Bebeğin özgüvenli olması nasıl sağlanır ?

Her ebeveyn, tek başına zorluklarla mücadele eden ve başarısızlık riskine girse bile, yeni şeyler deneyip, kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek ister. Bu nitelikler, otomatik olarak gelmese de, ebeveynler bebeğin ilk birkaç ayında ve yıllarında, yapabilecekleri ile ilgili bebeğe zemin hazırlar. Bence bu akıllı ve gelecek vaadeden girişimin adına, ‘’koşulsuz sevgi’’ diyebiliriz. Çünkü sevgi, güven ve sabır, bebeğinize duyduğunuz koşulsuz sevginin ve özgüvenin anahtarı olacaktır. Bu haftaki yazımızda, bebeğin özgüvenli olması nasıl sağlanır ? tavsiyelerde bulunmak için, bu yazımı hazırladım.

Bebeğin özgüvenli olması nasıl sağlanır ?

Bebeğinizin “tekrar denemek, tekrar denemek” için, kendine güven geliştirmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

Anlaşılır bir rutin oluşturun;

* Bebeğiniz banyo yaptıktan sonra, besleneceğini veya yatağa gireceğini bildiğinde, sonra ne olacağı konusunda, endişelenmesine gerek kalmaz. Bunun yerine, zihnini yeni becerilerde uzmanlaşmaya odaklayabilir.

Bebeğin ihtiyaçlarına cevap verin; 

*Tabii ki, ebeveynleri olarak, en iyi şekilde bunları zaten yapıyorsunuz. Ağladığında veya biri öptüğünde, onu her kucağınıza aldığınızda, sadece onu sakinleştirmezsin, onun daha fazla sinirlenmesini önlemiş olursunuz. Dinlediğinizi ve neye ihtiyacı olduğunu anladığınızı göstererek, bebeğinizin kendisini daha önemli hissetmesine neden olursunuz.

Küçük zorluklar sunun;

*Eşlik etmek, beraber başarmak, güven oluşturma konusunda güçlü bir araçtır. Oyun oynarken, ortalıktaki oyuncakları beraber kapmaya çalışan bebek, bunu yaparken, oyunun içinde ve sonunda, bir heyecan patlaması hissedecek. Bir dahaki sefere onu oyuncaklarla bıraktığınızda, oyuncağı kapmak eskisi kadar kolay olmasa da, yine de tek başına yapmaya çalışacaktır. Bebeğiniz ilk başta bunu beceremeyip hayal kırıklığına uğrasa da, zamanla bu zorluğun üstesinden gelmeyi öğrendiğinde, gülümseyecek. Bu şekilde, ona güven inşa etmenin ilk temellerini atarsınız.

Başarmaya teşvik edin;

Bir bebek, gözüne kestirdiği bir parçayı tam olarak alamazsa ya da ayağa kalkmaya çalışırken devrilir ise,  “Neredeyse almıştın, tekrar deneyelim, bunu yapabilirsin’’ demelisiniz. Bu onun güvende olduğunu bilmesini sağlar ve tekrar denemesi için, gereken güveni verir. Bu eylemler sonunda, bebeğinizi kucaklamanız, bu sefer başaramamış olsa bile, her ne olursa olsun onun yanında olduğunuzu hissetmesine neden olarak, kendine değer verildiğini anlar. Bir daha denemesi için motive eder.

Yeni yürümeye başlayan bebekler deneme ve yanılma yoluyla öğrenirler;

Bebeğinizin 18 aylık olmasına kadar, bireysel ve farklı bir insan olduğunu anlaması muhtemel değildir. Şimdi odak noktası, bu nedir? Bu oyuncakla oynamakta iyi miyim? Bu oyuncağı sevdim mi? Şeklindedir. Bu yeni kişisel farkındalığın bir parçası olarak, her şeyi kendi başına yapmak isteyecektir.Yapmak istedikleri için, gerekli becerilere sahip olmasa da,  yardım almayı reddettiği için, ebeveyn olarak işimiz oldukça zorlaşabiliyor.

Bebeğiniz adına sorunları çözmeyin!!

2 yaşındaki çocuğunuz, bir bulmacanın üzerinde sinirliyse, onun için bitirmeyin. Bunun yerine, hangi bulmaca parçası için deneyebileceği konusunda ipuçları verin Sonunda kayıp parçaya ulaştığında, parıltılı bir gülüş ile,  “ben yaptım!” olacaktır. Bu konu, onun adına soruları yanıtlamak için de geçerlidir. 3 yaşındaki çocuğunuza elma mı yoksa portakal suyu mu istediği sorulursa, cevap vermeyin, bırakın kendi tercihini yapsın.

Gereğinden fazla özgüven zararlı olabilir; ( Bebeğin Özgüvenli Olması Nasıl Sağlanır ?)

Ne kadar küçük olursa olsun, her başarının alkışlandığı “önemsiz övgü” olarak adlandırılan, çocuğunuza yaptığı her yaptığı şey için aşırı övgü yaparsanız, kendisi ile ilgili objektiflikten uzak kalmasına neden olur. Yetişkinliğe kadar giden bu yolda, yakın gelecekte okulunda ve uzak gelecekte iş yerinde, kendini herkesten ve her şeyden üstün görmesine neden olacaktır

Örneğin;

Bebeğiniz ilk adımlarını attığında, bir gol atılmış gibi dans edin. Ancak, iki adım üçe dönüştüğü zaman, bu abartılı sevinç performansını tekrar etmeyin. Tekrar sevinç gösterisinden önce, odanın içinde yürüyene kadar bekleyin. Bu, çocuğunuzun düşme veya hata yapma riski altında olsa bile, yeni bir şeyler denemeye teşvik edecektir.

Özellikle motor becerileri geliştikçe, 18 ay sonra meydana gelen bir başka değişiklik de, risk almaya olan ilginin artmasıdır. 2 yaşındaki çocuğun, ilk kez oyun parkındaki en yüksek merdivene tırmanmasını izleyebilirsiniz. O anda korkarak tırmanır fakat, zirveye çıktığında yüzündeki gururun görüntüsü bir başkadır. Bu konularda tedbirli davranmayı elden bırakmadan, hissettirmeden hep düşerse yakalayacak pozisyonunda kalmalısınız.

Sevgili bebek sahibi olacak ve olmuş aileler, bebeğimizi geleceğe hazırlarken, en sıfır noktasında bilinçli hareket etmenin önemini vurgulamak için, bebeğin özgüvenli olması nasıl sağlanır ? yazımı sizlere sunuyorum. Bebekler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili videolarımızı YouTube Kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
GÜLDAN ŞAHBAZ
13.01.2020

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.