Bıngıldak Nedir?

Sevgili okurlarımız, yeni anne – baba olacak adaylara veya anne – baba olan ebeveynlerimiz için, bebeklerde bıngıldak nedir ? şişkin bıngıldak, Batık bıngıldak, Bebeklerin bıngıldağı ne zaman sertleşir? hakkında merak ettiklerinizi, uzman görüş ve tavsiyelerini araştırarak sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Genellikle “yumuşak nokta” olarak adlandırılan bebeklerdeki bıngıldak, kafatasının kemikleri henüz kaynaşmamış olan, bebeğin başının üstündeki bir alandır. Bilimde adı fantonel adı olarak geçen bıngıldak, bebeklerin en hassas noktası olarak bilinir.

Bıngıldak Nedir?

Yeni doğan bebeklerin aslında altı bıngıldağı bulunmaktadır:

Önde ve en büyük olanı ön fontanel, arkada bir tane arka fontanel, yanlarda da birer çift sfenoid ve mastoid bıngıldaklar bulunmaktadır. Bununla birlikte bebeklere aşina olan anne babalar, genellikle başın üzerindeki bıngıldağı fark edebilirler. Başın üst kısmına hafifçe dokunduklarında, yumuşak bir nokta ve boşluk hissi vardır. Bazı bebeklerde bıngıldak, nabız gibi görünebilir. Bu durum bıngıldağın bebeğin kalp atışı ile hareket ettiği için normal olarak kabul edilir.

Bıngıldak nedir ?

Yetişkinlerin aksine, bebeklerde birbirine sıkı sıkıya bağlı olmayan kafatası kemikleri bulunmaktadır. Bebeklerde kafatası kemiklerinin tam olarak oluşmamasının en önemli nedeni, bebeklerin doğum kanallarından geçerken zorlanmaması içindir. Bebeklerde bulunan bıngıldak kısmı, aynı zamanda beyin gelişimi içinde önemli bir yere sahiptir.

Şişkin bıngıldak;

Bebeğiniz ağladığında, bıngıldağı kabarıklaşır ve şişebilir. Ancak bebeğiniz ağlamadığında da, bıngıldağı hafif şiş görülebilir.

Normal görünmeyen şiş bir bıngıldak, beyninde bir enfeksiyon veya ciddi bir durumun habercisi olabilir. Bebeğinizin bıngıldağı, çok fazla şişiyor ise, ve buna ateş gibi durumlarda eşlik ediyorsa, muhakkak bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Batık bıngıldak;

Bıngıldağa dokunduğunuzda hafif içeri doğru bir eğim hissedebilirsiniz. Ebeveynler, genellikle bıngıldağın içe doğru batmasından endişelenir ve korkar. Batık bıngıldak, bebeklerdeki susuzluğun belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bebeğiniz ilk aylarda, çok fazla sıvı alıyor ve çok fazla kusuyorsa bebeğinizde meydana gelen bu durumun dehidrasyonla bir ilgisi olabilir. Bebeğinizde meydana gelen batık bıngıldak sorunu için, bir uzmana danışmanız gerekebilir.

Bebeklerin bıngıldağı ne zaman sertleşir ?

Bebeklerde kafanın ön tarafında ve başın arkasında bıngıldak noktaları görebilirsiniz.

Zamanla, bıngıldaklar sertleşir ve kapanır. Bebeğinizin başındaki bıngıldak genellikle, doğduktan 2 ay sonra kapanır. En üstteki bıngıldak ise 7 ve 18 aylıkken kapanmaktadır.

Bebeğinizin yumuşak noktası, genellikle yaklaşık 18 aylıkken kapanacaktır. O zamana kadar, çocuk doktorunuz bebeğinizin bıngıldağını sürekli olarak kontrol edecektir. Eğer bebeğinizin bıngıldağı çok erken kapanırsa, diğer bir deyişle, kemikli plakalar craniosynostosis denilen bir durumla, çok erken gerçekleşirse o zaman cerrahi bir müdahale gerçekleşebilir. Bununla birlikte, çoğu bebeğin bıngıldağı normal olarak 18 ayda kapanır ve sertleşir. bu şekilde yumuşak bıngıldak kısmı kaybolur.

Yenidoğan bebeklerle ilgili olarak, bebeklerde bıngıldak nedir ? uzman bilgi ve görüşlerini aktarmaya çalıştık. Bebeğinizi büyütürken, birçok konuda bilgi sahibi olmak isterseniz, yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
25.11.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.