Bebeklere Nasıl Banyo Yaptırılır ?

Sevgili anne ve babalar, bebeğin ilk banyosu en özel ve en duygusal paylaşımlardan bir tanesidir. Bu nedenle, fotoğraf veya videoya çekmek için makinenizi hazırlamayı sakın unutmayın. Gelecekteki tüm “ilkler” gibi, bebeğin ilk banyosu da, çok özel bir etkinliktir. Aslında, her banyo zamanı, yenidoğan bebeğinize daha da çok bağlanmanıza neden olur diyebiliriz. Şarkı söylemek, konuşmak ve yumuşak dokunuşlar, onun için en değerli büyüme bağlarıdır. Sizlere, bu güzel ritüelde destek olabilmek için, bebeklere nasıl banyo yaptırılır ? yazımızı hazırladık.

Öncelikle kendinizi hazırlamalısınız;

Korkmayın ve kendinizi tecrübesiz hissetmeyin. Uygulama konusunda da beceremem diye asla düşünmeyin. Sizde huzursuzluk olursa, bebeğiniz de bunu hissedecektir. Kendinizi daha rahat hissetmek için, bu konuda deneyimli aile bireylerinin, sizin yanınızda bulunması, sizi çok daha rahatlatacaktır.

Bebeklere Nasıl Banyo Yaptırılır ?

İhtiyacınız olacak tüm bebek banyo ürünlerini birleştirin;

*Bebek banyo süngeri veya temiz yıkama bezi (katkısız sabun tozu ile yıkanmış ve çift durulanmış)

*Temiz battaniye veya banyo havlusu (kapüşonlu havlu olması daha pratik olacaktır)

*Temiz bebek bezi

*Temiz giysiler

*Gazlı bez (göbek bağı varsa ya da, sünnetli bir çocuğunuz varsa)

*Ilık su (sıcak değil, önceden kaynatılmış suyun ılımaya bırakılması ile)

Uzmanlara göre;

Bebeği yıkadığımız suyun sıcaklığı 36,5–37 derece olmalıdır. Suyun sıcaklığını termometre ile ölçebileceğiniz gibi, dirseğinizi suyun içine sokarak da sıcaklığına karar verebilirsiniz. Oda sıcaklığı ise, 22- 24 derece olmalıdır. Ayrıca uzmanlara göre, bebeklerin cildi hassas ve narin olduğu için, tahrişe ve alerjiye sebep olacak sabun veya şampuan kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle uzmanlar, özellikle de ilk haftalarda gerçekleştirilen banyoda sabun kullanılmasını önermez. Onları yıkarken konuşur, şarkı söyler veya gülümserseniz bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur.

Önemli uyarı: Banyo esnasında, sebebi ne olursa olsun, bebeğinizi asla yalnız bırakmayınız.Odanın sıcak olduğundan emin olun. İhtiyacınız olan her şeye sahip bir şekilde hazırlık yaparak başlayın.

Bir bebek yıkama aşamaları; Bebeklere Nasıl Banyo Yaptırılır ?

Bebeğin küvetinin içine, yumuşak bir havlu serin ki, su akınca sıçramasın. Aynı zamanda, bebeğin ayağı yumuşak bir havluya temas etsin. Dilerseniz, bebeği tutuş rahatlığınız ve daha rahat hareket edebilmek için, bebek küvetine geçirilen yıkama filesi takabilirsiniz.

Banyodan önce, hazırlıklarınız tamam ise, bebeği soyabilirsiniz.

