Bebeklerin Tırnağı Nasıl Kesilmeli ?

Bebeklerin tırnakları bizlerinkinden daha yumuşak, hassas ve daha esnek yapıya sahiptir. Buda, özellikle ilk kez anne baba olan ebeveynlerin korku ve kaygı duymasına sebep oluyor. Çünkü, daha çok küçük olan bebeğinizin canı yakmak endişesini, yoğun yaşarız. Bu haftaki makalemizle, bebeklerin tırnağı nasıl kesilmeli? konusunda size yol gösterelim ve bebeğin tırnak kesimi ile ilgili püf noktalar sunalım istedik.

Bebeklerin Tırnağı Nasıl Kesilmeli ?

Öncelikle bebeğin tırnak kesimi için ideal zamanı ve ortamı hazırlamak gerekiyor;

Bebekler banyo sonrası, rahatlama yaşarlar ve aynı zamanda, tırnakları da daha yumuşak hale gelir. Bu nedenle, bebek tırnak kesimi için, banyo sonrası daha uygun olacaktır. Fakat, akşam yatma öncesi banyo değil gündüz yapılan bir banyo olması önemlidir. Çünkü, en önemlisi yeterince aydınlık ortam olması ve uykusu nedeniyle huysuzluk yapmamasını ayarlamanız gerekiyor. Tırnak kesimi esnasında, paniklerim diye düşünüyorsanız, en azından iyice alışana kadar, babanın veya tecrübesi olan bir yakınınızın yanınızda olmasını tercih etmelisiniz. Bebekler için özel yapılmış, yumuşak kesimli, kavrayıcı bir tırnak makası kullanmanızı tavsiye ederiz. Tırnak kesimine başlamadan evvel, dezenfekte bebek tırnak makasını, bebekler için tırnak törpüsü ( keskinliği gidermek için), pamuk, gazlı bez gibi malzemeleri, temiz bir bebek havlusu üzerine hazırlayın. Aynı ön hazırlıkları, bebeğin ayak tırnakları içinde yapılmalıdır.

Bebeklerin tırnak kesimine gelirsek;

Bebeğin oturma pozisyonu çok önemlidir.  Siz oturur pozisyondayken, bebeğin sırtı göğsünüzün içinde, yaslanmış şeklinde olmalıdır. Buradaki amaç, elleri kolları ve hatta ayakları, sürekli hareket halinde olan bebeğin, hareket kabiliyetlerini kontrolünüz altında tutmaktır. ilk keseceğiniz elin parmağını ,avucunuzla kavramalı ve en rahat kesebileceğiniz duruma getirmelisiniz. Daha öncede belirttiğimiz gibi, yeterince aydınlık ortamda yapmalısınız. Tırnağı en dipten olmayacak ve kenar etlerine zarar vermeyecek şekilde, tırnak makasını yerleştirip kesmelisiniz.

Bebek tırnak makasının ovalliğinin yardımı ile, tırnağı tek bir kesişte değil, 2-3 kavramalı hamlelerde kesmelisiniz. 5 parmağında kesimini başarıyla bitirdikten sonra, elbette bir rahatlama yaşayacaksınız. Hemen öbür ele geçmeden, bebek tırnak törpüsü ile tırnaklarını törpüleyip, keskin bir hattı kalmadığından emin olmalısınız. Aynı işlemi, diğer el ve ayakları içinde yaptıktan sonra, ellerini, ayaklarını yıkayıp güzelce kurulamalısınız. Kurulama işleminden sonra, bütün tırnakları gözden geçirip, fazla kesilen veya küçük kesikler var mı kontrol etmelisiniz. Eğer, bir kesi varsa, pamukla temizleyin ve gazlı bezle biraz bastırın, kanama birkaç dakikada duracaktır.

Bebeğinizin parmağına bandaj veya sargı bezi ile tampon yapmamalısınız. Çünkü, bebekler ellerini çok sık olarak ağızlarında götürdükleri için, bandaj veya yara bandı gibi şeyler boğazına kaçabilir. Bebeğinizin parmağındaki kesiğinin kanı durmuyor veya derin bir kesi ise, hiç beklemeden doktorunuza başvurmalısınız.

Peki, bebeğin tırnağı uyurken kesilir mi?

Açıkçası ben yapı olarak, soğukkanlı ve kendime güvenen bir anne olsamda, ilk anne anne olduğumda, işi şansa bırakmadım. Hem tecrübesiz olduğum için, hemde bebeğimin üzülüp ağlamasını istemediğim için, uyurken kestim. Bu sayede, uyanmamasına dikkat ederek, bu süreci sorunsuz atlattım. Daha sonraları, bebeğimle konuşarak ve ilgisini dağıtmayı başararak, uyanıkkende çok kolay şekilde, tırnaklarını kesmeye başladım. Eğer bebeğinizin tırnağını uyurken kesecekseniz, yine banyodan sonra ve karnı tok olduğu bir uyku esnasında kesmelisiniz. Tekrar hatırlatalım ki, en önemlisi, yine yeterince aydınlık ortamda kesmeyi unutmayınız.

Bu haftaki, bebeklerin tırnağı nasıl kesilmeli? yazımız bu kadar. Umarız, yenidoğan bebeği olan ve bu işin üstesinden nasıl gelebilirim diyen anne – babalar için, faydalı bilgiler olmuştur. Bebeğime bakacak tecrübeli bakıcı arıyorum diyen aileler için, profesyonel bebek bakıcısı için, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ – 06.07.2020

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?