Bebekler Neden Ağlar ? Bebeğim Neden Ağlıyor ?

Birçok anne ve baba için, en dayanılmaz olan, bebeklerinin ağlamasıdır. Ağlamasını durdurmak için, sırayla kucaktan kucağa taşınır, ayakta sallanır, iki ucundan tutulan bir çarşafın ortasına yatırılarak, saatlerce sallanır. Ev halkı ile birlikte bebeğinizi sakinleştirmeye çalışırsınız. Bebeğiniz sürekli ağlıyor ve sizin elinizden bir şey gelmiyor mu?  ebeveynlerimiz ve bebekleri için kaleme aldığımız, bebekler neden ağlar ? yazımızda, bu konuyla ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Bebekler Neden Ağlar ? Bebeğim Neden Ağlıyor ?

Bebeklerde ağlama sebeplerinin en başında, karnının acıkmış olması diyebiliriz. Diğer ağlama sebeplerini sıralamak istersek;  bebeklerde uyku problemi, pişik problemi, gaz sancısı, reflü, kucağa gelme istediği, bulunduğu ortamın sıcaklığı ya da soğukluğu, ışıklı – karanlık ortam, gürültü, hırpalanarak sevilme, kucaktan kucağa dolaşmak, ağır kokular ( parfüm- deodorant ), diş çıkarma, idrar yolları enfeksiyonu, kulak iltihapları ve ishal gibi,bebeklerin ağlamasına sebep olan enfeksiyonlar, bebeklerin ağlamasına neden olabilir.

Sizler için kaleme aldığımız ‘’ Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi’’ yazımızı linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
https://www.bebekbakici.com.tr/bebeklerde-dis-cikarma-donemi/

Ayrıca bazı bebeklerde görülen reflü konusunu da siz değerli ailelerimiz için kaleme aldık, ‘’ Bebeklerde Reflü – Bebeğim Reflü Mü? ‘’  linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.bebekbakici.com.tr/bebeklerde-reflu-bebegim-reflu-mu/

Her bebek ağlar, ama bazı bebeklerin ağlaması hiç durmaz ve eliniz ayağınız birbirine karışır, panik halde stresli bir dönem geçirirsiniz. Özellikle, yenidoğan bebeklerde, en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında gelen kolik, sebebiyle bebeklerin saatlerce ağlayarak, ebeveynlerine zor anlar yaşattığı bilinmektedir.  Böyle bir durumda ailenizden ve çevrenizden muhakkak yardım almalısınız.  Ayrıca, eğer böyle bir durum yaşıyorsanız, bebeğiniz kolik olma ihtimali çok yüksektir.

Peki, Kolik nedir?,  Kolik;  bebeklerde üç haftadan fazla, haftada en az üç gün, günde üç saati aşan huzursuzluk ve geçmeyen ağlama nöbetleri olarak tanımlanan kolik sancısı; doğumu izleyen, ilk üç ayda çok sık rastlanan bir yakınmadır.

Kolik Nedenleri ise; annenin sigara içmesi, yaşının ileri oluşu, ilk bebek olma durumu, özel hayatındaki ve iş hayatındaki streler, sinir risk faktörleri diyebiliriz. Kolikli bebeklerin belirtileri ise; ağlama krizi (özellikle akşam saatlerinde ve aynı saatlerde)  yüz kızarması, karın bölgesinde şişlik, bacaklarını karnına doğru çekme, kendini arkaya doğru atma gibi, belirtileri vardır. Bu belirtileri bebeğinizde görüyorsanız, doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bebeğiniz ağlama krizine girdiyse, bebeğinizi sakinleştirmenin yolları;

Öncelikle, mümkün olduğu kadar sakin kalın ve gerilmeyin. Bebeğinizle göz teması kurarak, onu sakinleştirmeye çalışın, anne karnındaki gürültüye benzer bir ses olduğu için, yüksek bir ses tonu ile ‘şşşşşşşşşşt ‘ deyip seslenebilirsiniz. Omzunuza alarak, bebeğinizi pış pışlayın ve karın bölgesini ısıtmaya çalışın. Bütün bunların yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, küçük bir el havlusunu ütü ile ısıtıp karın bölgesine koyabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamda bebeğinizi sakinleştirecek müzik açabilirsiniz.

Saç kurutma makinesinin sesi,  süpürge sesi, suyun sesini dinletebilirsiniz. Anne karnındaki seslere benzediği için, bazı bebeklerin bu tür seslerden hoşlandığı bilinmektedir. Emzik kullanıyorsa emziğini verebilirsiniz, kundağa sarabilirsiniz, son çare ise, eminim bunu birçok ebeveynden duymuşsunuzdur, araba ile gezintiye çıkabilirsiniz. Bütün bunlar işe yaramıyorsa, kesinlikle bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Bu haftaki yazımızda, bebekler neden ağlar? konusuna değindik. Umarız faydasını görürsünüz. Bebeklerle ilgili pek çok konuda bilgi sahibi olmanız için, yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
09.12.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.