Bebekler Ne Zaman Emekler, Ne Zaman Yürür ?

Bebeklerin gelişim sürecinde emekleme, oturma ve yürüme konusu, ebeveynlerin merakla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Annelerin ve babaların, merak ettiği Bebekler Ne Zaman Emekler, Ne Zaman Yürür? konusunu, uzmanların görüşlerini araştırarak, sizler için kaleme aldık.

Bebeğin gövdesini kontrol ederek oturmaya başlaması genellikle 6. ayda gerçekleşir. 6. ayda arkasına yaslanarak, ya da kenarlara destek olarak sorunsuzca oturuyorsa, oturmaya başlamış demektir. Desteksiz biçimde 7. aydan sonra, 10-20 dakika gibi bir süre zarfında, desteksiz olarak oturabilir. Bebekler, desteksiz oturma işlemini gerçekleştirdikten sonra, mama sandalyesi kullanılabilir.

Bebekler Ne Zaman Emekler, Ne Zaman Yürür ?

Bebekler ne zaman oturur ? Ve bebekler ne zaman emeklemeye başlar ?

Bebekler 8. aydan itibaren de tamamen desteksiz oturabilirler.”

Bebeklerin 9. ayda eşyalara tutunarak kalkmaya çalışır. 10. ayda ise, emeklemeye başlar. 11. ayda desteklerle adım atmaya hatta tek başına adım atmaya başlar, 12. ayında ile yürümesini gözlemleye bilirsiniz. Oturmaya başladıktan sonra, bacaklarını kontrol edebilir hale gelir ve kimi bebek emekledikten sonra, yürüyor kimi de emeklemeden direkt yürümeye başlıyor. Bacaklarını kontrol edebilen bebek, ayakta durmayı öğrenir ve sonrasında yürümeye  başlar.

Bebeklerde Yürüteç Konusu;

Bazı ebeveynler bebeklerinin bu dönemlerinde yürüteç de kullanmaktadır. Bunun amacı bebeklerinin daha hızlı yürüyebileceğini düşünmeleri, oyun oynaması ve eğlenmesi ya da bebek yürüteç kullanırken bazı işlerini daha rahat yapmak istemelerinden dolayı yürüteci kullanmayı tercih etmektedirler.

Uzmanlar ise bu konuda yürüteçleri önerilmemektedir. Nedeni ise, uzun süreli yürüteç kullanan bebeklerin kalça yapılarının tam gelişmemesinden dolayı, kalça kemiklerinde problem olabilir. Parmak uçlarını kullanacağı için, ileride parmak uçlarında yürüme alışkanlığı doğabilir. Yürütece hakim olmayan bebeklerde ev kazaları meydana gelebilir. (Düşebilir, kalkamaz, her şeye ulaşmaya çalışabilir) vs. gibi sıralayabiliriz.

Yürüteç kullanmadan, sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma ve ayağa kalkma gibi aşamalar, bebeğin kaslarını geliştirip güçlendirecektir. Bebek kendini hazır hissettiği anda, ilk adımlarını da atmaya başlayacaktır. Bu konuda anne-babaya çok iş düşüyor, sabırla ve sevgiyle bebeklerimizin ellerinden tutup yürütebilirsiniz.

“Bebeğiniz emeklemeye başladığında gözünüz üzerinde olmalıdır.”

*Bebeğinize zarar verebilecek eşyaları ortadan kaldırmalısınız.

*Emeklemeye başladığında, bulunduğu ortamlarda hijyen açısından temiz bir örtü sererek hijyenik bir ortam sağlayabilirsiniz.

*Diğer bir önemli konu ise, bebekler emeklemeye başladıklarında, küçük objeleri ele geçire bilmeleridir. Bebeklik dönemlerinde her şeyi ağzına sokmaya başlayan bebekler; burnuna, kulağına sokmaya çalışabilir. Bunlar bebekleriniz için tehlike yaratabilir.

Bebeğinizin hem fiziksel hem ruhsal gelişimi açısından, bebeklerde emekleme dönemi çok önem taşımaktadır. Bebeğinizi emeklemeye teşvik etmek için, karşısına geçip sevdiği bir oyuncağı, sesli bir oyuncağı, şarkı söyleyerek, ona hitap ederek gösterebilirsiniz.

Dikkatini size vermesini sağlayarak, emeklemesine yardımcı olabilirsiniz. Belli aylarda, gelişim zamanlarından birinin gerçekleşmemesi durumunda panik yapılmamalıdır.  Gelişim bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Bebek büyüdükçe beyin ile beden arasındaki bağlantı kurulur ve bebek istemli hareketler yapmaya başlar.

28 yıllık bebek bakıcısı ajansı olarak, Bebekler Ne Zaman Emekler, Ne Zaman Yürür? hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştık. Bebeklerle ilgili birçok konuda bilgi sahibi olmak ve tecrübeli bebek bakıcısı bulmak için bizi takip edebilirsiniz.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
02.12.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.