Bebeklerde Algısal Gelişim

Sevgili takipçilerimiz, sizler için, bebeklerde algısal gelişim konusunu araştırdık, uzmanların tavsiye ve görüşlerini derledik, kendi annelik deneyimlerimizi de ekledik, bu bilgilerden faydalanmanız amacıyla sizlerle paylaşıyoruz.

Bebeklerde Algısal Gelişim

ilk bir kaç ayda bebeklerin algısal gelişimi;

1-2 haftalık bebekler, annesinin ten kokusunu diğer kokulardan ayırabilir.

  1. haftadan itibaren, meme emerken annesinin yüzünü incelemeye başlar.
  2. ayında, annesinin yüzünü diğer yüzlerden ayırabilir.

Yavaş hareket eden bir nesneyi takip eder.

  1. ayın sonunda, sadece annesinin memesini emer.
  2. ayında, objenin nerede olduğu ile değil ne olduğu ile ilgilenir.

Hayatlarının çok başlarında olmalarına rağmen, bebekler ilk 2 aylarında, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok nesneyi algılar. Hareketleriyle ve şekilleriyle ilgili bilgileri depolamaya başlar. Başkasının ne hissettiğini sezebilmenin anahtarı, ses tonu, mimikler, jestler, yüz ifadesi ve benzeri türden sözsüz ifadeleri okuyabilmeye dayanmaktadır. Bebeklerin yüz yüze iletişimde, annenin, babanın, kardeşinin veya en yakınlarının yüz ifadesi ile sevgi dolu ses tonunu eşleştirerek, ilk birkaç ayda duygusal sinyalleri fark ettikleri görülmüştür. Çevresine bakabilmek için, başını amaçlı olarak çevirir. Yüzü önünde, kendi elleri ve parmaklarıyla oynar. Kendisiyle konuşulduğunda, bazen de yalnızken zevkle kendi kendine sesler çıkarır. Sesin kaynağını aramak için, başını sağa sola hareket ettirebilir.

6 – 9 ay bebeklerde algısal gelişim;

Bebekler 7. ay civarında ise, seslerini ve yüz ifadelerini koordineli olarak kullanabilmektedirler. Hareketleriyle ve şekilleriyle ilgili bilgileri depolamaya başlar. 6. Aydan sonrada tüm bu birikimini kullanmayı öğrenir. Nesne algısı da, bu aylarda artış gösterir. Hareketliliğin farkındadırlar ve buna göre hareket edip hareketli cisimleri de yakalayabilirler.

Uzmanlara göre;

Bebekler, 1. yaşlarının sonlarına doğru, ebeveynlerinin yüz ifadelerini anlayabilmektedirler. Bunu anlamamızda, bebeklerin tehlike anlarında ya da yeni bir olayla karşı karşıya kaldığında ebeveynlerinin yüz ifadelerine odaklanmaları sayesindedir. İnsanlara, nesnelere ve çevresinde olup bitenlere görsel açıdan büyük ilgi duyar. İşaret parmağını kullanarak, daha uzaktaki nesneleri gösterebilir.Yabancılarla tanıdık kişiler arasında belirgin bir biçimde ayrım yapar. Kızdığında ya da, herhangi bir şeye karşı koyduğunda bu durumdan hoşnutsuzluğunu belirten sesler çıkarır.

9 – 12 ay arasında bebeklerde algısal gelişim;

Tuvalet ihtiyacını, huzursuzluğu ile ya da sesli anlatımlarla önceden haber vermeye başlar. Oyuncaklarını artık ağzına götürmez.

Oyun sırasında veya kızdığında oyuncaklarını yere atar.

Basit günlük etkinlikleri taklit eder. Küçük nesneleri kutuya koyup çıkarabilir. Başta annesi olmak üzere, tanıdık kişilere duygusal olarak bağlanmıştır. Resimli ve müzikli kitaplara bakarken, meraklı ve mutlu olur. Fotoğraflarda tanıdığı kişileri ayırt edebilir.

Birkaç metre uzağındaki küçük nesneleri görür ve adlarını söylemeye çalışır. İki ya da daha çok sözcüğü bir araya getirerek basit cümleler oluşturabilir. Oyun oynarken, kendi kendine konuşur, ama konuşmalarının çoğu hala başkalarınca anlaşılmaz. Dansa ve şarkılara eşlik eder. İstenildiğinde saçını, elini, burnunu, gözünü, ağzını, ayaklarını doğru olarak gösterir. Basit yönergeleri yerine getirebilir. İsmini bilir.

Heyecanlandığında herhangi,  istek duyduğunda tepkisini belli eder. Basit birkaç çocuk şarkısı söyleyebilir.

Sevgili bebek sahibi anneler ve babalar, bebeğimizin bir an önce büyümesini isteriz. Büyüme yolunda, en çok merak edilen konulardan biri olan, bebeklerde algısal gelişim konusunda, bilgiler sunmaya çalıştık. Bebeğin gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz bir çok konuyu, diğer makalelerimizde bulabilirsiniz.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
04.11.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.