Yatılı bakıcı ile nasıl çalışılır?

Yatılı bakıcı işe almadan önce atılacak ilk adım; kurumsal bakıcı danışmanlığı ile çalışarak, kriterlerinize uyan en doğru adayla mülakat yapmak ve referanslarını kontrol etmek olmalıdır. Bakıcı işe başladıktan sonra da, bakıcının bebeğinizle etkileşime girmesi için uygun bir süre tanımak, sabırlı olmak ve bakıcının performansını izlemek de önemlidir. Yatılı bakıcı ile çalışmaya karar verdiğinizde, evdeki koşullar, bakıcının sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak için önemlidir. Bu hafta, yatılı bakıcı ile nasıl çalışılır? konusunu, hem işverenler hem de çalışan yatılı bakıcılar açısından değerlendirerek kaleme aldık.

İşe alacağınız bebek bakıcıda olması gereken özellikler;

* Bakıcının bebek bakımı konusunda deneyimi olması önemlidir. Geçmişteki çalıştığı ailelerden alabileceğiniz referanslar, bebek bakıcının performansı ve güvenilirliği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

* Eğitim ve Yetenekler: Bebek bakıcının eğitim seviyesi ve özellikle bebek bakımı konusundaki yetenekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

* Dil ve İletişim: Bakıcının bebeğinizle etkili iletişim kurabileceği ve anlaşabileceği bir dil bilmelidir. Özellikle yabancı uyruklu bebek bakıcısı işe alırken, bebeğinizin dil gelişimi için yeterli seviyede Türkçe okuyor yazıyor ve en önemlisi konuşuyor olması gerekir.

* Kişilik Uyumu: Bebek bakıcının kişiliği, hayata bakışı ve yaşam kültürü bebeğinizle ve ailenizle uyumlu olmalıdır. Sabırlı, sevecen ve anlayışlı bir bebek bakıcısı işe almalısınız.

* Güvenlik Kontrolleri: Bebek bakıcının güvenilirliğini sağlamak için arka plan kontrolü yapmanız önemlidir. Referansların doğrulanması ve güvenlik kontrolleri için sabıka –ikametgah gibi bilgilerin taraması yapılmalıdır. Ayrıca bebek bakıcısı, evde bakıcı kamera sistemi konusunda problem yapmayan bir tavır sergilemesi çok önemlidir.

* Temizlik ve Hijyen: Bebekler için hijyen önemlidir. Bakıcının kişisel hijyenine özen göstermesi gerekir. Evde ortak kullanılan alanlar, bebek için hazırlanan yemekler, el yüz ve kıyafet hijyeni, kısa tırnaklar, derli toplu bir tarzı olmalı, arkasını temiz bırakmalıdır.

* Yatılı bakıcı ile nasıl çalışılır? Çalışma Saatleri ve Koşulları: Yatılı bebek bakıcısı, yatılı olarak evde kalır ve belirli çalışma saatlerine sahiptirler. Örneğin; bebek uyuduğunda en geç 21.00-22.00 de evde hayat biter. Bebeğin yıkanması, masal anlatma ve ertesi gün planlaması yapılır. Yatılı bebek bakıcısı için, odasına çekileceği ve dinlenip ertesi güne dinç olması için, çok geç saatlere kadar çalıştırmanızı önermiyoruz. En baştan çalışma koşulları ve beklentileriniz konusunda açık olmalısınız.

* Maaş ve Sosyal Haklar: yatılı bakıcı maaşları ve sağlayacağınız sosyal haklar, adil ve yasal standartlara uygun olmalıdır. Uzun vadeli ve her iki tarafında mutlu olabilmesi için, ortak ve uygun ücrette karar kılınmış olması gerekir.

* Aile Dinamiği: Bebek bakıcının, ailenizin dinamiklerine uygun olması, günlük yaşantınıza uyum sağlaması önemlidir.

* Oturma izinli bakıcı istihdam etmek için gerekli incelemeyi yapmanız önemlidir. Sigorta, çalışma izni vb. oturma izinli bakıcı ile ilerleyebileceğimiz yasal konulardır.

 

Bebek bakıcı için evde sağlamanız gereken koşullar;

 

* Bebek bakıcının Odası: Yatılı bakıcınızın özel bir odası olması şarttır. Bebekle aynı odada kalmak, çamaşır odası, kiler odası, depo, bodrum kat, yakınlardaki bir başka ev ve benzeri durumlar kesinlikle olmaz. Bu oda, dinlenmek, kişisel eşyalarını yerleştirmek ve en önemlisi kendini aileye ait bir birey gibi hissetmesi açısında da çok önemlidir. Ayrıca en önemli uyarı, bakıcının odası ve kullandığı özel alanlara gizli veya açık kamera konulması kişilik haklarına aykırıdır.

