Bebeğin Kreşteki ilk günü

Bebeğin kreşteki ilk günü bebekler kadar, anneler ve babalar içinde sancılı bir gündür.Geri sayımlarla günlerdir endişeli beklediniz, bebeğinizin, bu durumu nasıl karşılayacağı ve onun için iyi mi olacak? kötü mü olacak? soruları sizi oldukça meşgul etti.

Her anne baba, bebeğini küçük yaşlarda, yani 0- 2 yaş arası, mecburiyetten kreşe gönderir. Çoğu zaman, çalışmak zorunda olan anneler, maddi durum itibari ile, bebeğe bakacak bakıcı çalıştırmaya bütçeleri yetmeyince veya bebeğe bakacak bir aile yakını olamayınca, küçük yaşta bebeği kreşe vermek zorunda kalıyor.

Bebeğin Kreşteki ilk günü

Bebeğin Kreşteki ilk günü;

Bebeğinizin emin ellerde olduğunu bilmek, sosyalleşip yaşıt arkadaşlarla paylaşmayı öğreneceğini bilmek, o ilk günün ayrılık ve uzaktan bakma sürecinde içinizin sızlamasına engel olmayacaktır. İlk başlarda, öğretmenleri biraz geriden izlemenizi isteyecektir. Bebeğinizin görüş mesafesinde olmanız, bebeğin bir anda büyük tepkilerle isyan etmesine engel olması için çok daha iyi olacaktır.

O ilk uzaklaşma, bebeğin sizinle olan bağı ve yapısına göre, kimi zaman aşırı ağlama veya ağlamaklı olma gibi tepkilerle ortaya çıkabilir. Bebek hem anneden uzaklaşıp, hemde yabancı ortam, yabancı insanlar, yabancı oyuncaklar ve yabancı eşyalar gördüğü için tepki vermesi veya red etmesi normal karşılanmalıdır.

Bebeğin kreşe alışma süresi içerisinde;

Bebeğiniz kreşe alışana kadar sizi görmesi çok daha iyi olacaktır. Bu noktada, aşırı endişeli tavırlarınız ve öğretmenlere çok müdahaleniz olursa, bu durumu daha da zorlaştırabilir. Bebeğin yapısına ve alışkanlıklarına göre, bebeğin kreşe alışması değişkenlik gösterebilir. Bu noktada, çok sabırlı ve bebeğinize ekstra anlayış içerisinde olmalısınız. İlk günlerin sonunda, evdeki uyku düzeni, yemek düzeni ve alışkanlıklarında da değişik tepkiler almanız, oldukça doğaldır. Çünkü, evini özlemiş ve sizi özlemiş olması, daha fazla ilgi isteyeceği ortamlar yaratabilir.

Sevgili anne ve babalar, sizlere bebeğin kreşteki ilk günü yazımızda, geçirmiş olduğumuz deneyimlerimizden ve uzman görüşlerinden faydalanarak bilgiler paylaşmaya çalıştık. Daha önce yazmış olduğumuz Bebeğiniz Kreşe Hazır mı? başlıklı yazımızı da tavsiye ederiz.  Başka bir yazımızda buluşmak dileğiyle…

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Güldan ŞAHBAZ
23.09.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.