Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeklerimiz, son derece iyi gözlem yapabilen ve günlük yaşantımızda gözlemledikleri her şeyi  kopyalama ve hafıza altında toplama yeteneklerine sahiptir. Mesela 2-3 yaşlarındayken, evdeki en yakın temas ettiği, annesi, babası, ablası veya abisi gibi birinci derecede yakınlarının, günlük yaşantılarında ve olaylar karşısındaki yüz ifadelerini bile kopyalar ve onlardan duyduğu her şeyi görsel ve işitsel olarak hafızaya alır, bu durum bebeklerde dil gelişimi konusunda gelişimini sağlar. Bu kopyaladıkları yüz ifadelerini ve duyduklarını, hayal kurarken kendi ifadesinde kullandığını görürüz.

Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebekler 2-3 yaşına gelince, bebeğin zihinsel gelişimi ve bebeğin dil gelişimi belli bir olgunluğa gelmesi ile bebeklerde soyut düşünme becerisi gelişmeye başlar. Yaşamın ilk iki yılında ağırlıklı olarak gözlemlenen hareket odaklı oyunlar, çocuğun hayal etme gücünün ortaya çıkarıp , bebeğin sembolik olarak düşünme becerisi nin gelişmesine neden olur. Hayalindeki oyunlarla çocuğun düşünme gücü ve bebeğin hayal etme becerisi gelişmeye başlar.

Genellikle bu hayali oyunlar bebeğin ya da çevresindekilerin günlük yaşantılarını taklit ederek başlar. Örneğin kız çocuklarının annelerini taklit ederek, evcilik oynaması, bebeklerini beslemesi, bebekleri ile konuşması veya giydirmesi gibi.

Bebeğin dil gelişimi nasıl oluşur ? Bebeklerde Dil Gelişimi…

Bebekler 2-3 yaşına  kadar, oyunla kaliteli vakit geçirmek ve renkler, resim, doğa ile iç içe, sosyal olarak yaşamalı, hayvanları ve doğadaki her şeyi tanıyarak büyümesine önem vermelisiniz. Ayrıca bebeklerle birlikte masal ve hikayeler okuyarak doğaçlama oyunlarla kurulmalı, minik legolar, küpler ve pek çok çeşitli materyaller ile bebeklerin el ve motor kas gelişimi için oyunlar oynanmalıdır. Bebeğinize seçim fırsatı vererek, tercihlerine saygı duyarak, sorgulamayı ve soruşturmayı öğreterek bebeklerde dil gelişimi dünyasını geliştirip genişletebilirsiniz.

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar ?

Bebeklerin ne zaman konuşmaya başlar? tüm aile için heyecan konusudur. Bebeğin fiziksel gelişimi olduğu gibi bebeğin dil gelişimi süreci, diğer gelişim süreçlerinde farklı olabilir. Dil ediniminin akıcılık kazanması belli aşamalar gerektirir. Bebeklerde dil gelişimi , ağlama ve mimiklerle başlayan kendini ifade etme süreci, anlamlı sözcüklerle kendini ifade edebilen konuşmalar olarak devam eder.

Bebeklerde ay ay dil gelişimi aşamaları

0 – 12 ay arası bebeklerde dil gelişimi , dudak seslerini içeren ba-ba/ma-ma vb. gibi seslerin yanına sessiz harfler getirerek hece tekrarları yaparlar. Dudak sesleri dışında, da-da/de-de gibi ek sözcükler de kullanırlar ve yetişkin tepkilerine göre bu heceleri sıkılaştırılır.

Bebeklerin bu dönemde dünya dillerindeki seslerin tümünü çıkarma yetenekleri vardır.

12 – 18 ay arası bebeklerde dil gelişimi , (tek kelime kullanımı dönemi) bebeklerin alıcı dili iyi, ifade edici dili biraz daha sınırlıdır. Bu dönemde, bebeklerin ilk çıkardığı sözcükler, genellikle isimdir.  İlk sözcükler temel ihtiyaçlardan kaynaklı ortaya çıkar; örneğin, mama, su, ver,  gibi. Ve yetişkinler tarafından pekiştirildikçe, bebek kelimeyi daha sık kullanmaya başlar.

18 – 24 ay arası bebeklerde dil gelişimi , ikili kısa kelime cümleleri dönemi) bebeklerin benzeterek sözcük çıkarma kullanımı devam eder. 20 ile 100 arasında kelime kullanımı vardır. Anne mama, dede gel, abi bak gibi kesa cümleleri sıkça kullandığını gözlemlersiniz.

24 – 60 ay arası bebeklerde dil gelişimi , “İlk anlamlı cümleler kurulduğu dönemi ve konuşması dönemi, sözcük dünyası hızla büyür. 2-3 sözcükle doğru cümleler kurmaya başlar.

27 yıldır, ihtiyaç duyan tüm annelere, bebekleri konusunda kılavuz olup, yıllara dayanan bilgi birikim ve kaliteli bebek bakıcısı portföyümüzde, bebeklerde dil gelişim i gibi bebeklerin gelişimi ne yönelik her konuda donanıma sahip referanslı bebek bakıcısı temin etmekteyiz.  Bebek bakıcısı arıyorum ihtiyacında olan tüm ebeveynler için İstanbul bebek bakıcısı şirketi olarak en iyisi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
GÜLDAN ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
27.07.2020

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?