* Temizlik ve Hijyen: Evdeki genel temizlik, cam kapı ve dip köşe için, aylık veya haftalık temizlikçi alınmalıdır. Profesyonel bebek bakıcısı, size günlük derleme toplama işlerinde, yemek yapımında yardımcı olur ama, bir temizlikçi gibi her temizlikten sorumlu tutulamaz.

* Yemek ve Beslenme: Bebek bakıcısı, diğer ev sakinlerinin yediği içtiği her yiyeceklerden rahatça yiyebilmelidir. İşverenler, yemek içmeden kısma veya yemek içme saatlerini ortadan kaldırmadan, bu konuda dikkatli davranmalıdır. Eğer ayrı masada veya saatte yemek istiyorsanız, bu özgür bir tercihtir. Bu tercihe her iki tarafta saygı göstermelidir.

* Tuvalet ve Banyo: Bakıcının kullanabileceği özel bir tuvalet ve banyo imkanı olması, evdeki düzen için daha sağlıklıdır. Fakat olmadığı durumda da, ortak kullanılan banyo ve tuvalette geriye bakılmalı ve bulduğu gibi temiz bırakılmalıdır.

* Bebek Bakım Malzemeleri: Evde bebek bakımı için gerekli malzemelerin bulunduğundan emin olun. Bebek bezi, bezi değiştirme masası veya minderi, bebek bakım ürünleri gibi temel malzemelerin bitmeden bulunması önemlidir.

* Bebeğin Odası: Bebeğin odası bakıcıya en yakın oda olmalıdır. Gece bebeğin bakımı konusunda destek istiyorsanız, oda yakınlığı veya duyma cihazı konmasını öneririz. Bebekle bakıcının aynı oda da kalması, sağlık için ve gelişim için uygun değildir. Eğer bebeğiniz varsa, onların uygun bir şekilde düzenlenmiş ve güvenli bir odası olmalıdır. Bakıcının bebeklerle ilgilenmesini kolaylaştırmak için bebek odalarına dair bilgi vermek de önemlidir.

* Çalışma Saatleri ve Dinlenme: Bakıcının çalışma saatleri ve dinlenme zamanlarına saygı göstermeye özen göstermelisiniz.

* Ulaşım ve İşe Geliş-Gidiş: Bakıcının ulaşım kolaylığı sağlamak, işe geliş-gidiş süreçlerini planlamak ve bakıcının maaşında gerekli düzenlemeleri yapmak da önemlidir. Şehir merkezine uzak yaşıyorsanız, toleranslı izin saatleri vermelisiniz. Ekonomik şartlar ve enflasyon artışlarını göz önünde bulundurarak artışlar yapmaya dikkat etmelisiniz.

 

Avrupa Yakası Evime yatılı bakıcı semtlerimiz ise;

 

Evime yatılı bakıcı Levent

Evime yatılı bakıcı Sarıyer

Evime yatılı bakıcı Tarabya

Evime yatılı bakıcı Etiler

Evime yatılı bakıcı Ulus

Evime yatılı bakıcı İstinye

Evime yatılı bakıcı Zekeriyaköy

Evime yatılı bakıcı Yeniköy

Evime yatılı bakıcı Şişli

Evime yatılı bakıcı Beşiktaş

Evime yatılı bakıcı Taksim

Evime yatılı bakıcı Beyoğlu

Evime yatılı bakıcı Kağıthane

Evime yatılı bakıcı Kemerburgaz

Evime yatılı bakıcı Eyüp

Evime yatılı bakıcı Göktürk

Evime yatılı bakıcı Gaziosmanpaşa

Evime yatılı bakıcı Fatih

Evime yatılı bakıcı Merter

Evime yatılı bakıcı Zeytinburnu

Evime yatılı bakıcı Bakırköy

Evime yatılı bakıcı Ataköy

Evime yatılı bakıcı Yenibosna

Evime yatılı bakıcı Halkalı

Evime yatılı bakıcı Küçükçekmece

Evime yatılı bakıcı Florya

Evime yatılı bakıcı Yeşilköy

Evime yatılı bakıcı Yeşilyurt

Evime yatılı bakıcı Bahçelievler

Evime yatılı bakıcı Avcılar

Evime yatılı bakıcı Beylikdüzü

Evime yatılı bakıcı Büyükçekmece

Evime yatılı bakıcı Silivri

Evime yatılı bakıcı Ortaköy

Evime yatılı bakıcı Bebek

Evime yatılı bakıcı Baltalimanı

Evime yatılı bakıcı Nişantaşı

 

Yatılı bakıcı ile nasıl çalışılır?

Bakıcının rahatlıkla çalışmasını ve bebeklerinizle ilgilenmesini sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Evdeki koşulların karşılıklı anlaşmayla belirlenmesi ve bakıcının da bu koşullara uygun olduğundan emin olunması, işbirliğinin sağlıklı ve uzun süreli devam etmesini sağlayacaktır. Evime yatılı bebek bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz – 21.08.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?