Bebekli Evin Kuralları Nelerdir ?

Bebekler doğar doğmaz, anne ve baba da bir telaş başlar. Bebeğin bulunduğu ortamın hijyeni, düzenin sağlanması ve dışarıdan gelebilecek enfeksiyon gibi konularda, tedbirler almak isterler. Bebekli bir eve misafirliğe gidecekseniz, o evin bazı kuralları olduğunu bilmelisiniz ve o kurallara uymanız gerekir. Siz değerli ebeveynler ve bebek ziyaretçileri için, bebekli evin kuralları nelerdir? şeklinde, bazı dikkat edilmesi gerekenleri, sizler için paylaşmak istedik.

Bebekli Evin Kuralları Nelerdir ?

Bebekli bir eve ziyaret edecekler için tavsiyeler;

*Bebekli bir eve geldiğinizde ilk yapmanız gereken lavaboya gidip ellerinizi yıkamalısınız.

*Hastaysanız ( grip, nezle vs.)  bebekli bir eve gitmekten vazgeçmelisiniz.

*Bebekli bir evde sigara kullanmayınız, ev sahipleri, balkonda içebilirsiniz müsaadesi etse dahi, bebekli ev ortamında sigara içmemeye özen gösterin.(bebekli eve girmeden, 1 saat evvel ev dışarısında tüketmelisiniz.)

*Bebekleri özellikle dudaklarından, yanaklarından ve ellerinden öpmeyin ( ellerini sürekli ağzına götürdüğü için)

*Bebeği hoplatarak veya hırpalayarak sevmeyin, kollarından ısırmayın siz sevgi göstergesi olarak düşünebilirsiniz ama daha o çok küçük ve çok hassas bu nedenle, nazikçe ve dikkat ederek sevebilirsiniz.

*Bebekli bir eve geldiğinizde aşırı derecede parfüm kullanımını azaltmalısınız.

* Bebekli bir evde yüksek sesle konuşma, bağırma gibi durumlardan kaçınmalısınız.

*Bebeğin yanında cep telefonu ile yaklaşmayınız. Kucağınızda bebek varken, telefonla konuşmayınız.

*Bebeklerde ilk 6 ay, yalnızca anne sütü veya mama ile beslendikleri için, anne ve babaya sormadan farklı yiyecek ve içecekler vermeyin.

*Bebeğin emziğini şekere, bala ya da tatlı bir şeye batırmayınız ya da parmağınızla bir şey tattırmayın.

*Anne ve babanın bebeklerinin yetiştirme şekline karışmamak en doğru hareket olacaktır. Ebeveyn olarak bebekleri için en iyisini yapmaya çalıştıkları için, ekstra yormak gereksiz bir hareket olacaktır.

Siz anne babalara tavsiyelerimiz ise;

Bebeği mümkün oldukça, dışarıdan gelmiş kişilerle, elini yıkamadan veya üzerini değiştirmeden temas ettirmemeye çalışın. Çok yoğun misafir trafiğine, bebeğinizi ilk aylarda birebir sokmamaya çalışın.

Bebekli evin kuralları nelerdir ? Sizlere tavsiyeler vermeye çalıştık. Bu kurallar, anne – babaların stresli bir ortamdan uzak kalması ve bebeklerinin hasta olmaması için çok önemlidir.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
16.12.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.