Bebeğin kreşteki eğitimi – Okul öncesi eğitim

Bebeğin Kreşteki Eğitimi ; Çocuğun eğitimi ailede başlar. Aileden sonra, eğitim kurumları çocuğu toplumsal yaşama hazırlar. Kreş, çocuğun yaşamındaki ilk gerçek, sosyal deneyimdir. Çocuğun bütün ilginin üzerinde olduğu bir ortamdan uzaklaşıp ilgiyi, sevgiyi, paylaştığı bir düzen içinde grup halinde hareket ettiği, beklemeyi, sabırlı olmayı öğrenmeyi, tüm ihtiyaçların desteklendiği ilk ortamdır. Okul öncesi eğitim çok önemlidir.

Bebeğin kreşteki eğitimi - Okul öncesi eğitim

0-2 yaş grubundaki bebeğin kreşteki eğitimi;

0-2 yaş bebeklerin kreşteki ilk günü annesi ile beraber olmalıdır. Bu süreçte bebek kreşe alışana kadar 1-2 saat kalmalıdır. Ev ortamından uzaklaşıp farklı bir ortama geldikleri için anne-babasının kucağına ihtiyaç duyacaktır. Bebek kreşe alıştıktan sonra, tam gün olarak devam edecektir. Bebeklerin en önemli besin kaynağı sevgidir. Bu süreçte öğretmenlerin bebeklere karşı sıcaklığı çok önemlidir. Yaş itibariyle, küçük oldukları için, sınıfta birebir iletişim kurup, kucaklayıp, sarılıp, güven duygusunu hissettirmeleri gerekir. Böylelikle, bebek kreşine daha çok isteyerek ve severek gelecektir.

3-4 yaş çocuğun kreşteki eğitimi;

Bu yaş grubundaki çocuk yuvaya giderek öncelikle düzeni öğrenir. Her gün aynı saatte kalkıp, aynı düzen içinde kreşe gitmektedir. Sınıf içinde, arkadaşları ile grup çalışmalarına katılarak sorumluluk duygusu artmaktadır. Bu dönemde, çocuğun gelişimi çok hızlıdır. Artık tamamen bağımsız hareket etmeye başlar. 3-4 yaşında çocuklarımız artık yeteneklerini, kişilik özelliklerini, ilgi alanları ile tamamen kendine has bir kişilik geliştirirler. Gerçekleştikleri temel gelişim alanlarını özetlersek; fiziksel gelişim, zihinsel-dil gelişim, sosyal – duygusal gelişim, beslenme, uyku, oyun vb. gelişim alanlarını tamamlamış olurlar.

5-6 yaş çocuğun kreşteki eğitimi;

Bu yaş grubundaki çocuklarımız, okul öncesi eğitimini tamamlayıp okula tamamen hazırdır. Okul öncesi eğitimde, çocuklara eğlenceli aktiviteler, çocuklarda yaratıcı etkinlikler, çocuklarda sorumluluk duygusunu, çocuklarda yaratıcı olmayı vb. becerilerini kullanmayı öğrenirler. Çocuk artık ilköğretime daha kolay adapte olduğunu gösterir. Çocuğun okul öncesi eğitimi, çocuğun eğitim – öğretim kademesine hazır olmasına yardımcı olur.

Bu yazımızı beğendiyseniz, Bebeğin Kreşteki İlk Günü yazımızı ve Bebeğiniz Kreşe Hazır mı ? yazımızı tavsiye ederiz.

Çiğdem Hanım
Anaokul Öğretmeni
07.10.2019

Güldan ŞAHBAZ

Yazar - İnsan Kaynakları Yöneticisi.
İnsan Kaynakları üzerine 22 yıldır profesyonel iş hayatının içerisinde bulunan yazarımız, halen Berkay Danışmanlık İK firması İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Kurucu ortağıdır. Aynı zamanda iki kız çocuğu annesidir.

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yaz

Referans Mektuplarımızı ve Tüm Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.