Bebeğin ilk banyosunu gerekirse, tek başınıza da yıkayabilirsiniz. Bir eliniz her zaman bebeğin başını biraz yukarda tutacak şekilde olsun ki,  bebeğin su yutmasına engel olsun. Bebeğinizi, üst kollarını tutarak, başlarını ve omuzlarını destekleyerek kavramaya çalışın. Her göz için ayrı pamuklu yün top kullanın. Bu, herhangi bir yapışkanlığı veya enfeksiyonu bir gözden diğerine aktarmamanız içindir. Gözlerini iç köşeden dış köşeye çevresini yavaşça silin. Burnundaki kalıntıları temizlemek için her burun deliğini hafifçe silin. Bebeğinizin burun deliklerine asla kulak pamuğu veya benzeri hiçbir şey ile temizlemeyin. Burnuna zarar verebilir veya kanamaya neden olabilir. Bebeğinizin kulaklarının arkasını ve dışını temizlemek için taze bir pamuk yünü kullanın, ancak içlerinde değil. Bebeğinizin kulaklarının içini temizlemeye çalışmayın, çünkü hasara yol açmak çok kolaydır.

Bebek banyo süngeri veya yıkama bezi kullanarak, her seferinde bir alanı temizleyin. Kulakların arkasından başlayın, sonra boyun, dirsekler, dizler, parmaklar ve ayak parmakları arasında hareket edin.Kolların altındaki, kulakların arkasındaki, boynun etrafındaki kırışıklıklara dikkat edin. Saçlar banyo süresinin sonuna doğru gelir, böylece bebeğin kafası üşümez, hemde banyo keyfinin tadını çıkararak, ağlamayı sona bırakır. Yeni doğanların çok fazla saçı olmasa da, orada bulunan yumuşak dokuya (bıngıldak) çok dikkate etmelisiniz. Gözlerin ıslanmasını önlemek için, kafayı biraz geriye yatırın. Şampuan gerekmez; sadece su kullanın. Bebeğinizin kalan yüzünü, çenenin, boynun ve ellerin altında aynı şekilde yıkayın.

Şimdi, bebeğin göbeğini, altını ve özel bölgesini yıkama zamanı;

Eğer bebeğiniznin göbeği düşmedi ise, göbek sargısını çıkarmadan yıkayın ve banyo sonunda, sargıyı yumuşakça çıkarın. Yeni sargıdan önce, ıslak pamukla çok nazikçe temizleyin ve ondan sonra temiz sargısını tekrar yapın. Kız bebekleri, önden arkaya yıkayın, pamukla yumuşakça temizleyin ve bol su ile durulayın. Banyo sonrası, yavaşça kurulayın, ovalayarak kurulamak, cildini tahriş edebilir.

Banyo zamanı bitti bile, kendinizi en az bebek kadar rahatlamış hissettiğini biliyorum.

Bebeğinizi yıkadıktan sonra yapacaklarınız;

Önce yüzünü, gözlerini havluyla nazikçe kurulayın.

Cilt kıvrımları da dahil olmak üzere, çok dikkatli bir şekilde kurutun ve temiz bir bez koyun. Eğer şiddetli bir ağlama yaparsa, sakinleştirmek için, bir 5 dakika emzirip sizi hissetmesini sağlayarak güven verebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesine göre, banyo sonrası, bebek yağı veya losyon kullanın. Masaj konusunu ve şeklini de doktorunuza danışmadan yapmayın.Bebekler sadece haftada iki veya üç kez  banyoya ihtiyaç duyarlar, ancak bebeğiniz gerçekten hoşlanırsa, her gün banyo da yaptırabilirsiniz.

Uyarı !!!

Bebeğinizi, yemekten(emzirdikten) hemen sonra, ya da aç ya da yorgunken yıkamayın. Günün sonunda bir bebeğe banyo yaptırmak iyi bir fikirdir. Bu, yatmadan önce bir rutin oluşturmaya yardımcı olur.

28 Yıldır bebek bakıcısı ajansında, insan kaynakları uzmanı ve 2 çocuk büyüten anne olarak, sizlere bebeklere nasıl banyo yaptırılır ? konusunda bildiklerimi aktarmaya çalıştım.Umarım yardımımız olmuştur. Tecrübeleriyle sizlere birçok konuda destek olması için ve aynı zamanda çalışan bir anneyseniz, bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ
27.01.2020

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.