir.

*Bebeğin dil gelişimini, zihinsel gelişimini, bedensel gelişimini ve davranış eğitimini, anne babanın kural ve gözetiminde gerçekleştirir.

*Kesinlikle yeni doğan tecrübeleri vardır.

*Mesleki olarak, yeni doğan hijyen kurallarına tam anlamıyla hakimdir.

*Bebeğin beslenme düzenine hakim, ilk yardım eğitimi almış, bebek masajı konusunda bilgilidir.

*Çalıştığı aileye, her türlü seyahat ve gezilerinde bebekle beraber katılabilen profesyonel bebek bakıcılarıdır.

“Prematüre bebek, beklenen tarihten daha erken bir zamanda doğduğunda, çok hijyenik ve özel bakıma muhtaçtır. Bu noktada, sorumluluk sahibi olan, dürüst, sabırlı, sakin, vicdanlı, anne ile anlaşabilecek uyumlu kişilikte dadı ile yol almalısınız.”

*Doktorun ve annenin verdiği talimatları takip edebilen, kendi bilgi ve deneyimlerini aile ile paylaşabilen, bir iletişimle hizmet verirler.

Kısacası, anne ve babanın hayatını kolaylaştırmak adına, bebekle ilgili A’dan Z’ye tüm sorumluluğu alır.

Dadılar bebek bakıcıları içinde neden ayrıcalıklı bir yere sahiptir yazımızda, sizlere faydalı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Bebeğinize gerçek anlamda sevgisini verebilen, iyi ailelerden referansları olan, profesyonel dadı arıyorum diyorsanız, 28 yıllık dadı ajansı olarak hizmete hazırız.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
18.11.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.