Eğitimli Bakıcı ile Çalışmanın Önemi

Günümüzün yeniliklerini yakalayan bilinçli ebeveynler, eğitimli bakıcı ile çalışarak, bebeğinin en iyi ellerde büyümesini istiyor. Çocuklarının iyi bir geleceği, kendine olan özgüveni ve güçlü bir iletişimi olmasında, eğitimli bakıcı ile çalışmanın önemi konusunda farkında olarak, eğitimli bakıcı arıyorum diyorlar. Bu hafta sizlere, bu konuda tavsiyeler ve bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Eğitimli Bakıcı ile Çalışmanın Önemi

Eğitimli bakıcılar nasıl çalışırlar?

 • Genellikle, çocuk bakıcılığı konusunda kurs ve sertifika programlarına başvurmuş, sertifikalı çocuk bakıcısı, lise çocuk gelişim mezunu bakıcı, ön lisans çocuk gelişim mezunu veya lisans mezunu anaokulu öğretmeni bakıcı şeklinde, eğitimli bakıcılardan oluşur.
 • Kurumsal referanslı veya evde çocuk bakıcısı olarak da, referanslara sahiptirler.
 • Genellikle, 0 yaş bebek bakıcı, 1 yaş bebek bakıcı, 2 yaş çocuk bakıcı, 3 yaş çocuk bakımı, 4 yaş ev öğretmenliği, 5 yaş ev öğretmenliği, 6 yaş hazırlık ev öğretmenliği şeklinde çalışabilirler.
 • Yenilikçi, pozitif, titiz, tutarlı, düzenli ve disiplinli çalışırlar
 • Fiziksel yeterlilik, kişisel temizlik ve uygulamada beceriklilik gibi detaylara sahip olurlar
 • Bu işi meslek olarak görüp saygı duyarak yaparlar
 • Çocuğunuzu hayata hazırlarken ki önceliklerinize göre, sizin kural ve kültürünüze uygun davranıp, doğru yaklaşım ve özgüveni verebilirler.
 • Eğitimli bebek bakıcısının bebeğin gelişimindeki ve eğitimindeki önemin doğduğundan itibaren başladığını bilir.
 • Bebeğin aklının gelişmesinde, anlam verme sistemini oluştururken, öz değerini kazandırmaya çalışır.
 • Bebeğin fiziksel gelişimi ve bebeğin zihinsel gelişimi için, bu süreci en iyi şekilde yöneteceği, oyunla bebeğinize eğitim verebilir, kitap okuma, lego, hamur oyunları ve buna benzer günlük aktiviteler yaparak, bilgi ve deneyimi ile bebeğin gelişiminde önemli rol oynar.
 • Eğitimli bakıcı, bebeği bir birey olarak görür, bebeklerin dil gelişimi, algılarının açılması, çevre ile sosyal iletişimi gibi önemli konularda, bilinçli hareket eder.

 

Eğitimli Bakıcı hangi Sorumlulukları alır? Hangi sorumlulukları almaz?

Mesleği gereği, bakımını üstlendiği bebeğin tüm öz bakım ve ihtiyaçları başlıca sorumluluğudur. Bebeğin uyuduğu zamanlarda, bebeğin ek gıdası, oyuncakları, odası ve çamaşırlarıyla ilgilenir. Bebekle ilgili her iş bakıcının sorumluluğudur. Bütün bunların dışında, eğer bebekten arta kalan zamanı yeterli ise, eve yemek yapma desteği verebilir ve, ortalığı derli toplu bırakmaya özen gösterir. Bunların dışında, evde temizlik, ütü gibi işlere girmez. Zamanı olsa da, eğitimli bakıcılar ev işlerine destek olmayı tercih etmezler. Gündüzlü bakıcı ise, en başta anlaşılan mesai saatlerine saygılı çalışır. Bebekle ilgili hiçbir kararı tek başına almaz. Evdeki bakıcı, anne babanın izni olmadan bebekle dışarı çıkmaz veya eve misafir davet edemez. Bebekle ilgili gelişen olağan dışı durumlarda, derhal ebeveynleri bilgilendirir. Yatılı bakıcılar da, aynı sorumlulukların yanı sıra, aile ile beraber seyahat edebilir ve ihtiyaç olduğunda da, gece bebeğin bakımına destek verebilir.

 

Eğitimli Bakıcı ile Çalışmanın Önemi

Eğitimli bakıcı;

0-6 yaş arası eğitim, çocuğun gelecekteki yapı taşlarını oluşturmakla beraber, özgüvenli, mutlu bir birey oluşumuna da etkili olacaktır. Her şey onların mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi içindir diyerek, sizlerle eğitimli bakıcı ile çalışmanın önemi konulu yazımızı paylaştık. Bebeğiniz için, en isabetli ve doğru eğitimli bebek bakıcısı seçimleriniz için bizi arayabilirsiniz.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz -24.03.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?