Bebek Bakıcılığı Mesleği ve Sorumlulukları      

Bu haftaki yazımızda, bebek bakıcılığı mesleği ve sorumlulukları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Bebeğin günlük rutin bakımı için yeterli bilgilere sahip, yeniliklere açık, inisiyatif kullanabilecek, anne ve babanın kurallarına uygun çalışıp, bütün direktifleri doğru uygulayacak yeterliliğe sahip kişilerdir.

Bebek Bakıcılığı Mesleği ve Sorumlulukları   

 Bebek bakıcılığı;

 • Bebeklerin öz bakımını yapabilen
 • Bebeklerin fiziksel ve duygusal gelişiminde çok önemli yer tutan
 • Bu işi meslek olarak gören ve mesleğin tüm özelliklerini taşıyıp uygulayabilen
 • Bebek bakımı referanslarına sahip
 • Öncelikli bebeğin bakımı ile ilgili tüm sorumluluğu alarak çalışan
 • 0-3 yaş bebek bakımı veya 1-6 yaş bebek bakımında tecrübeli
 • Bebeğin gelişiminde etkili ve katkı da bulunacak kapasitede olması gereklidir. Çünkü bebek bakıcısının, bebeğin eğitiminde önemi fazlasıyla büyüktür.

 

Bebek bakıcılığında yeni doğan tecrübesi;

Yeni doğan bebek bakımı konusunda deneyimli, pediatrik ve pedagojik bilgilere sahip, aralarında prematüre bebek bakımı da yapmış olan, reflülü bebek, kolikli bebek, erken doğan bebek, gibi detaylı ve zor süreçlerde deneyim sahibi olup gerekli hijyen kurallarını bilen kişilerdir.

0-1 yaş bebek bakımı, 0-3 yaş bebek bakımında, tecrübeli bebek bakıcısı olarak çalışırlar. Öncelik bebeğin öz bakımı ve gelişimi ile ilgili faaliyetlerde çalışmak isterler. Bebekten arta kalan zaman olduğunda, çalışan ailelere yemek ve günlük toparlama  konusunda destek verirler. Yeniliklere açık olup, anne ve babanın istediği doğrultuda, kurallara uyarak uyum içinde, evde bebek bakıcılığı hizmetini, yatılı bakıcı veya gündüzlü bakıcı olarak verirler.

 

Bebek bakıcılığı mesleği için, nasıl özelliklere sahip olunmalıdır;

 • Bebek bakıcılığı hizmeti için, uygun bir profil olmak gerekir. Çünkü, görünüm, kişisel temizlik, hijyen ve yeterlilik çok önemlidir.
 • Bebeğin her türlü ihtiyacını, anlamaya ve anlam verdirmeye çalışmak için, kapasitesi yeterli olmalıdır.
 • Özgüvenli olmalı ve özgüven vermelidir. Mutlu bir bebek bakımı için, kendi aklına ve becerilerine güvenmelidir.
 • Bebeği, yaşama hazırlarken, bebeğin güçlü ve kendisine yeterli bir yetişkin olarak hayatını sürmesi için emek verir.
 • Davranışları, hal ve hareketleri ile, bebeğe rol model olur ve düşünme yeteneği ile bebeğin büyüdükçe, aklının gelişmesinde de katkıda bulunur.
 • Bütün bu kişisel özelliklere sahip olamayan birisi, bebek bakıcısı olmamalıdır. Çünkü bakıcının bebek gelişimine katkısı asla unutulmamalıdır.

 

Bebek bakıcılığının sorumlulukları;

Bu emek ve yüksek sorumluluk gerektiren bebek bakıcılığı mesleği kutsal bir meslektir. Emanet edilen, 0-3 yaş arası bebek, bir bebeğin, tüm olumlu olumsuz yapı taşlarının temelidir. Bu temeldeki taşları, anne baba ile birlikte, ancak referanslı bebek bakıcısı koyabilir.

Bebeğin gelişimi, bebeğin mutlu bir birey olabilmesi için, sağlam bir kişilik ve sağlam bir kapasitedeki kişiler, en iyi bebek bakıcısı olabilirler. Bu iş, sadece para kazanmak için yapılamaz. Sadece anne olmak yetmez. Etrafta tanıdık, eş, dost çocuğuna bakmış olmak, referans sayılmaz. Bu bir meslektir ve bu mesleği, gönlünde gerçek bebek sevgisi taşıyanlar yapabilir.

Bakıcı danışmanlık şirketi olarak, verdiğimiz bu bilgiler ışığında, bebek bakıcılığı mesleği ve sorumluluklarını göz önünde bulundurarak hareket ediyor ve bu özelliklere sahip kişilerin yeterliliklerini ölçerek mülakat yapmaktayız. En önemlisi de, bizlerde anne olduğumuz için, bebek bakıcılığına başvuru yapan kişilere ‘’ acaba ben bu insana, kendi bebeğimi emanet eder miydim ‘’ empatisini kuruyoruz.. Sonrasında referanslarının kontrolü ve aile özel hayatının araştırmasını yapıyoruz. Yatılı bakıcı arıyorum veya gündüzlü bakıcı arıyorum diyen, bu konuda en profesyonel şekilde bakıcı hizmeti almak isteyen, tüm anne ve babalara, bizi arayın diyoruz.

 

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ – 01.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşmak için;
Yorum Yapılmamış

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.

Tüm Bebek Bakıcısı Branşları Arasında İhtiyacınız Olan Bakıcıyı Hemen Bulun!
error:
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?