Bebek bakıcısının uyması gereken kurallar

Anne babalar için, ilk başlarda, canını bir başkasına teslim etme düşüncesi, içinden çıkılamaz kabuslara neden olabilir. Çocuklarını koruyabilmek için, güvenmek ve inanmak isterler. Bu durumda, bakıcıyı yakından tanımak ve araştırmak istemeleri, en doğal haklarıdır. Bu hafta, sizlerle paylaşacağımız yazımızın konusu, bu konunun önemini belirtmek amacıyla, bebek bakıcısının uyması gereken kurallar şeklindedir.

Bebek bakıcısının uyması gereken kurallar

Bebek bakıcıları için olmazsa olmaz 15 kural şunlardır;

1 – Öncelik her zaman bebeğin güvenliğinin her koşulda sağlanması ve dikkatli bakımıdır.

2 – Bebeği parka götürdüğünde yabancılara güvenmemek, ebeveynler evde yokken bir akraba veya yabancıyı,( izinsiz+habersiz) eve asla almamak.

3 – Yatılı bebek bakıcılar için, izin günlerinden saatinde dönmek ve acil bir durum dışında iznini uzatmamak.

4 – Gündüzlü bakıcılar içinde, anlaşılan mesai saatlerine uygun şekilde düzenli işine gidip gelmek, habersiz ve izinsiz işe gelmemezlik yapmamak.

5 – Bebekle ilgili gelişen her yeni durumdan, anne babayı haberdar etmek.

6 – Küçük – büyük, pembe- mavi farketmez, hiçbir konuda yalan söylememek ve hiçbir şey gizlememek.

7 – Çalıştığı aile içinde veya dışında, laf taşıma, dedikodu veya çirkin söylemlerde bulunmamak.

8 – Sigar, alkol ve benzeri kötü alışkanlıkları varsa, en baştan doğruyu söylemek ve gizlememek.

9 – Herhangi bir sağlık sorunu varsa veya düzenli kullanmak zorunda olduğu ilaçları, kesinlikle bu tür hassas şeyleri aileye açıkça paylaşmak.

10 – Ailenin bebekle ilgili koyduğu kurallara, harfiyen uyarak çalışmak.

11 – Bebek bakıcısının, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi ile ilgili olarak, etkili bir bakım sürecini yürütebilmesi gerekiyor. Bebeğin gelişiminde, olağan dışı bir durum gözlendiği anda, ebeveynlerle paylaşılması çok önemlidir. Bu tür durumlarda, erken farkındalık, erken bir teşhis için, bakıcının anne baba ile iletişim halinde olmasının önemi, çok büyüktür.

12 – Bebek bakıcısı, bebeğin, annesi, babası ve aile büyükleri ile saygının ve iyi niyetin ön planda olduğu bir çizgide, mesafesini koruyarak çalışmalıdır.

13 – Bebek bakıcısı, bebek uyanıkken, tehlikeli olabilecek koşullarda, bebeği asla yalnız bırakamaz. Bebeğin bakımı yanı sıra, yemek ve günlük ev işleri isteniyorsa, bebek uyurken yapabildiği kadarını yapıp, bebek uyanıkken tamamıyla bebeğe konsantre olmalıdır.

14 – Bebeğin yanında, acil durumlar dışında cep telefonu ile konuşmak veya sosyal medya ile ilgilenmek yasaktır.

15 – Bebeğin yanında tv veya tablet bilgisayar gibi teknolojik aletler kullanmamalı ve bebeğe de kullanmayı öğretmemelidir. Bunun yerine, bebekle sözel ve duygusal iletişime girip, oyunlarla kaliteli vakit geçirmelidir.

Bu hafta sizlere, bebek bakıcısının uyması gereken kurallar şeklinde yazımızı paylaştık. Bizler, 29 yıllık bebek bakıcısı danışmanlık firması olarak, profesyonel bebek bakıcısı ile aranızda, en sağlıklı köprü olmaya çalışıyoruz. Güvenilir, referanslı ve tecrübeli bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

GÜLDAN ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
21.12.2020

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?