Bebeklerin ateşi nasıl düşer ?

Ateş, insanlarda vücut ısısının normalin üzerine çıkması ile oluşmaktadır. Bu durum yetişkinlerde ve çocuklarda, soğuk algınlığı, kulak ve boğaz iltihapları, idrar yollarındaki enfeksiyonlar, üst solunum yolları enfeksiyonları gibi, nedenlerden oluşabilir. Bebekler için, ateşi tetikleyen esas etkenleri anlamak, çocuk doktorumuzun muayene etmesi ve yapılan tetkikler sonucunda, anlamak mümkün olur. Bu hafta, bebeklerin ateşi nasıl düşer? ateşli havale geçirirken yapılması gerekenler? ile ilgili, uzman görüşlerini araştırıp, annelik deneyimlerimizle harmanlayıp, sizler için kaleme aldık.

Bebeklerin ateşi nasıl düşer ?

Önemli uyarı !!! Ateşe bağlı havale geçiren veya geçirmekte olan çocuğun tedavisi, mutlaka çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır.

Bebeklerde ateş neden oluşur?

***Bebeklerde ateş belirtisi, çoğunlukla ebeveyleri korkutabilir ve paniğe kapılmalarına neden olur. Bu nedenle, bebeklerde ateşin oluşma sebebini anlayarak başlayabiliriz. Ateş, vücudun mikroplarla savaştığının bir göstergesidir ve hastalığa karşı savunma mekanizmasıdır. Bu savunma aşamasında vücut ısısını koruyamaz. Vücut ısısı yavaş yavaş yada hızlı bir şekilde artmaya başlar.

***Sağlıklı bir insanın ateşi 36 derece civarındadır, 37 derece olan ateş seviyesi, bu değerin üzerine çıktığı zaman, bebeğinizin ateşini koltuk altından ya da dijital ölçme cihazları ile kulaktan ölçebilirsiniz. Kontrol ettiğinizde 38.5 ve üzeri ise, panik yapmadan tedavisine öncelikle evde başlayabilirsiniz.

Hemen havale paniğine kapılmadan, ilk müdaheleleri doğru yapmanız çok önemli!!!

‘’Koltuk altından 37, kulaktan 37,3 ve makattan 38 derece ve üzerinde ölçülmesi durumunda ateşin varlığından söz edebiliriz’’

Anne baba olarak, bebek ateşlendiği ilk anda yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Sakin kalmak ve düşünerek planlı şekilde hareket etmek.
 • Bebeğin ateşini kontrol altında tutmak ve ateşi düşürme yöntemlerini uygulamaktır.
 • Bebeğinizi serin bir ortamda tutmalısınız, bulunduğunuz oda fazla ısıtılmamalıdır. Bebeğiniz titresede, üşüdüğü için üstünü örtmeye çalışmayın.
 • Hafif kıyafetler giydirebilirsiniz ya da gerekirse kıyafetlerini çıkarabilirsiniz.
 • Bebek ek gıda dönemine geçtiyse, su ve sıvı şeyler(meyve suyu veya doktorun önerdiği bitki, rezene çayı gibi) tüketmesini sağlayın.
 • Bebeğin vücudunu, saçlarını ıslatmadan ılık duş yaptırabilirsiniz.(çok soğuk su ile değil)
 • Ilık su ile vücudu, avuç içleri, koltuk altı, alın, göğüs, kasıklar, kol ve bacak iç kısımları ve ayak altlarını kompres yapılmalıdır.
 • Gece boyunca tetikte olmalısınız. Bebeğin ateşi yükselmeye devam edebilir ve uykuda siz bunu fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuzu gece uykusunda dahi, sık sık kontrol etmelisiniz ve ateşini ölçmelisiniz.
 • Ilık duş sonrası biraz düşen ateş, bir anda, yarım saat veya 1 saat içinde tekrar çıkabilir. Duş ve kompresleri, ateş fazla yükselmeden tekrar etmelisiniz
 • Doktorunuzun önerdiği ateş düşürücüsünü, tarif ettiği zaman aralıklarında vermeniz gerekiyor. Bunun için en akıllıca yöntem alarm kurmak ve not almak olacaktır.

Uzmanlar göre; Havale belirtileri ve yapılması gerekenler!!!

Bebeğiniz, 0 – 6 ay ile 6 yaş arasında, yüksek ateşten dolayı, havale geçirebilir. Anne babaların en büyük kabuslarından biri çocuklarının havale nöbeti geçirmesidir.

En büyük öncelik, sakin kalabilmeyi başarmak ve soğukkanlılıkla bilinçli hareket etmek, bunu asla unutmayın!!!

 • Havale, özellikle yenidoğan ve süt çocukluğu döneminde görülebilen ateşe bağlı bilinç kaybı veya ateşsiz bilinç kaybı  ile birlikte olan kasılmalarıdır.
 • Hastalığın başında, ateş hızla yükselince, havale nöbeti başlar. Çocuk birden bilincini kaybeder, bedeni kasılır ya da gevşer, kaslarda ani kasılmalar görülebilir. Gözler kayar, çene kilitlenir, ağızdan salya akar. 1 dk içinde kasılmalar kesilir ve çocuk bitkin bir şekilde uykuya dalar.
 • Havale nöbetlerinin geçirilmesi, henüz olgunlaşmamış çocuk beyninin ani ateş yükselmesinin neden olduğu sıcaklık değişimlerine tepki vermesi olarak yorumlanabilir.

!!! Bebeğiniz baygın durumda ise, başı yan olacak şekilde, dilini ısırmaması için ağzına bir cisim koyarak, yan yatış pozisyonunda en yakın hastaneye götürmeniz olacaktır.

Önemli uyarı !!! Ateşe bağlı havale geçiren veya geçirmekte olan çocuğun tedavisi, mutlaka çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır.

Sevgili anne babalar, annelik ve babalık, dünyanın en meşakkatli ve fedakar yolculuğudur. Bu yolculuk, karnınızdaki ilk hareketten başlar ve son nefesinize kadar devam eder. Ebeveyn olmak, sabır, bitmeyen bir özveri, sonsuz sahiplenme  ve kendiniz için yaşamayı unutmaktır.

Asla pişmanlık duymadığımız bu yolculukta, zorluklar bizi hiç yıldırmaz. Bu zorluklardan biri olan, bebeklerin ateşlenmesi ile ilgili, bebeklerin ateşi nasıl düşer? ateşli havale geçirirken yapılması gerekenler? yazımızı sizlerle paylaştık. Bebeklerle ilgili birçok konuda bilgi sahibi olmak için, makalelerimiz takip edebilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ – 20.07.2020

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?