Bebek bakıcısı çalıştırırken dikkat edilmesi gerekenler

Sevgili anneler ve babalar, sizlere evde bebek bakıcısı çalıştırırken dikkat edilmesi gerekenler, konulu yazımızda, 27 yıllık bir çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi insan kaynakları yönetici ve aynı zamanda 2 çocuğunu, çocuk bakıcısı ile büyüten bir anne olarak, bilgilerimizi paylaşmak isteriz.

Bebek bakıcısı çalıştırırken dikkat edilmesi gerekenler

Bebek bakıcısı çalıştırırken dikkat edilmesi gerekenler;

Bebek bakıcısı işe almadan önce ;

*Kesinlikle daha önce profesyonel olarak çocuk bakıcılığı yapmış bir bakıcı arayışında olmak

*Referans, tecrübe ve deneyim olmazsa olmazlarınız olmalı

*Sigara kullanmayan, kişisel bakımına özen gösteren, vicdanlı, ahlaklı ve özel hayatı düzenli çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız

Çocuğun rol model aldığını, çocuğun zihinsel gelişimine etkide ve katkıda bulunması gerektiğini asla göz ardı etmemelisiniz

*Anne baba olarak, sizinle uyum içinde bir ilişkide

*Anne baba olarak, sizinle uyum içinde bir ilişkide olmalı, aile yaşam tarzınıza ve kültürünüze uygun yapıda olmalı.

* Çocuk bakımı ile ilgili tüm süreci yönetebilecek, ayrıca çocuğun yaşına göre beslenmesi, oyun oynamak, tuvalet eğitimi, kitap okumak gibi olumlu yeteneklere sahip olan bir çocuk bakıcı olmalı.

Çocuğunuzu güven içerisinde, gözünüz arkada kalmadan emanet etmelisiniz…

* Çocuğu güvenliğini sağlayacak her türlü önlemi alabilen, dikkatli, sağduyulu olmalı ve çocuğun ani ateşlenmesi, boğazına bir şey kaçması v.b. gibi yaşanabilecek, ev kazalarında soğukkanlı bir şekilde, ilk müdahaleyi yapıp, izlenecek en doğru adımları alabilecek kapasitede olmak zorundadır.

* Çocuk bakıcısını işe almanın en doğru zamanlaması bizce, doğumdan birkaç hafta öncesidir. Doğum yaptıktan sonra, annenin duygusal durumu ve yorgunlukları çocuk bakıcısı görüşme sürecini zorlayabilir. Fakat annenin süt izninin uzun olması ve maddi sebeplerden ötürü, çocuk bakıcısını işe almak için en doğru tarih, bebeğin ek gıdaya başlama evresi olmalıdır.

Evde çocuk bakıcısı çalıştırırken yapılması gerekenler

  • Eve kamera sistemi yaptırmanızı öneriyoruz; Bu durum, çocuk bakıcısına güvenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çocuğun gün içerisindeki rutinini takip ve gözleminiz içinde çok önemlidir. Özellikle çalışan yoğun anneler, fırsat buldukça çocuklarını gözlemleyip, her şeyin yolunda olduğunu hissetmek için, şiddetle önerdiğimiz bir tavsiyedir.

  • Çocuk bakıcısı işe başlama ve alışma sürecini anneyle geçirmesi daha uygundur; Çünkü, annenin istekleri ve yönlendirmesi çok önemlidir. Aileler bu süreci, anneanne veya babaanne ile de yapabiliyor. Fakat, annenin iletişimi ve isteklerine uygun bir başlangıç ve ilerleyiş, karşılıklı anlaşma yönünde daha doğru adımlarla başlangıcı sağlar.
  • Baştan konulan kurallar ve şartlarda değişiklik yapılmamalıdır; Çocuk bakıcısı ile en baştan konuştuğunuz kuralları ve çalışma koşullarını değiştirmeniz anlaşmazlığa yol açabilir. Bu iki taraf içinde, ilk görüşme esnasında belirlenmelidir. Sonradan yapılan, mesai veya ücret değişiklikleri, iki taraf içinde işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.
  • Çocukla ilgili günlük tutturmanızı öneriyoruz; Bu yöntem sayesinde, gün içerisindeki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Özellikle çocukların hastalık ve ilaç kullandığı dönemlerde, takip ve doktora geri bildirim için, çok akıllıca bir yöntemdir. Ayrıca, çocuğunuz büyüdüğünde, çocukluk evresi için anı niteliğinde, hoş bir hatıranız olur.

27 Yıllık bebek bakıcısı ajansı olarak, kurumsal bir çizgide hizmet vermekteyiz. Yıllara dayanan deneyim ve tecrübelerimizle, evde bebek bakıcısı çalıştırırken dikkat edilmesi gerekenler, konulu yazımızda sizlere ışık tutmaya çalıştık, bu konuda doğru adımlarla ilerleyip, en iyi bebek bakıcısı ile çalışmak istiyorsanız bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Güldan ŞAHBAZ
13.05.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.