Bebeklerde Reflü – Bebeğim Reflü mü ?

Bebeklerde Reflü, Bebeğim reflü mü?, Reflü nedir? Bebeğim kusuyor, bebekler reflü olur mu? sorularınıza, cevap olarak, midedekilerin ağızdan geri gelmesi biçimdeki bir sindirim sistemi hastalığıdır. Yetişkin hastalığı olarak bilindiği halde bebeklerde ve çocuklarda da ortaya çıkan bir sorundur. Bebeklerde reflü nedir? ise; 4.aydan itibaren  görülmeye başlıyor fakat bazı durumlarda 1.ci aydan itibaren de başlayabilir.

Reflünün bebeklerde sık görülmesinin nedenleri nelerdir ?   Bebekler reflüye doğuştan eğilimlidir . Yemek borusu ile midenin birleşim bölgesindeki kas yapısının henüz yeterince gelişmemiş olması ve bebeklerin genellikle sıvı besinlerle beslenip yatar pozisyonda olmalarıdır.  Mide sıvısı yemek borusuna kaçmasından dolayı bebeğin yemek borusunda ciddi tahrişe yol açabilir.

Bebeklerde Reflü

Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?  Bebeklerde Reflü  Neden Olur?

* Bebekler, doktor kontrolünde yeterince kilo almadığında, özellikle meme alırken çok ağlaması, genel olarak huzursuz olması, emmeyi kabul etmemesi, gece uyurken ağlama ve uyumama, emdikten sonra kendini geri atıp şiddetli ağlaması ve daha sonra kusmaya başlaması ( çok sık kusma, ağız dolusu kusma, fışkırtarak kusma ) yutkunmakta zorlanma, inek sütüne karşı  alerjisi, çevresel faktörler ve sigaraya maruz kalmak gibi faktörler, bebeklerde reflüye neden olabilir diyebiliriz.

* Bu durumda doktorunuzun da önerisi ile inek sütünü ve inek sütü içeren besinleri de tüketmeyi kesmenizi tavsiye ederler.  Bunun yerine keçi sütü ve keçi sütü ürünlerini tüketebilirsiniz. Şunu da ekleyebiliriz geceleri gayet sakin ve sorunsuz uyuması bebeklerde reflünün tipik bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz.

* Bebeğinizde uzun zamandır bu faktörler varsa ‘’gaz sancısı’’ deyip geçmeyin. Hatta bazen aile büyükleri, fazla emmekten, nazardan, üşümesinden kaynaklandığını dile getirebilir.

Bu gibi durumlarda kesin emin olmanız için doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz ve gerek duyduğunuz her konuda doktorunuza danışıp tıbbi önerisini ve tavsiyelerini alabilirsiniz.

Kusmaya neden olan reflü ile birlikte bebek, anne ve babanın yaşamını önemli ölçüde etkiliyor . Anne baba, olarak bebeğinizin haline üzülüyorsunuz, elinizden bir şey gelmiyor, bütün gün bebeğinizle ilgilenmekten fiziksel olarak, çaresizlikten yorulabilirisiniz, ağladığında sakinleştiremediğiniz de kendinizi çok fazla kötü ve perişan hissedebilirsiniz bu durumda panik olmayın, sakin olmaya çalışın, sabırlı olun.

Reflüye karşı ne gibi önlemler alınmalı?  ya da bebek reflüsü nasıl tedavi edilir?

*Sık sık, az miktarda beslenmeli nedeni ise karnının şişmemesi ve mutlaka beslenmeden sonra gazı çıkarılmalıdır. Ayrıca beslenme sonrasında hemen yatırmamak, yatıracağınız zaman biraz eğimli başı biraz yukarıda yatırmak gerekir.

*Mama veriliyorsa ve çok kusuyorsa kusma önleyici mamalar verilmeli.

*Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha az görünür. Emzirme döneminde olan anne, yediği – içtiği her türlü gıda bebeği de etkileyeceği için,  bebeğinde reflü olan anne yemesine- içmesine dikkat etmelidir ve bazı gıdalardan kaçınmalıdır. ( baharatlı gıdalar, turunçgiller, kahve gibi kafeinli içecekler, inek sütü ürünleri )

*Mama veriliyorsa eğer ve çok kusuyorsa önleyici mamalar verilmeli (doktorunuzun önerdiği)

*İnek sütü alerjisi varsa,  diyetten inek sütü besinlerinin çıkarılması

*Emzik kullanımı, bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırarak reflü olasılığını azaltır

* Öncelikle beslenme şekli ve çevre koşulları düzeltilmelidir. Reflüsü olan çocukta yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir ve özellikle sol yan pozisyonda yatırılmalı reflüyü azaltır.

*Pasif sigara içimi de reflüyü arttırır, bu nedenle evde sigara içilmemelidir.

Bebeklerde Reflü;

Bebeklerde reflü, 6 aydan sonra düzelme gösterebilir. 6 ay ile birlikte ek gıdalara başlayacağı için, bebek oturur pozisyonda vakit geçirmeye başlayacak, sindirim borusunun alt ucundaki kaslar daha iyi fonksiyon gösterecektir.

Bunlar hep reflünün oluşumuna zemin hazırlayan faktörler olduğu için, 6 aydan itibaren azalma gösterecektir.

Unutmayalım ki, bebeklerin çoğunda reflü kendiliğinden düzelir. Verilen tedavilerin çoğu reflüyü düzeltmez, sadece belirtileri geçirmeye yönelik olur. Bebek 1 yaş döneminde,  yürümeye başladığında genellikle reflü tamamen kaybolur.

Eğer çalışan bir anne iseniz, bebek bakıcısı anne baba ile uyum içinde olmalıdır. Doktorun ve ebeveynlerin yol haritasından şaşmamalıdır. Bebeğin  ayına göre gelişim ve bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişim bilgisine sahip olarak tüm detayları gözden kaçırmadan takip etmelidir. Özellikle çalışan ailelerde, iletişim ve takip bebek bakıcısı özellikleri açısından en önemli detaylardan biridir.İletişime ve yeniliklere açık bebek  bakıcısı ile çalışmak sizi asla yormayacaktır.

29 yıllık bilgi ve deneyimli portföyümüzle, bebek bakıcısı şirketi, olarak siz değerli ailelerin iletişimini bekliyoruz. Aynı kalp atışında olan kişilerde aranızdaki köprü olalım.  Bebeklerde reflü nedir? Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?  Şeklinde deneyim ve birikimlerimizi sizinle paylaşmak istedik. İnsan yetiştirmenin ne kadar kutsal ve önemli olduğunu bilinciyle, referanslı bebek bakıcısı ve tecrübeli bebek bakıcısı arayan, ihtiyaç sahibi ailelerin iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ – 17. 08. 2020

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?